Home Biznes i Ludzie POŻAR NIEJEDNO MA IMIĘ
POŻAR NIEJEDNO MA IMIĘ
0

POŻAR NIEJEDNO MA IMIĘ

0
0

“Zaufanie, którym cieszymy się ze strony naszych Klientów i Partnerów, jest dla nas najważniejszym wyznacznikiem” – rozmowa z Kamilem Marjankiem, Dyrektorem Zarządzającym i Właścicielem FOAMAX.

Grzegorz Przepiórka: Od 10 lat FOAMAX dba o bezpieczeństwo ludzi i zabezpieczenie obiektów. Czy dekada to dużo czy mało, by rozwinąć skrzydła w branży p.poż.? W jakim miejscu dzisiaj jesteście?

Kamil Marjanek: 10 lat obecności FOAMAX na polskim rynku pokazało, że obrana droga nieustannego rozwoju jest kierunkiem jak najbardziej słusznym. Dzisiaj FOAMAX jest w Polsce liderem w zakresie kompleksowych rozwiązań przeciwpożarowych wykorzystujących systemy oparte o środki gaśnicze pianotwórcze (w szczególności pianę lekką), jest również dynamicznie funkcjonującym dystrybutorem urządzeń z zakresu instalacji wodnych. W ciągu mijającej dekady wprowadziliśmy na rynek szereg innowacyjnych rozwiązań oraz systemów, które wkomponowują się w sprawdzone bezpieczne, ale i nowatorskie rozwiązania przeciwpożarowe. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rynkowym, dążymy do ustawicznego rozwoju naszej oferty produktowej oraz wdrożeniowoszkoleniowej. Przed nami szereg wyzwań, ale jesteśmy pewni, że staną się one kolejnym celem, który będziemy systematycznie realizować.

G.P.: Jak FOAMAX łapał wiatr w żagle w ciągu tych 10 lat? Jakie pomysły, decyzje, działania, inwestycje były strzałem w dziesiątkę?

K.M.: Dążymy do tego, aby stawiać sobie cele realne do osiągnięcia w danym czasie. Wykorzystujemy ku temu rozwiązania wspierające planowanie, narzędzia optymalizujące raportowanie, ale i uczymy się stale oczekiwań rynkowych. Wykorzystujemy szanse oraz możliwości, które dają nowoczesne techniki zarządzania zarówno organizacją, jak i procesami handlowymi. Inwestujemy we współpracę z międzynarodowymi partnerami, aby nasza oferta stale była najlepsza oraz szczególnie w obecnych czasach rozsądnie dostępna.

Myślę, że jednym z elementów definiujących obecną pozycję FOAMAX było zrozumienie relacji między założeniami i decyzjami dotyczącymi funkcjonowania firmy w pierwszych latach działalności a istniejącym już systemem rynkowym branży p.poż. Wypracowanie relacji z Klientami, Dostawcami czy Usługodawcami, a także odnalezienie się w relacjach z konkurencją pozwoliło FOAMAX na rozwinięcie żagli i dynamiczny rozwój.

Zaufanie, którym cieszymy się ze strony naszych Partnerów i Klientów, jest dla nas kluczowym i najważniejszym wyznacznikiem dla podejmowania działań rozwojowych, asortymentowych czy sprzedażowych. W codziennej pracy skupiamy się nie tylko na działaniach stricte handlowych, ale też na wspieraniu inicjatyw służących propagowaniu wiedzy na temat rozwiązań przeciwpożarowych adekwatnych do poszczególnych warunków inwestycyjnych.

G.P.: W bezpieczeństwie nie ma kompromisów. W jaki sposób realizujecie to hasło? Jak ono odzwierciedla się w rozwiązaniach firmy FOAMAX?

K.M.: W FOAMAX po prostu dążymy do realizacji tej zasady. Ukierunkowujemy nasze działania na zapewnienie Klientom możliwości otrzymania w pełni profesjonalnych rozwiązań dla zabezpieczeń przeciwpożarowych. Wyznaczamy kierunki, wprowadzamy najlepsze systemy, dążąc do tego, aby każda potrzeba naszych Klientów została właściwie zaadresowana. Przykładem takich rozwiązań w naszej ofercie mogą być chociażby zintegrowany system zabezpieczający helipady i lądowiska czy też innowacyjny system zabezpieczenia przeciwpożarowego bunkrów do składowania odpadów.

G.P.: Wiosną tego roku FOAMAX zaznaczył swoją obecność podczas Kongresu Budownictwa Polskiego i, jak się domyślam, nieprzypadkowo podczas sesji „Innowacje i nowe technologie”. Co oznacza dzisiaj innowacyjność w obszarze rozwiązań przeciwpożarowych?

