1. Home
  2. Builder Green
  3. Beton Vertua® na budowie wieżowca The Bridge
Beton Vertua® na budowie wieżowca The Bridge
0

Beton Vertua® na budowie wieżowca The Bridge

0

Biurowiec The Bridge to przykład realizacji inwestycji z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jednym z proekologicznych rozwiązań zastosowanych przez inwestora jest niskoemisyjny beton Vertua®. CEMEX Polska dostarcza na plac budowy ponad 6 tys. m3 tego produktu. Inwestycja w Warszawie realizowana jest przez Ghelamco.

The Bridge powstaje przy Placu Europejskim w Warszawie, u zbiegu ulic: Grzybowskiej i Towarowej. Po ukończeniu budynek będzie miał ponad 170 m wysokości. Na 40 piętrach zostanie oddanych do użytku blisko 50 tys. m2 powierzchni biurowej.

Inwestycja Ghelamco realizowana jest z wykorzystaniem wielu proekologicznych produktów i rozwiązań. Należy do nich niskoemisyjny beton Vertua®, który posłużył do wykonania płyty fundamentowej wieżowca. Produkt dostarczony przez CEMEX Polska pozwala na znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla w porównaniu z betonem referencyjnym, ograniczając tym samym ślad węglowy powstającego budynku.

Dla całej linii produktów betonowych Vertua® zostały opracowane, zweryfikowane i opublikowane Deklaracje Środowiskowe III typu czyli tzw. EPD (Environmental Product Declaration). Deklaracje EPD są bardzo przydatnym dokumentem opartym na analizie cyklu życia produktu, opisującym jego właściwości i wpływ na środowisko przez cały okres użytkowania. Betony z certyfikatem EPD są dodatkowym atutem w procesach certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM czy LEED.

– Beton Vertua® to jeden z flagowych produktów CEMEX, stworzonych z myślą o zrównoważonym budownictwie. Dzięki swoim właściwościom spełnia najwyższe normy jakościowe, a jednocześnie ogranicza wpływ inwestycji na środowisko. To zatem optymalny wybór dla wszystkich inwestorów, którzy realizują swoje projekty z troską o otoczenie – mówi Michał Grys, Dyrektor Pionu Materiały, Członek Zarządu w CEMEX Polska.

The Bridge to pierwsza inwestycja biurowa w Europie Środkowo-Wschodniej, która może pochwalić się certyfikatami SmartScore i WiredScore. Są one przyznawane najbardziej zaawansowanym technologicznie budynkom na świecie. Najnowszy projekt Ghelamco certyfikowany będzie również w systemach WELL, WELL Health Safety Rating, BREEAM, DGNB, Green Building Standard oraz Obiekt bez barier.

– Jako lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce podejmujemy konkretne działania w celu uczynienia naszej działalności jeszcze bardziej zrównoważoną i przyjazną środowisku. Zalicza się do tego stosowanie proekologicznych produktów do realizacji naszych inwestycji, czego najnowszym przykładem jest użycie betonu niskoemisyjnego CEMEX-u do budowy płyty fundamentowej wieżowca The Bridge. Docelowo budynek będzie też w całości zasilany odnawialną energią elektryczną pochodzącą z własnych farm fotowoltaicznych. Mamy ambicję, aby do 2025 roku osiągnąć neutralność energetyczną, co wpisuje się w naszą strategię ESG – mówi Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

CEMEX dla klimatu

CEMEX konsekwentnie wzbogaca swoje portfolio produktów dla zrównoważonego budownictwa. W Polsce są już dostępne niskoemisyjne betony, cementy luzem i workowane oraz domieszki z linii Vertua®.

Poszerzanie oferty niskoemisyjnych produktów wpisuje się w globalną strategię CEMEX pt. „Future in Action”. Jej celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu, m.in. poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla w zakładach produkcyjnych.

Do 2050 roku CEMEX zamierza dostarczać wszystkim klientom na świecie beton o zerowej emisji CO2 netto.

PS