Home Materiały i Technologie Zaglądamy do dakarowego garażu Kuby Przygońskiego
Zaglądamy do dakarowego garażu Kuby Przygońskiego
0

Zaglądamy do dakarowego garażu Kuby Przygońskiego

0
0

14 stycznia zakończyła się 44. edycja Rajdu Dakar, który odbywał się w pustynnej scenerii Arabii Saudyjskiej. W swoim trzynastym starcie w tej imprezie Kuba Przygoński i Timo Gottschalk zajęli szóste miejsce. Partnerem technicznym, który zaopatrzył zespół Kuby w narzędzia była marka MILWAUKEE®. Poznajcie szczegóły specyfikacji samochodu Kuby i Timo, a także ich TOP 12 narzędzi używanych podczas rajdu (w tym klucz, który towarzyszył im na każdym odcinku)!

W tym roku Kuba ścigał się na Rajdzie Dakar w nowym dla siebie samochodzie. Był to buggy X-RAID MINI JOHN COOPER WORKS z trzylitrowym, doładowanym silnikiem diesla od BMW. Jego moc to 355 KM (261 KW) przy 3500 rpm, a moment obrotowy – około 800 Nm przy 2150 rpm. Prędkość maksymalna pojazdu, którym ścigał się Kuba to 190 km/h.

Auto miało sześciobiegową, sekwencyjną skrzynię biegów Xtrac z zintegrowanym dyferencjałem, napęd przenoszony jest tylko na tylną oś (RWD). Za hamowanie odpowiadały hamulce Brembo 350 mm x 32 mm, przednie były chłodzone powietrzem, a tylne chłodzono wodą oraz powietrzem. Waga pojazdu bez paliwa to 1675 kg, a zbiornik paliwa miał aż 325 litrów pojemności.

Nadwozie do buggy Kuby przygotowała firma Heggemann i jest to konstrukcja rurowa, z zewnętrznym poszyciem wykonanym z kevlaru oraz włókna węglowego. Dokładne wymiary auta to 4332 mm długości, 2200 mm szerokości oraz 1935 mm wysokości.

Samochód posiadał także wiele rozwiązań technicznych, które pomagały w szybkim serwisie lub naprawie podczas rajdu. Są to m.in. podnośniki hydrauliczne, która przyspieszają wymianę koła podczas odcinka. Kuba wraz ze swoim pilotem Timo Gottschalkiem są to w stanie zrobić samodzielnie w czasie zbliżonym do 1,5 minuty. Jak dokładnie wygląda zmiana opony w buggy, za pomocą klucza MILWAUKEE® M12FIWF12 można zobaczyć na tym filmie: https://youtu.be/TqVw3DusSbQ

Trudne warunki podczas pustynnych zmagań, treningów czy innych wydarzeń samochodowych to nie tylko test dla samochodu, ale także mechaników i używanego przez nich sprzętu. Poniżej przedstawiamy TOP 12 narzędzi, których używają mechanicy Kuby (a czasami też Kuba i Timo!).

1.Klucz udarowy M18FMTIW2F12

Najbardziej wszechstronny akumulatorowy klucz o momencie zrywającym 881Nm, długość całkowita to 152mm, tryb dokręcania z automatycznym wyłączaniem przy momencie 47Nm, trzy diody LED oświetlające miejsce pracy.

Zastosowanie – luzowanie, dokręcanie śrub mocujących koła i inne części

2.Wiertarko-wkrętarka M18ONEPD2

Jest to najmocniejsza na rynku (135 Nm) wiertarko-wkrętarka z systemem One-Key, nowy uchwyt wiertarski zapewnia zwiększoną siłę zacisku. Kompaktowa budowa (175 mm długości) pozwala na pracę w ograniczonej przestrzeni.

Zastosowanie – wiercenie, wkręcanie i wykręcanie wkrętów

3.Szlifierka kątowa M18FSAGV125XB

Szlifierka kątowa 125mm o zmiennej prędkości, z funkcja hamowania i przełącznikiem suwakowym. Z 5 stopniową regulacją obrotów i mocą odpowiadającą szlifierce sieciowej 1200 W, posiada system RAPIDSTOP™, który zapewnia zatrzymanie tarczy w mniej niż 2 sekundy oraz gwarantuje najwyższy poziom ochrony użytkownika. Idealna do pracy ze stalą nierdzewną i aluminium, a także do usuwania rdzy i farby.

Zastosowanie – cięcie, szlifowanie tarczami szlifierskimi 125mm

4.Lampa czołowa L4HL

Wysokiej jakości oświetlenie TRUEVIEW™ – 475 lumenów o szerokostrumieniowej lub wąskiej wiązce światła, możliwość ustawienia wiązki światła w pozycji: szeroka, wąska oraz wąska/szeroka – w zależności od wybranego trybu dla zoptymalizowania czasu pracy nawet do 31 godzin. Światło można ustawiać w 7 różnych pozycjach, latarka ma także możliwość przechyłu w zakresie 216°, aby zapewnić oświetlenie w najważniejszych punktach.

