1. Home
  2. News
  3. Klimas Wkręt-met wśród profesjonalistów konstrukcji drewnianych na Forum Holzbau Polska
Klimas Wkręt-met wśród profesjonalistów konstrukcji drewnianych na Forum Holzbau Polska
0

Klimas Wkręt-met wśród profesjonalistów konstrukcji drewnianych na Forum Holzbau Polska

0

Za nami VI edycja konferencji dla profesjonalistów budownictwa drewnianego – Forum Holzbau Polska 2022. Tematem tegorocznego spotkania w Jachrance były bezpieczeństwo pożarowe, wentylacja budynków, rozwiązania techniczne i projektowe dla różnych typów konstrukcji. Klimas Wkręt-met w roli wystawcy zaprezentował portfolio technik zamocowań do konstrukcji drewnianych, dostosowanych do nowoczesnych technologii.

Forum Holzbau to jedno z ważniejszych wydarzeń, dotyczących budownictwa drewnianego. Organizowane jest od 25 lat w największych miastach Europy, od sześciu lat również w Polsce. Coraz większe zainteresowanie Forum Holzbau jest ściśle powiązane z rosnącą rolą budownictwa drewnianego. Konferencja ma charakter warsztatowy – jej zadaniem jest promocja walorów użytkowych drewna, a także prezentacja praktycznej wiedzy przez ekspertów z branży budownictwa drewnianego. Oprócz sesji wykładów w specjalnej strefie wystawienniczej, odbywają się także prezentacje nowych technologii i tworzyw drzewnych. W czasie tegorocznej edycji równolegle do profesjonalnych sesji, odbył się specjalny naukowy blok, w którym pięciu dyplomantów uczelni wyższych publicznie broniło swoich prac dyplomowych: inżynierskich i magisterskich.

Wśród wystawców zaprezentowała się firma Klimas Wkręt-met, jeden z największych dostawców technik zamocowań do konstrukcji drewnianych.

Techniki zamocowań – mocne na pokolenia

Nowoczesne budownictwo drewniane charakteryzuje się wysokim poziomem prefabrykacji przemysłowej i krótkim czasem budowy. To podstawowe parametry, które uwzględniają konstruktorzy Klimas Wkręt-met, opracowujący rozwiązania mocowań do konstrukcji drewnianych.

– Techniki zamocowań do konstrukcji drewnianych należą do najważniejszych segmentów naszej produkcji. Wśród artykułów tej kategorii, które zaprezentowaliśmy w czasie tegorocznego Forum Holzbau, znajdują się wkręty i łączniki ciesielskie, techniki zamocowań termoizolacji ścian do podłoży drewnianych, kotwy mechaniczne, a także rodzina uniwersalnych wkrętów, przeznaczonych do kotwienia w betonie, które, podobnie jak inne produkty, charakteryzują się łatwością montażu i bezpieczeństwem użytkowania. Oferta opiera się na asortymencie znormalizowanych elementów złącznych. Każda seria produkcyjna przechodzi rygorystyczne testy, dzięki którym możemy dać naszym klientom pewność, że produkty spełniają wymagane parametry wytrzymałościowe, są odporne na korozję i zwiększają szybkość montażu. Wszystkie produkty posiadają Europejska Akredytację Techniczną (ETA), która potwierdza bezwzględne przestrzeganie założonych standardów wytwarzania, przechowywania i dystrybucji oraz stałej kontroli procesu produkcyjnego – komentuje Paweł Klimas Business Development Director, Board Member w Klimas Wkręt-met.

Dlaczego budownictwo drewniane?

Chociaż drewno to odnawialny i wytrzymały materiał budowlany, wciąż stanowi tylko niewielką część globalnego budownictwa. Urbanizacja wciąż przyspiesza, wywierając nieustanną presję na wzrost budownictwa mieszkaniowego. Obecnie to właśnie budownictwo generuje ponad 30% światowej emisji dwutlenku węgla. Jasne jest zatem, że ten kierunek należy zmienić, a Europa potrzebuje bardziej zrównoważonych ekologicznie rozwiązań. Kluczowym czynnikiem w budownictwie miejskim jest szybkość realizacji procesu budowlanego, co, pozornie, mogłoby stanowić przeszkodę w wykorzystaniu drewna w procesie urbanizacji.

– Branża budowlana przechodzi poważną transformację, a budownictwo przenosi się z placów budowy do produkcji poza terenem zakładu. Elementy oraz moduły są montowane w warunkach fabrycznych i dostarczane na place budowy w celu szybkiego montażu. Lekkość i wytrzymałość produktów z drewna konstrukcyjnego, na przykład technologii drewna klejono-krzyżowego CLT, sprawiają, że budownictwo poza placem budowy stanowi atrakcyjną opcję. Bardzo uważnie śledzimy te trendy, dlatego tak ważny jest nasz udział w wydarzeniach, takich jak Forum Holzbau w Polsce oraz innych krajach Europy. Dzięki temu jesteśmy w centrum innowacji tego segmentu, a przede wszystkim możemy zaprezentować nasze własne rozwiązania i pomysły. Tym samym chcemy promować myśl technologiczną w dziedzinie budownictwa drewnianego. Zainteresowanie naszą ofertą świadczy o tym, że bardzo dobrze reprezentujemy ją na arenie międzynarodowej – dodaje Paweł Klimas.

Profesjonaliści dla profesjonalistów

Polska VI edycja Forum Holzbau odbyła się w 25-26 kwietnia 2022, w podwarszawskiej Jachrance. W konferencji wzięło udział 45 wystawców i wielu odwiedzających. W czasie 12 prelekcji przedstawiciele nauki, architektury i budownictwa omawiali realizacje w technologiach szkieletowych i drewna masywnego typu glulam, HBE czy CLT, zarówno obiektów mieszkalnych, hoteli, hal sportowych, jak i przedszkoli. Prelegenci przedstawili zagadnienia związane z kwestiami ochrony pożarowej, wentylacji budynków, rozwiązań technicznych i projektowych dla różnych typów konstrukcji. Nie zabrakło tematów związanych z cyfryzacją czy potencjałem nowych technologii w budownictwie drewnianym. Nowoczesne technologie stały się też przyczynkiem do rozmów o ważnym aspekcie ekologicznym konstrukcji drewnianych. Wszak to drewno stanowi magazyn dwutlenku węgla, a podczas paneli rozmawiano o jego właściwościach w kontekście digitalizacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Duże zainteresowanie wzbudziły prelekcje poświęcone analizie obiektów drewnianych, takich jak „Hotel na Podhalu”. Obiekt stanowi bowiem znakomity przykład połączenia sztuki architektury z jej industrializacją. Duże zainteresowanie wzbudził też Leśny Ogród Botaniczny Marszewo, który jest przykładem budynku wielofunkcyjnego, czy Centrum Badawczo-Rozwojowe w Piszu.

Drugiego dnia odbyła się sesja studencka Holzbau Master, w której młodzi absolwenci polskich uczelni: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, SGGW w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, obronili swoje prace dyplomowe.

– Forum Holzbau za każdym razem jest dla nas kopalnią wiedzy. Daje również możliwość weryfikacji naszej oferty na tle konkurencji, a przede wszystkim oczekiwań naszych klientów. Kończymy nasz udział z głowami pełnymi informacji i wniosków, które w najbliższej przyszłości przełożą się na kolejne projekty – podsumowuje Paweł Klimas.