Home ZOOM BUILDER ZOOM – SZYMON WOJCIECHOWSKI, PREZES APA WOJCIECHOWSKI ARCHITEKCI
BUILDER ZOOM – SZYMON WOJCIECHOWSKI, PREZES APA WOJCIECHOWSKI ARCHITEKCI
0

BUILDER ZOOM – SZYMON WOJCIECHOWSKI, PREZES APA WOJCIECHOWSKI ARCHITEKCI

0
0

Dobra architektura oznacza w dłuższej perspektywie większą wartość budynku, a architektura na mocnych podstawach komercyjnych jest zawsze pełna życia.

Niewiele jest profesji, w których jest taka różnorodność. Każdy z naszych projektów jest niepowtarzalny. A w każdym z nich trzeba łączyć wiele składowych: estetycznych, ekologicznych, socjologicznych, technicznych, biznesowych, prawnych.

Z mojego, a więc szefa firmy architektonicznej, punktu widzenia, najważniejsza wydaje się synteza dwóch aspektów architektury: twórczego i biznesowego. Celowo nie piszę o „pogodzeniu dwóch aspektów”, a o syntezie: mówienie o „pogodzeniu” oznacza jakąś początkową sprzeczność. A ja – w przeciwieństwie do wielu architektów – głęboko wierzę, że wspomnianej sprzeczności nie ma. Że dobra architektura oznacza w dłuższej perspektywie większą wartość budynku, a architektura na mocnych podstawach komercyjnych jest zawsze pełna życia.

Dwa dni na początku września były dla nas potwierdzeniem tej tezy.

Otóż na targach MIPIM w Cannes nasz projekt Elektrowni Powiśle, przygotowany dla Tristan Capital Partners i White Star Real Estate, otrzymał nagrodę MIPIM Award w kategorii najlepsza inwestycja wielofunkcyjna („Best Mixed-Use Development).  Każdy, kto zna MIPIM, wie, jak ważna to nagroda: nazywana jest „Nieruchomościowym Oskarem”, ma zasięg ogólnoświatowy. Nagroda przyznawana jest przez jury i głosowanie uczestników targów, po 50%. W jury są co prawda architekci, ale nagroda jest przede wszystkim uznaniem dla wartości biznesowej Elektrowni Powiśle.

A następnego dnia, w Pawilonie Barcelońskim zaprojektowanym przez Miesa van der Rohe, miejscu świętym dla każdego architekta, miałem zaszczyt prezentować ten projekt jako nominowany do Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van Der Rohe (EU Mies Award). W tym prestiżowym konkursie z kolei promowane są czysto architektoniczne wartości…

Muszę powiedzieć, że jestem bardzo dumny z naszego zespołu, z tego wyjątkowego projektu i z docenienia jego klasy w obu aspektach. Nad projektem Elektrowni Powiśle pracujemy (tak, tak, budowa jeszcze trwa) blisko 14 lat. W sumie zajmowało się nim, łącznie z praktykantami, ponad 90 naszych architektów, a zespół pod przywództwem Kasi Kozioł liczył w kluczowych momentach 30 osób. W tym czasie czterokrotnie zmieniał się konserwator zabytków oraz trzykrotnie prezydent Warszawy…

Udało się przywrócić miastu kawał historii, ocaliliśmy oryginalną – postrzelaną i wielokrotnie bombardowaną zabytkową konstrukcję. Jeszcze niedawno zrujnowane i opustoszałe budynki kwitną życiem.

Jeden jedyny i niezwykle ważny aspekt tego projektu jest niedoceniany, bo niezauważany… Nie dostaniemy za to nagród. Otóż: był to kiedyś zamknięty teren o chaotycznej, podyktowanej względami technologicznymi geometrii. Teraz jest to klarowne przestrzennie przedłużenie tkanki miejskiej, tak klarowne i oczywiste, że właśnie niezauważalne… I z tej niezauważalności  właśnie jestem najbardziej dumny.


Szymon Wojciechowski to architekt z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz University of Detroit (USA), członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Od 1982 r. związany z APA Wojciechowski – obecnie APA Wojciechowski sp. z o.o., w której pełni rolę Prezesa Zarządu. Wieloletnie doświadczenie w połączeniu z zamiłowaniem i pasją do tworzenia pięknych kształtów pozwala mu projektować niepowtarzalne budynki o wysokiej funkcjonalności. 

Autor lub współautor wielu znanych projektów architektonicznych, między innymi: White Square Office Center i White Gardens Office Center w Moskwie, UNIT.City w Kijowie, Lviv.Tech.City we Lwowie, Elektrownia Powiśle, Skyliner, The Park Warsaw, Latarnia (Port Praski), Galeria Północna w Warszawie, Riverview, Officyna oraz Alchemia w Gdańsku, Business Garden Wrocław oraz Centrum Południe we Wrocławiu, Nova Silesia w Katowicach i The Park Kraków.

APA Wojciechowski Architekci istnieje ponad 25 lat. Obecnie zatrudnia około 120 architektów w Warszawie i Trójmieście, a ich projekty realizowane są w Polsce, Rosji, na Ukrainie oraz Litwie. Kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju biuro poszukuje takich rozwiązań projektowych, które w ramach założonego budżetu przyniosą największe ekologiczne, ekonomiczne i społeczne korzyści. APA Wojciechowski jest jednym z polskich liderów projektowania ekologicznego, co potwierdzają liczne certyfikaty dla budynków i nagrody za zielone budownictwo. Najsłynniejsze realizacje pracowni to między innymi: White Square Office Center i White Gardens Office Center w Moskwie, UNIT.City w Kijowie, Lviv.Tech.City we Lwowie, Elektrownia Powiśle, Skyliner, The Park Warsaw, Latarnia (Port Praski) w Warszawie, Riverview, Alchemia w Gdańsku oraz Centrum Południe i Business Garden Wrocław.

open