Home Architecture Design Na potrzeby zmieniającego się miasta
Na potrzeby zmieniającego się miasta
0

Na potrzeby zmieniającego się miasta

0
0

Global Office Park w Katowicach to kompleks wielofunkcyjny odpowiadający na potrzeby zmieniającego się miasta i jego mieszkańców. Inwestycja Grupy Cavatina zwraca uwagę wysokiej jakości architekturą, a górujące nad centrum Katowic wieże biurowe już stały się jedną z nowych ikon miasta.

Łukasz Zarębski, Grupa Kapitałowa Cavatina Holding S.A.

W ramach kompleksu zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Dąbrówki stoją już dwie 104-metrowe wieże biurowe Global Office Park, które dostarczyły na rozwijający się prężnie katowicki rynek 55,2 tys. mkw. nowoczesnej po-wierzchni biurowej. Stopień najmu w świeżo oddanych do użytkowania budynkach wraz z częścią usługowo-handlową to już ponad 70%. Biura, oprócz dwóch 25-piętrowych wież, zajmują także oddany do użytku w 2021 roku i w pełni wynajęty, najmniejszy w kompleksie budynek C.

Mixed-use

Docelowo Global Office Park będzie się składać z części biurowej, usługowej i mieszkalnej. W trzeciej wieży powstaje 670 mieszkań od Resi Capital. Uzupełnią one ofertę dla szybko rozwijających się firm wynajmujących przestrzenie biurowe w Global Office Parku i w okolicy – będą stanowić idealne rozwiązanie mieszkaniowe dla ich pracowników.

Podstawą wszystkich trzech wieżowców jest 5-kondygnacyjne podium z miejscem dla gastronomii, punktami usługowymi i sklepami. Mieszkańcy oraz najemcy kompleksu zyskają dostęp do stref zieleni i relaksu stworzonych na tarasach zajmujących 2,3 tys. mkw. powierzchni.

Dodatkowo wszystkie budynki GOP będą certyfikowane w międzynarodowym systemie BREEAM na poziomie Excellent oraz Outstanding.

Jakość na podium

Projekt Global Office Park autorstwa zespołu architektów Cavatina Holding został doceniony przez międzynarodowe grono ekspertów branży nieruchomości, architektury i budownictwa. W 2019 r. w ramach prestiżowego konkursu European Property Awards w Londynie obiekt zyskał tytuł najlepszego wysokościowego projektu mieszkaniowego w kraju w kategorii Residential High Rise Architecture Poland. Natomiast część biurowa projektu została wyróżniona w kategorii Office Architecture Poland.

Rozwiązanie przestrzenne zespołu zabudowy w Global Office Park, tj. układ budynków jako trzech wież na wspólnym podium, zostało podyktowane przez uwarunkowania prawa miejscowego. Dla dobrego funkcjonowania przyszłych użytkowników tego kompleksu intensywną jego zabudowę zespół architektów z Cavatina Holding uzupełnił o maksymalnie możliwą powierzchnię wspólnych terenów zielonych.

Na szlaku moderny

Projekt Global Office Park wymyka sięschematom i monotonii. Założeniem projektowym było, aby wysokościowe wieże biurowe, mimo ich bliźniaczej bryły, sprawiały wrażenie obiektów o różnym kształcie oraz proporcji. W ten sposób zadbano różnorodność, co nie jest proste, zwłaszcza przy tak wielkiej skali. Stąd też decyzja o rezygnacji z prostopadłościennych kształtów na rzecz trapezowego rzutu oraz miękkich narożników nawiązujących do katowickiej moderny. Dla uzupełnienia tej idei budynki „ubrano” w fasadę o falującym układzie – błyszczącą łuskę wyłaniającą się z gładkich szklanych tafli.

Dziś widać, z jaką dokładnością Cavatina Holding przeniosła swoją wizję z projektu w rzeczywistość. Imponujące wieże biurowe odzwierciedlają zamysł uchwycony wcześniej na wizualizacjach. Przyciągają uwagę swoją wielkością oraz ciekawą trójwymiarową strukturą wykończenia elewacji.

Obiekty typu mixed-use, takie jak Global Office Park,o przemyślanym i dostosowanym do realiów danej lokalizacji doborze funkcji, wspierają pozytywne przemiany w miastach. Wspomagają proces różnicowania i uzupełniania infrastruktury dostępnej w danej dzielnicy, wpisując się idealnie w koncepcję tworzenia bardziej zrównoważonych miast 15-minutowych. Czyli takich, w których mieszkańcy mogą załatwić wiele codziennych potrzeb bez konieczności pokonywania dużych dystansów.

open