K.M.: Jako członek Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa aktywnie uczestniczymy w wydarzeniach adresowanych do szeroko rozumianej branży przeciwpożarowej. Sesja, w której miałem przyjemność uczestniczyć, dotyczyła nie tylko kwestii związanych z kompleksowym zarządzaniem innowacjami, co w naszym przypadku przekłada się przede wszystkim na stałe poszerzanie oferty asortymentowej i usługowej, ale także podkreślenia znaczenia kumulowanej wiedzy oraz sposobów jej dalszej dystrybucji. W FOAMAX doskonale rozumiemy wagę stosowania nowoczesnych metod w obszarze rozwiązań przeciwpożarowych, wartość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także pozytywy płynące z aktywnej rywalizacji rynkowej. Chcemy, by nasi Klienci i Partnerzy otrzymywali najlepsze rozwiązania przeciwpożarowe oraz żeby ich zastosowanie było wyróżniającym elementem rozwoju biznesu. Chcemy na polskim rynku wyznaczać standardy klasy światowej. Między innymi dlatego to w naszej ofercie znajduje się jedyny dostępny w Polsce certyfikowany system gaśniczy do ochrony przeciwpożarowej tuneli drogowych.

G.P.: Gama produktów FOAMAX jest bardzo szeroka oraz dynamicznie ulega powiększeniu, zatem usystematyzujmy i updateujmy – jak przedstawia się spektrum oferowanych dzisiaj przez firmę urządzeń? I co przede wszystkim je cechuje?

K.M.: Oferta produktowa FOAMAX jest naprawdę szeroka. Zasadniczo możemy podzielić ją na podstawowe kategorie, tj. produkty dedykowane rozwiązaniom do instalacji wodnych, m.in. tryskacze, zraszacze, stacje kontrolno-alarmowe, zawory czy elementy jakościowego orurowania. Drugim obszarem naszej specjalizacji jest asortyment urządzeń i systemów gaśniczych opartych o pianotwórcze środki gaśnicze. Możemy tutaj wskazać nie tylko ich kilkanaście rodzajów, ale też szereg rodzajów zbiorników, kompatybilne z nimi generatory, dozowniki czy działka wodno-pianowe. Ważne miejsce w ofercie firmy zajmują także samodzielne przyczepy gaśnicze występujące w kilku różnych konfiguracjach i gaśniczy środek przeciwzamarzający Temper S oraz dedykowane zintegrowane rozwiązania termowizyjne. Zresztą integracja różnych urządzeń oraz działań w sprawnie funkcjonujące systemy jest jedną z kluczowych domen naszych rozwiązań. Ilustracją naszych możliwości realizacyjnych i zdolności operacyjnych jest chociażby realizacja dostawy oraz wdrożenia w użytkowanie monitorów gaśniczych Battler o wydajności ponad 45 000 l/minutę dla polskich, ale i zagranicznych Klientów z sektora rafineryjnego, czy też dostawa największego w Polsce zbiornika na środek pianotwórczy zrealizowana w pierwszych dniach czerwca tego roku.

Bardzo istotną cechą i wyróżnikiem naszych rozwiązań są pełnowymiarowe testy, odwzorowujące rzeczywiste warunki pożarowe. Dość powiedzieć, że testy te to często prawdziwe, acz kontrolowane pożary, gdzie w rzeczywistych warunkach sprawdzamy i testujemy rozwiązania oraz urządzenia, które następnie trafiają do naszej oferty. Dzięki temu jesteśmy pewni ich parametrów skuteczności i jakości.

Oczywiście niebagatelną rolę w tych procesach odgrywa nasza ścisła współpraca z Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego Państwowy Instytut Badawczy w Józefowie. Od początku działalności aktywnie współpracujemy z CNBOP przed każdym wdrożeniem urządzeń i produktów do użytkowania w Polsce. Działania podejmowane w celu zapewnienia rozwiązań i systemów najlepszej oraz najbardziej efektywnej ochrony przeciwpożarowej są nieodłączną cechą naszej działalności.

G.P.: Samo urządzenie to połowa sukcesu, druga połowa to jego aplikacja. Jak mocno jesteście zaangażowani w tę drugą?

K.M.: Posiadamy wyspecjalizowany zespół serwisowo-wdrożeniowy, który odpowiada w FOAMAX za zgodne z przepisami i wymaganiami producentów uruchomienie i serwisowanie systemów. Tym samym zapewniamy Klientom możliwości stałego serwisowania dostarczanych rozwiązań i urządzeń. Zawsze też podchodzimy do otrzymywanych zapytań indywidualnie i wspólnie z Klientem wypracowujemy optymalne rozwiązanie.

G.P.: Rozwiązania od FOAMAX są obecne w największych koncernach naftowych oraz bazach paliw w Polsce i Europie Środkowej. Nieobcy jest firmie również przemysł morski oraz stoczniowy, rynek lotniczy, a także sektor gospodarki odpadami i zabezpieczenia hałd materiałów sypkich. I wreszcie budownictwo ogólne oraz inżynieryjne. W jakich obszarach chcielibyście zwiększyć swój udział?

