Home Materiały i Technologie JAK CHRONIĆ KNOW-HOW FIRMY?
JAK CHRONIĆ KNOW-HOW FIRMY?
0

JAK CHRONIĆ KNOW-HOW FIRMY?

0
0

Programowanie skryptów Dynamo do aplikacji

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od wielkości, ściśle strzeże swoich danych finansowych czy warunków współpracy z klientami. Obok tych danych znajduje się know-how, stanowiący równie cenny i unikalny zasób. Jak mówi Marzena Lisiecka-Kawalska, Prezes firmy AEC Design, w wielu przedsiębiorstwach bezpieczeństwo wypracowanych przez lata procesów czy wyspecjalizowanych narzędzi jest marginalizowane. Dlaczego w czasach, kiedy to wiedza jest najcenniejszą walutą, tak wiele firm zapomina, by ją chronić?

Bezsporną kwestią jest, że tworzenie dedykowanych usprawnień oraz narzędzi dla firmy przynosi wymierne korzyści: pozwala budować przewagę konkurencyjną, pomaga oszczędzać czas i pieniądze oraz zwiększa jakość usług, a tym samym poziom Client Experience. Jednak niezależnie od zaawansowania prac przy tworzeniu naszego know-how warto zastanowić się, w jaki sposób zadbamy o to, by pracowały one tylko na nasz sukces.

Skrypty Dynamo

Narzędziem, po które coraz śmielej sięgają firmy budowlane, są skrypty Dynamo – dodatki do programu Autodesk Revit, umożliwiającego tworzenie logicznych sekwencji działań w przyjaznym interfejsie. A co za tym idzie, praktycznie nieograniczoną automatyzację procesów. Stworzenie lub zlecenie wykonania dedykowanego skryptu Dynamo to niezawodny sposób na usprawnienie pracy projektowej oraz przyśpieszenie żmudnych i powtarzalnych procesów, np. generowania kart katalogowych mieszkań.

– Nasi klienci coraz bardziej doceniają możliwości skryptów Dynamo. Szczególnie w firmach, dla których ważna jest standaryzacja oraz innowacyjne podejście do pracy. Połączenie tych dwóch aspektów pozwala na zbudowanie przewagi konkurencyjnej opierającej się zarówno na obniżeniu kosztów operacyjnych, jak i dostarczaniu lepszej jakości produktów oraz usług – mówi Marzena Lisiecka-Kawalska, Prezes firmy AEC Design.

Programowanie skryptów

Skrypty Dynamo, tak samo jak każdy inny element knowhow firmy, powinny być odpowiednio chronione. – Wraz z rosnącą świadomością naszych klientów pojawiła się potrzeba, by skrypty chronić nie tylko wewnętrznymi regulacjami firmy, ale także w cyfrowy sposób. W odpowiedzi na tę potrzebę w AEC Design opracowaliśmy unikalną koncepcję programowania skryptów, tworząc z nich autonomiczną aplikację współpracującą z Revitem – mówi Marzena Lisiecka-Kawalska. – W praktyce na podstawie skryptu odbudowujemy jego funkcjonalność, ale w innym środowisku – dodaje.

Czym konkretnie różnią się standardowe skrypty Dynamo od stworzonych na ich podstawie aplikacji plugin?

Aspekt ochrony praw autorskich

Wspomniane know-how jest kwestią niezwykle delikatną w sytuacji zakończenia współpracy firmy z pracownikiem. Unifikacja narzędzi pracy w branży budowlanej, pomimo przewagi zalet, tworzy ryzyko wyniesienia lub odtworzenia narzędzia przez byłego już pracownika. Programowanie skryptów Dynamo zdecydowanie utrudnia wykorzystanie wypracowanego know-how poza siedzibą firmy. Wynika to z faktu, że w takiej sytuacji barierą staje się język programowania oraz umiejętności konfiguracji narzędzia w nowym środowisku danych.

Stabilizacja i usprawnienie

Skrypty Dynamo są narzędziem, którego istotą jest usprawnienie pracy projektowej. Zaprogramowanie na jego podstawie aplikacji jest usprawnieniem samego skryptu – możliwe jest zwiększenie jego stabilności oraz szybkości działania. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, istnieje możliwość stworzenia całkowicie zindywidualizowanego interfejsu. Dzięki temu samo narzędzie jest nie tylko w pełni dostosowane do trybu pracy, ale także bardziej user friendly, co usprawnia jego wdrożenie w zespole projektowym.

Konfiguracja wielu użytkowników

Wiele firm mierzy się z koniecznością konfiguracji skryptu Dynamo dla grupy użytkowników. Aby współdzielenie ich było możliwe, wymagana jest zaawansowana konfiguracja oraz stworzenie niemal identycznego środowiska pracy na każdej stacji roboczej. Z tego względu konieczna jest manualna konfiguracja dla każdego użytkownika. W praktyce utrzymanie takiego spójnego środowiska pracy jest czasochłonne oraz wymaga odpowiednich kompetencji. W przypadku pluginów tekstowo programowanych pod Revita taki proces nie jest konieczny. Aplikacja odwołuje się bezpośrednio do API programu, więc zarządzanie nią sprowadza się do ujednolicenia wersji Autodesk Revit oraz aktualizacji w przypadku nowszej wersji API.

open