Home Architecture Design Mundial w krainie tysiąca i jednej nocy
Mundial w krainie tysiąca i jednej nocy
0

Mundial w krainie tysiąca i jednej nocy

0
0

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to wydarzenie, które przyciąga uwagę wszystkich – nie tylko fanów futbolu. Nie inaczej jest tym razem, tym bardziej że po raz pierwszy finał rozgrywek odbędzie się w listopadzie na Bliskim Wschodzie. Nie mówiąc nawet o rozmachu, z jakim Katarczycy podeszli do organizacji. Na potrzeby turnieju zaprojektowano osiem wyjątkowych stadionów, z których każdy opowiada inną historię osadzoną w kulturze i tradycji regionu.

Klejnot mundialu

Największym stadionem i głównym obiektem mundialu jest niewątpliwie Stadion Lusail. Będzie on gospodarzem jednego z półfinałów oraz zamknięcia turnieju. To największy stadion na Bliskim Wschodzie, a także piąty największy na świecie. Może pomieścić ponad 80 tysięcy kibiców. Został zaprojektowany przez biura architektoniczne Foster+Partners oraz AFL Architects.

Lusajl – zrównoważone projektowanie

Lusajl to miasto znajdujące się około 20 km na północ od Dohy, stolicy Kataru. W dynamicznie rozwijającym się Katarze zdecydowano się precyzyjnie zaplanować urbanizację tych terenów, zaś projekt stadionu i jego otoczenia stał się poniekąd centrum tego ambitnego przedsięwzięcia. Lusail ma być docelowo domem dla prawie pół miliona mieszkańców, a stadion i jego przyległości mają harmonijnie wtopić się w krajobraz, służąc mieszkańcom. Konstrukcja ma zostać rozebrana, a elementy stadionu, takie jak np. krzesełka, zostaną ponownie wykorzystane na innych obiektach w regionie, zaś przestrzeń wypełni się sklepami, szkołami, kawiarniami czy terenami rekreacyjnymi.

Ukłon w stronę tradycji

Każdy z tegorocznych stadionów mistrzowskich opowiada historię miejscowych ludów, nie inaczej jest w przypadku Lusail Stadium. Futurystyczny kształt stadionu, rozpisany prawie idealnie na planie koła, przypomina tradycyjne naczynie regionu – misę na suszone daktyle. Niezwykła fasada, olśniewająca złotym wzorem złożonym z powtarzalnego motywu trójkąta, jest z kolei inspirowana zdobieniami na arabskich lampach naftowych.

Stadion na miarę finału Mistrzostw Świata

Lusail Stadium to obiekt nie zwykły, wręcz baśniowy. Z oddali kształt połyskujący promieniami odbitego słońca może wyglądać jak fatamorgana – nic bardziej mylnego. Stadion to obecnie centralny punkt zaplanowanej metropolii, jak również gwiazda tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. To na nim zostanie rozegrany finał turnieju rozgrzewającego emocje fanów futbolu z całego globu. Jedno jest pewne: bez względu na wynik biało-czerwonych Polska będzie tam mieć swój akcent – i to nie byle jaki. Ponad 80 tysięcy krzesełek na trybunach oraz niemalże 2000 foteli w strefach VIP dostarczyła tam polska marka Forum, należąca do europejskiego lidera rozwiązań biurowych, firmy Nowy Styl.

Podwójny hat trick Forum by Nowy Styl

Krzesełka stadionowe marki Forum pojawią się nie tylko na wspomnianym Lusail Stadium. Wypełnią aż sześć z ośmiu mundialowych aren. Będą to flagowe produkty marki: plastikowe krzesła Abacus oraz Omega i tapicerowany fotel VIP o podwyższonym komforcie – Oscar VIP.

Poza Lusail Stadium na polskich krzesełkach będzie można usiąść na stadionach Al Janoub, Ahmad bin Ali, Al Bayt, Education City, a także na Stadionie 974.

open