K.M.: Nasze rozwiązania cechuje kompleksowość oraz adaptacyjność do różnych przemysłowych i infrastrukturalnych rozwiązań i potrzeb. To prawda, że mamy referencyjne rozwiązania dedykowane dla rynku składowania i magazynowania, ale nie jest to jedyny ważny obszar naszego działania. Do każdego projektu oraz segmentu rynku podchodzimy indywidualnie oraz z należytą uwagą, zawsze kierując się zasadą, że rozwiązanie przeciwpożarowe musi być niezawodne oraz skuteczne. Niezależnie od obszaru troszczymy się o przygotowanie i przedstawienie jak najlepszej możliwości zabezpieczenia danej inwestycji. Przyświeca nam przywołana już zasada, że w bezpieczeństwie nie ma kompromisów. Każdy obszar rynku, w którym możemy oferować nasze rozwiązania, będzie obszarem, w którym chcemy się rozwijać.

G.P.: Wspomnieliśmy o Polsce i Europie Środkowej, ale ten rejon chyba nie wyczerpuje geograficznie aktywności FOAMAX. Gdzie jeszcze „gasicie” pożary, a raczej pomagacie dmuchać na zimne?

K.M.: Aktualnie koncentrujemy się przede wszystkim na rynku polskim i rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Cieszymy się z możliwości budowania relacji z Partnerami z naszego regionu. Celem działań FOAMAX będzie dalszy rozwój tej współpracy oraz stopniowe powiększanie obszaru operacyjnej działalności… o rynki bałtyckie, być może skandynawskie, zaś to przyszłość pokaże, gdzie jeszcze będziemy obecni. W obecnych realiach gospodarczych oraz politycznych trudno rozsądnie przewidywać, niemniej jednak ambicje i plany FOAMAX już teraz wykraczają poza dotychczasowe obszary współpracy. W Polsce nasza marka jest ekspertem w dziedzinie zabezpieczeń przeciwpożarowych, będziemy dążyć do tego, aby tak samo było na innych europejskich rynkach.

G.P.: W marcu br. roku otworzyły się podwoje nowego magazynu FOAMAX w Polsce. Co charakteryzuje ten hub i jakie daje on możliwości?

K.M.: Niezmiennie w nasze firmowe wartości wpisana jest możliwie najlepsza obsługa naszych Klientów. Kluczowym jej elementem jest dostępność urządzeń w trybie „od ręki”. Nowy centralny magazyn wychodzi naprzeciw realizacji tej potrzeby. Powierzchnia dystrybucyjno-magazynowa, którą obecnie dysponujemy, pozwala nam na aktywne działania wspierające potrzeby Klientów oraz zapewnia logistyczne zaplecze dla projektów realizowanych w dłuższej perspektywie harmonogramu dostaw. Rosnące zapotrzebowanie na urządzenia musiało wiązać się z rozbudową naszej infrastruktury magazynowej, aby nadążyć za potrzebami Klientów. Mam nadzieję, że dynamika realizacji obecnych projektów będzie utrzymywała się w kolejnych miesiącach na stabilnym poziomie, a rozpoczęcie nowych inwestycji będzie zgodne z ich planowanym harmonogramem. Jeśli zaś będzie potrzeba kolejnych adaptacji magazynowych, FOAMAX będzie na nie gotowy.

G.P.: Jakie są plany na drugą połowę roku jubileuszowego i kolejne lata?Jakie premiery produktowe szykujecie?Jakie inwestycje mające na celu dalszy rozwój firmy będą realizowane?

K.M.: Priorytetem jest dla nas terminowa realizacja przyjętych zamówień. Może brzmi to jak banał, ale w obecnych, niesamowicie zmiennych czasach jest to kluczowe dla naszego zespołu wyzwanie. Robimy wszystko, aby proces realizacji zamówień przebiegał zgodnie z zaplanowanymi harmonogramami. Sądzę, że wyznacznikiem sytuacji w naszym sektorze będą ostatnie miesiące roku, kiedy to dostępne będą uaktualnione prognozy realizacyjne obejmujące lata 2023–25. Nie chciałbym tym samym wybiegać w zbyt daleką przyszłość, gdyż sytuacja gospodarcza lokalnie i globalnie jest obecnie mocno nieprzewidywalna. Cele, które stoją przed FOAMAX, będą na pewno w przyszłych latach planami realistycznymi i mierzalnymi, gdyż doświadczenie pokazuje mi, że takie założenia można w określonej perspektywie odpowiednio korygować i realizować. Jestem świadomy różnych scenariuszy, ale będziemy na każdy z nich adekwatnie reagować, osobiście zaś wierzę, że będą się realizować te gospodarczo pozytywne.

G.P.: Jaki jest dzisiaj horyzont ambicji FOAMAX?

K.M.: Chcemy rozwijać pozycję stabilnego, merytorycznego oraz bezpiecznego partnera biznesowego dla polskich i zagranicznych przedsiębiorstw funkcjonujących w obszarze rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych. Bardzo cieszymy się z licznego grona lojalnych Klientów oraz Partnerów biznesowych. Naszym najważniejszym horyzontem jest właśnie utrzymanie ich zaufania oraz zapewnienie im stałej dostępności najlepszych produktów i rozwiązań przeciwpożarowych. Do realizacji tego celu cały zespół FOAMAX będzie nieustanie dążył.

open