Home Architecture Design Bezpieczeństwo w parze z jakością
Bezpieczeństwo  w parze z jakością
0

Bezpieczeństwo w parze z jakością

0
0

Systemy wentylacyjne, oddymiające czy przeciwpożarowe są ukryte w budynku, lecz pełnią niezwykle ważną funkcję. O tym, jakie rozwiązania zastosowano w Bibliotece Narodowej, opowiada w rozmowie z Natalia Chylińską mgr inż. RAFAŁ PYKAŁO, Fire Safety Engineer w Colt International Sp. z o.o.

Natalia Chylińska: Jakie rozwiązania z zakresu systemów podnoszących komfort i bezpieczeństwo zostały zastosowane w budynku Biblioteki Narodowej?

Rafał Pykało: W siedzibie Biblioteki Narodowej zainstalowaliśmy automatyczne kurtyny dymowe SM5 firmy Colt International jako dodatkowe rozwiązanie uzupełniające system ochrony przeciwpożarowej w budynku. Są to zwijane kurtyny tekstylne ukryte w przestrzeni międzysufitowej w holu oraz w szatni czytelni. W czasie normalnego użytkowania obiektu są niewidoczne i nie zakłócają estetyki wnętrz. W razie pożaru rozwijają się automatycznie, a ich podstawowym zadaniem jest poprawa warunków ewakuacji, a także opóźnienie zadymienia poziomych dróg ewakuacyjnych.

N.Ch.: Czy to rozwiązania szyte na miarę? Zastosowano tam może unikalne rozwiązania?

R.P.: Tak, jest to rozwiązanie specjalnie dostosowane do sytuacji w tym obiekcie. Uznano, że potencjalnie newralgicznym miejscem rozwoju pożaru w bibliotece może być szatnia, dlatego zdecydowano się na zamontowanie w niej dodatkowej kurtyny. Kurtyna opada na całej szerokości szatni na różne wysokości: do wysokości lady w szatni i częściowo do posadzki. W celu zapewnienia ewakuacji pracownikom szatni w kurtynie utworzono przejście awaryjne. Drugie przejście zlokalizowano obok szafek, w których użytkownicy czytelni mogą przechowywać swoje rzeczy. Jeśli alarm pożarowy zastanie ich przy szafkach, przejście awaryjne umożliwia im ewakuację.

N.Ch.: Biblioteka Narodowa to zapewne ważna realizacja w firmowym portfolio. Co wyróżnia rozwiązania Colt International i czym warto się pochwalić?

R.P.: To, co wyróżnia rozwiązania naszej firmy, to na pewno jakość i możliwość realizacji najbardziej skomplikowanych projektów. Kurtyna dymowa zainstalowana w szatni Biblioteki Narodowej składa się z kilkunastu odcinków. Największą trudność w tego typu systemach stanowi zapewnienie szczelności na całej długości kurtyny. Montowane przez nas urządzenia, zarówno stałe, jak i automatyczne, taką szczelność zapewniają. Stałe tekstylne kurtyny dymowe umożliwiają realizację szczelnych przejść dla innych instalacji, natomiast kurtyny automatyczne świetnie sprawdzają się w obiektach, gdzie ważna jest estetyka wnętrza, bo są właściwie niewidoczne podczas normalnego użytkowania.


HENRYK ŁOZA, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych

Kurtyny dymowe zastosowane w budynku Biblioteki Narodowej są wynikiem analiz bezpieczeństwa pożarowego związanych z uzgadnianiem Ekspertyzy Technicznej z organami Państwowej Straży Pożarnej. Zastosowanie niniejszych rozwiązań składa się na całokształt ogólnie pojętego bezpieczeństwa w przebudowywanej części Biblioteki Narodowej. Zastosowane kurtyny zapewniają bezpieczeństwo ewakuacji i jednocześnie nie burzą zamysłu architektonicznego.

open