Home Aktualności Ile dwutlenku węgla wyemituje nowy dom w ciągu 50 lat?
Ile dwutlenku węgla wyemituje nowy dom w ciągu 50 lat?
0

Ile dwutlenku węgla wyemituje nowy dom w ciągu 50 lat?

0
0

Analiza Saint-Gobain: budynki zbudowane według Warunków Technicznych 2021 generują mniejszy ślad węglowy. W ciągu 50 lat eksploatacji to nawet 24,8 ton CO2e mniej. Co wpływa na ten wynik?

Analiza Grupy Saint-Gobain, Krajowej Agencji Poszanowania Energii i biura projektowego HomeKONCEPT pt. „Ślad węglowy domu jednorodzinnego pod lupą” przedstawia zależność pomiędzy wysokimi standardami budowlanymi i praktykami na placu budowy, a wielkością emisji CO2e. To pierwsza publikacja, która analizuje ślad węglowy budownictwa jednorodzinnego i przedstawia jego wielkość w każdej fazie życia budynku. Wskazuje również obszary, które inwestorzy prywatni mogą przemodelować, aby zbudować bardziej ekologiczne miejsce do życia.

Ślad węglowy to słowo klucz w dyskusji o wpływie człowieka na stan środowiska. W pewnym momencie obserwowaliśmy obsesję przeliczania najdrobniejszych czynności i produktów codziennego użytku na wielkości emitowanego dwutlenku węgla. Tymczasem nikt nie przyjrzał się temu, co jest najbliżej, czyli domy, budynki jednorodzinne – mówi Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych SAINT-GOBAIN. – Wraz z Krajową Agencją Poszanowania Energii i biurem architektonicznym HomeKONCEPT zwracamy w naszej analizie uwagę na wpływ branży budowlanej na emisję CO2, a co za tym idzie na rolę świadomych inwestorów. 

WT 2017 vs. WT 2021

Ślad węglowy można obliczyć tylko dla konkretnego budynku. Na potrzeby analizy wykonano symulację dla dwóch wariantów projektu domu jednorodzinnego HomeKONCEPT 81, w których zastosowano materiały izolacyjne ISOVER oraz systemy suchej zabudowy RIGIPS i szkło BUILDING GLASS. Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii porównali, jaki jest ślad węglowy tego samego budynku, który spełnia wymagania aktualnie obowiązujących Warunków Technicznych (tzw. WT 2021) i wymagania, które obowiązywały do 2020 roku (tzw. WT 2017). Analiza powstała zgodnie z Polską Normą PN-EN 15804. W porównaniu z modelem zgodnym z WT 2017, dom zgodny z WT 2021 nie tylko ma o wiele mniejsze zapotrzebowanie na energię użytkową i pierwotną (odpowiednio 52,8 kWh/m2rok i 59,1 kWh/m2rok), ale w ciągu 50 lat wyemituje łączny ślad węglowy mniejszy o 24,8 t CO2e.

Aby budynek poddany symulacji w analizie miał zerowy ślad węglowy, wszyscy producenci zastosowanych materiałów muszą konsekwentnie obniżać ślad węglowy swoich technologii – mówi dr inż. arch. Michał Pierzchalski, ekspert KAPE. – Nasz raport jasno wskazuje, że inwestycja w wysokie standardy, a co za tym idzie nowoczesne materiały od renomowanych producentów przekłada się na pozytywny wpływ na środowisko.

Pełna wersja raportu jest dostępna bezpłatnie na stronie: https://www.isover.pl/slad-weglowy-domu

open