Home News Silikaty – odpowiedź na dziś i na jutro
Silikaty – odpowiedź na dziś i na jutro
0

Silikaty – odpowiedź na dziś i na jutro

0
0

Po 10 latach owocnej współpracy na rzecz rozwoju branży Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe Murowanie” postawiło kropkę nad „i”, organizując konferencję pt. „Silikaty odpowiedzią na współczesne wyzwania budownictwa”. To pierwsze, lecz z pewnością nie ostatnie – sądząc po dużym zainteresowaniu i licznie poruszonych kwestiach, żywo rozbudzających uwagę – tego rodzaju seminarium, którego gospodarzem było obchodzące w tym roku jubileusz Stowarzyszenie.

Bez wątpienia. Silikaty stanowią odpowiedź na współczesne wyzwania budownictwa. Przemawiają za nimi zarówno parametry wytrzymałościowe konstrukcji, jak i najwyższe standardy akustyczne, a do tego są w pełni ekologiczną technologią, pozwalającą na wznoszenie obiektów energooszczędnych i pasywnych. Innowacyjny materiał, jakim są silikaty, domaga się większej popularyzacji i właśnie naprzeciw tej potrzebie wyszło „Białe Murowanie”, organizując 23 czerwca w warszawskim Hotelu Sound Garden spotkanie branży. W wydarzeniu uczestniczyło około 150 osób, w tym architektów i inżynierów, którzy byli głównym adresatem, ale również przedstawicieli innych aktywności branżowych, mających wpływ na kształt budownictwa, np. świata nauki i mediów.

Rynek polski na europejskim podium

Głównym gospodarzem spotkania był Robert Turski, prezes Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe Murowanie”, który otworzył sesję, dokonując podsumowania działań SBM na rzecz rozwoju branży w ciągu ostatniej dekady. Szef organizacji zwracał uwagę na bardzo dobrą atmosferę współpracy pomiędzy firmami członkowskimi, pomimo że na co dzień stanowią one dla siebie konkurencję, podkreślał wkład ekspertów, którzy są motorem „Białego Murowania” oraz wagę realizowanej misji edukacyjnej. Łącznie ponad 800 słuchaczy seminariów i webinariów, cykliczne wykłady w wybranych ośrodkach akademickich, 250 publikacji – to tylko część dorobku Stowarzyszenia. Robert Turski mówił nie tylko o przeszłości, ale i przyszłości, zarysowując perspektywy i przekonując: „Kadra zarządzająca wierzy w rynek, jak i branżę silikatów”. To wiara uzasadniona, bo rynek polski wspiął się na 2. pozycję w Europie.

APA Wojciechowski Architekci to pracownia znana ze zrównoważonego projektowania, dlatego nie bez powodu wykład otwarcia, jako kolejny prelegent, wygłosił prezes biura – Szymon Wojciechowski. Są dwie słuszne drogi, ukierunkowywał architekt, we współczesnym budownictwie: budować trwale lub budować w sposób cyrkularny. Silikaty, jak łatwo się domyślić, mają tutaj swoje miejsce. Na przykładzie kilku projektów z portfolio swojej pracowni Szymon Wojciechowski pokazał, jak idea zrównoważonego budownictwa, materializuje się w projektach najwyższej próby (czego wyrazem są międzynarodowe nagrody bądź nominacje), takich jak Riverview czy Elektrownia Powiśle.

Podróż do przyszłości

Wspomniane wystąpienia to był właściwie przedsmak konferencji, w trakcie której podjęto trzy ważne obszary tematyczne. W pierwszym panelu prelegenci zabrali uczestników w przyszłość konstrukcji murowych w Polsce. Wykład wprowadzający wygłosił Tomasz Nicer, wykładowca Politechniki Lubelskiej, jednocześnie praktyk prowadzący Biuro Usług Projektowych Tomasz Nicer. Przedstawiony zarys przyszłości obejmował wiele kwestii, hasłowo m.in. takich jak mury skrępowane z elementów silikatów, modelowanie i analiza BIM, drukowanie 3D, ograniczenie śladu węglowego, prefabrykaty murowe, inne podejście do termiki i dominowanie dużego wymiaru. Kolejni prelegenci w tym panelu skoncentrowali się na szczegółowych zagadnieniach. O tym jak istotne znaczenie ma ochrona konstrukcji murowych przed zarysowaniem mówił Tomasz Połubiński z firmy NOVA. Takiej ochrony można dokonać poprzez zastosowanie zbrojenia MURFOR COMPACT, które jest proponowane w kilku wersjach. Efektywne rozwiązania konstrukcyjne z zastosowaniem silikatów zaprezentował Michał Zieliński z firmy Xella Polska. Co istotne, według przedstawionego przez niego zestawienia ściana żelbetowa versus ściana z bloków silikatowych, oszczędność na korzyść silikatów wynosi 35%! BIM inżynier reprezentujący Xellę przekazał także kilka praktycznych wskazówek w zakresie konstruowania ścian i naświetlił niektóre z błędów projektowych. Panel dotyczący przyszłości domknął Kamil Dziedzic z firmy Graitec Polska wykładem na temat wybranych zagadnień obliczeń statycznych konstrukcji murowych w ujęciu MES.

