Home Architecture Design Wyłącz hałas!
Wyłącz hałas!
0

Wyłącz hałas!

0
0

Wiele biur jest projektowanych na planie otwartym, który sprzyja współpracy, lepszej komunikacji i kreatywności. Jednak ponad 70% pracowników jest niezadowolonych z poziomu hałasu w biurze. Potrzeba aż 10–15 minut, aby skoncentrować się na zadaniu, które zostało przerwane przez niechciany hałas. Jak temu zapobiec?

MATEUSZ BARCZYK
Senior Brand Manager
marki Hushoffice

Zrównoważony poziom dźwięku i dobra akustyka to klucz do komfortowej pracy w biurze. Duża część pracowników nie jest w stanie skupić się na wykonywaniu zadań w otwartych przestrzeniach, co powoduje napięcie oraz stres. Problemem nie jest sam poziom hałasu, a prowadzone w otoczeniu rozmowy. Kiedy tylko słyszymy rozmowę, nasz mózg automatycznie stara się usłyszeć ją i zinterpretować, o czym mówią rozmówcy. Tym samym pracownicy, którzy prowadzą rozmowy w naszym otoczeniu, po prostu nam przeszkadzają oraz obniżają naszą koncentrację.

Zdjęcia arch. Hushoffice

Kabiny akustyczne obniżają poziom hałasu do poziomu 36 dB. Rozmowy prowadzone w budce są ledwo słyszalne na zewnątrz i stłumione do poziomu szeptu.

Bilans zysków i strat
Jak pokazują badania (Evidence Space, Improving employee productivity by reducing noise, British Gypsum Coventry), ponad 67% pracowników odczuwa spadek dokładności wykonywanej pracy spowodowany hałasem w biurze, ponad 40% nie jest w stanie w pełni wykonywać swojej pracy, 30% zatrudnionych odczuwa spadek produktywności, a ponad 64% pracowników odczuwa dyskomfort z powodu hałasu powodowanego przez rozmowy i telefony. Koszty niewłaściwej akustyki są wysokie dla pracodawcy. Miesięczny koszt wysoko wykwalifikowanego pracownika po stronie pracodawcy to średnio 12000 zł. Spadek produktywności związany ze złymi warunkami akustycznymi to ok. 30%, co przekłada się na miesięczną stratę 3900 zł, dając w skali roku 46800 zł. Przy 25 pracownikach ta strata wynosi już 1170000 zł. Kluczem do zapewnienia komfortu akustycznego w biurze jest określenie, w jaki sposób pracujemy i jakie czynności wykonujemy. Podstawą jest zapewnienie warunków do wykonywania tych zadań: od przestrzeni otwartych do pracy kreatywnej przez ciche miejsca do pracy w skupieniu oraz mniejszych spotkań zespołów po miejsca do dłuższej pracy w pojedynkę, a także wideokonferencji i rozmów telefonicznych. Doskonałym rozwiązaniem są kabiny akustyczne do pracy w biurze. Zapewniają maksymalizację realizowanych zadań przy minimalizacji zajmowanej przestrzeni. W dodatku są mobilne oraz zapewniają łatwość rearanżacji biura bez konieczności prowadzenia kosztowych i uciążliwych prac budowlanych. Całkowita cisza w biurze nie jest potrzebna. Dla człowieka akustycznym punktem odniesienia jest przyroda, która nie zna ciszy. Dla wielu z nas całkowicie wyciszone środowisko może być wręcz nie do zniesienia. Nie chodzi więc o całkowitą izolację od dźwięku, a raczej o zapewnienie spokoju. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym kabiny akustyczne obniżają poziom hałasu do poziomu 36 dB, czyli poziomu spokojnego śpiewu ptaków. Rozmowy prowadzone w budce są ledwo słyszalne na zewnątrz i stłumione do poziomu szeptu.

Mobilne kabiny akustyczne zapewniają łatwość rearanżacji biura bez konieczności prowadzenia kosztowych i uciążliwych prac budowlanych.

Dobra akustyka ma znaczenie
Dobra akustyka jest tak samo ważna jak temperatura czy odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy. Definiuje ona wydajność, kreatywność oraz dobre samopoczucie pracowników. Zwalczanie hałasu stało się wspólnym celem zarówno pracowników, jak i pracodawców. W dobrym środowisku akustycznym szybko można zauważyć różnicę pomiędzy pracą wśród uciążliwych dźwięków a realizacją zadań w ergonomicznym otoczeniu.

open