Zastosowanie – lampa czołowa do oświetlania miejsca pracy

5. Kompaktowe Narzędzie Wielofunkcyjne M18 BMT

Z systemem beznarzędziowej wymiany brzeszczotu FIXTEC™, 12-stopniową regulacją prędkości (12 000 – 18 000 obr./min) i ruchem oscylacyjnym 3.4° w różnych materiałach (metalu, plastiku czy drewnie). Unikalny ogranicznik prędkości pozwala uniknąć nadmiernego cięcia w materiale.

Zastosowanie – Urządzenie wielofunkcyjne (cięcie, szlifowanie, wycinanie)

6.Subkompaktowy klucz udarowy M12 FIWF12

Najmniejszy i najmocniejszy w swojej klasie klucz udarowy o momencie zrywającym 339 Nm, który towarzyszył Kubie i Timo podczas każdego odcinka rajdu. Kompatybilny z ładowarkami M18™-M12™, które stosuje zespół mechaników Kuby.

Zastosowanie – szybkie dokręcanie i odkręcanie śrub z wysokim momentem obrotowym

7.Lampa M12UHL

Dwa ustawienia mocy światła, wysoki – 1350 lumenów oraz niski – 600 lumenów. Z akumulatorem M12™ 4.0 Ah zapewnia do 4 godzin pracy w trybie mocnego świecenia oraz 8 godzin w niskim trybie. Rozsuwana obudowa pozwala na montaż na szerokości ok 119 cm – 196cm. Daje możliwość regulacji kąta świecenia lampy oraz używania bez uchwytu mocującego.

Zastosowanie – oświetlenie komory silnika, lampa montowana jest pod maską samochodu

8.Piła szablasta M18 FHZ

Opatentowany system mocowań FIXTEC™ MILWAUKEE® dla szybkiej i wydajnej wymiany brzeszczotów. Wbudowana dioda LED poprawia widoczność w słabo oświetlonych miejscach, a obrotowa stopa pozwala zoptymalizować pozycję wycinania.

Zastosowanie – cięcie brzeszczotami rur oraz innych materiałów w miejscach trudnodostępnych

9.Opalarka M18 BHG

Cewka o wysokiej wydajności pozwala na osiągnięcie 470 °C, optymalna temperatura osiągana w 6 sekund pozwala na sprawną i szybką pracę, podświetlenie miejsca pracy diodą LED.

Zastosowanie – kurczenie koszulek termokurczliwych, opalanie lakierów, naklejek (zmiękczanie ich – do łatwiejszego usuwania)

10.Wyciskacz C18 PCG

Nacisk do 4500 N, cyfrowa, 6-stopniowa regulacja umożliwia maksymalną kontrolę wyciskania. Funkcja antykroplowa, która zapobiega niepożądanym przeciekom, gdy włącznik jest wyłączony.

Zastosowanie – wyciskanie klejów, silikonów, mas klejących, uszczelniających

11. Kompaktowa, 1-biegowa wiertarka kątowa C18 RAD M18™

Z kompaktową głowicą 100mm, ukształtowaną do stosowania w ciasnych przestrzeniach. Wielopozycyjny uchwyt i elektroniczne sprzęgło 10+1 zapewniają kompletną kontrolę przy dokręcaniu i komfort pracy. Zoptymalizowane osiągi: 1500 obr/min przy 20 Nm.

Zastosowanie – wiercenie, wkręcanie i wykręcanie wkrętów w trudno dostępnych miejscach.

12. Kompaktowy Klucz Udarowy z Pierścieniem Zabezpieczającym M18 FUEL FIW2F12

Wyjątkowy moment obrotowy, 339Nm, w niezwykle kompaktowej konstrukcji (korpus długości 124mm) umożliwiającej pracę w ciasnych przestrzeniach. System automatycznego wyłączania stosujący moment obrotowy nieprzekraczający 34 Nm by zapewnić dokręcanie porównywalne do ręcznego, zapobiegając nadmiernemu dokręceniu.

Zastosowanie – luzowanie, dokręcanie śrub mocujących koła i inne części

Do kluczy udarowych stosowanych przez Kubę optymalne są nasadki:

NASADKI UDAROWE SHOCKWAVE™ IMPACT DUTY ½ – stal SHOCKWAVE™ IMPACT DUTY (chromowo-molibdenowa) to wysokiej jakości stal stopowa, która zapewnia najwyższą wytrzymałość i trwałość. Gwarantują najlepsze dopasowanie dzięki 6 punktom chwytu. Wgłębione narożniki pozwalają na przeniesienie momentu obrotowego po płaskich elementach nasadki, a nie powodują naprężeń i obciążenia na końcówkę lub w narożnikach.

NASADKI UDAROWE ½″ Z KOŃCÓWKĄ BITA HEX – jednoczęściowa konstrukcja: bit HEX i nasadka ½″ kwadrat wg DIN 3121 / ISO 1174-2. Odpowiednia w przypadku dokręcania większym momentem obrotowym, pasuje bezpośrednio do narzędzi udarowych ½″.

open