Silikatowe cicho sza

W drugim panelu głównym tematem była akustyka. To zagadnienie, które – mówiąc kolokwialnie i eufemistycznie – na budowie przez lata było niedoceniane. Na szczęście świadomość rośnie, co do tego prelegenci w tej części byli zgodni. Jak złożonym i szerokim pojęciem jest akustyka w budownictwie można było się przekonać, przysłuchując się fascynującej dyskusji, w której wzięli udział: dr inż. Leszek Dulak, wykładowca Politechniki Śląskiej, AKUBUD; dr inż. Agata Szeląg, Sza Pracownia Akustyczna, wykładowca Politechniki Krakowskiej; Wojciech Rogala, product manager Xella Polska i Robert Janiak, product manager H+H. Eksperci przytoczyli wiele przykładów z własnej praktyki, pokazujących, jak unikać błędów podczas projektowania i wykonywania ścian akustycznych. Solidne wprowadzenie do tematu dał dr Dulak, który w wykładzie poprzedzającym dyskusję mówił m.in. o tym jak silikaty sytuują się na tle wymagań w zakresie akustyki. Okazuje się też, że silikaty to najlepiej udokumentowany materiał pod względem akustycznym, producenci dysponują tutaj licznymi uśrednionymi wynikami badań.

Murem za cyfryzacją

Podczas konferencji wiele mówiono o przyszłości, przecież akustyka w polskim kontekście budowlanym też jeszcze nie w pełni wybrzmiewa. Podobnie pieśń przyszłości stanowi BIM. O ile w sektorze prywatnym nie jest on niczym nowym, o tyle w zamówieniach publicznych wszyscy wiemy, jak jest. Pojawiło się jednak światełko w tunelu, gdyż w kwietniu b.r. przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii została utworzona grupa robocza ds. BIM. Jej głównym zadaniem będzie przygotowanie strategii wdrożenia BIM w Polsce i co istotne w jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich organizacji BIMowych, w tym buildingSMART Polska. Nie bez przyczyny zostaje tutaj wyłuskana nazwa czołowej światowej organizacji napędzającej cyfrową transformację w podejściu openBIM. Wykład wprowadzający w trzecim panelu wygłosiła Anna Rydzy, dyrektor operacyjna w building SMART Polska. Po zarysowaniu stanu wdrożenia BIM w Polsce i zaakcentowaniu potrzeby wspólnego działania na rzecz wdrożenia, Anna Rydzy moderowała rozmowę, w ramach której dyskutowano o praktycznym wykorzystaniu cyfryzacji do projektowania i wykonywania murów w Polsce. Eksperci – Norbert Lewko z BIM Production, Paweł Górski reprezentujący Xellę Polska i Joanna Nowaczyk z H+H – którzy wzięli udział w tym panelu, wskazywali na korzyści z automatyzacji zarówno w projektowaniu, jak i na budowie, zwracali uwagę na deficyt w zakresie standaryzacji, wypunktowali również bariery wdrożenia, z których największe tkwią w legislacji. Konieczne są zmiany w prawodawstwie, abyśmy mogli wrzucić wyższy bieg.

Post scriptum

Konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe Murowanie” była dobrą i potrzebną okazją do wymiany różnych spojrzeń na proces budowlany, w ramach którego zastosowanie silikatów wciąż zyskuje na znaczeniu. Głos zabrały osoby o znaczącym dorobku, dodatkowo foyer stało się przestrzenią do wymiany opinii i doświadczeń oraz miejscem, w którym producenci silikatów zaprezentowali niektóre ze swoich rozwiązań. Na architektów, projektantów, wykonawców czekali również doradcy techniczni, dzięki czemu można było się przekonać, jakiego wsparcia technicznego udzielają liderzy wśród producentów.

Relacja z konferencji ukaże się w sierpniowym wydaniu „Buildera”, a już dziś zachęcamy Państwa do wysłuchania komentarzy, które w ramach Bulder Movie TV, jako główny partner medialny konferencji, zarejestrowaliśmy podczas wydarzenia. Materiały niebawem ukażą się w naszych serwisach online. Zachęcamy do śledzenia.

open