1. Home
  2. Biznes i Ludzie
  3. SYSTEMY PONZIO UMOCOWANE NA ORBICIE
SYSTEMY PONZIO UMOCOWANE NA ORBICIE
0

SYSTEMY PONZIO UMOCOWANE NA ORBICIE

0

Podkarpackie Centrum Nauki, którego inwestorem jest Województwo Podkarpackie, to miejsce popularyzacji nauki i innowacji. Ciekawa bryła przyciąga uwagę, a dzięki zaangażowaniu wykonawców udało się odzwierciedlić z sukcesem ambitny plan architektów.

Podkarpackie Centrum Nauki to nowoczesne centrum popularyzacji nauki, które swoim kształtem odzwierciedla ideę oraz przeznaczenie obiektu. Jego celem jest przybliżanie innowacji technologicznych oraz poznawanie wielu dziedzin nauki poprzez ich doświadczanie, a formą nawiązuje do dyscyplin popularnych w regionie, zwłaszcza do jego tradycji lotniczych. Owalny kształt budynku przywodzi na myśl statek powietrzny, a okalająca go „opaska” – orbitę. Koresponduje też z bezpośrednim sąsiedztwem, w którym znajdują się:  port lotniczy w Jasionce oraz Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne G2A Arena.

Transparentna fasada eksponuje wnętrze

Budynek ma 4 kondygnacje (jedną podziemną oraz 3 nadziemne). Jego główną funkcję podkreśla otwarty, przestronny hol służący ekspozycji. W planach wystawienniczych inwestora są m.in. eksponaty poświęcone przyrodzie, lotnictwu i kosmonautyce. Centralną część przestrzeni okalają schody pnące się w górę spiralnym torem ku dachowi zwieńczonemu okrągłym szklanym świetlikiem. Przeszklony dach o średnicy 8,4 m idealnie doświetla i prezentuje przestrzeń wnętrza. Wykonany jest w oparciu o system aluminiowy słupowo-ryglowy Ponzio PF152HI. Fasada Ponzio o podwyższonej izolacyjności termicznej stanowi dominantę całej elewacji obiektu. Systemodawca we współpracy z architektem wytypowali rozwiązanie z „płaską listwą” nadającą elewacji lekkości. Tworzy bardzo subtelne podziały pomiędzy mocowaniem szkła, dzięki temu pionowe i poziome linie są węższe, delikatniejsze. W efekcie fasada stwarza wrażenie jednolitej i transparentnej płaszczyzny.

Ażurowy pierścień – indywidualne rozwiązanie obiektowe

Unikatowym rozwiązaniem opracowanym przez Ponzio specjalnie dla potrzeb tej inwestycji jest zestaw aluminiowych lameli oraz złączek pozwalający na skonstruowanie wielkogabarytowej, przestrzennej, eliptycznej formy okalającej budynek. Każda z aluminiowych lameli umocowana jest pod odpowiednim kątem. Efekt ten uzyskano dzięki innowacyjnemu sposobowi mocowania poszczególnych elementów, który pozwala na pełną regulację w 3D w dużym zakresie.

Prestiżowe produkty na miarę dużych potrzeb

W obiekcie znalazły też zastosowanie aluminiowe okna i drzwi w systemie Ponzio PE78NHI o wysokiej izolacji termicznej. W pasie parteru zamontowano drzwi PE78NHI o imponujących gabarytach (wysokość 3 m), wykonane na szerokim skrzydle, które zachowują wysokie parametry funkcjonalno-użytkowe nawet przy bardzo dużej częstotliwości użytkowania. Z kolei ciąg okien usytuowanych na II kondygnacji wykonanych w systemie PE78NHI służy podkreśleniu harmonii i jednolitego wyglądu elewacji. Zgodnie z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa ppoż. został wykorzystany również system o odporności ogniowej Ponzio PE78EI. – To była wymagająca realizacja ze względu na skomplikowaną formę architektoniczną budynku – podsumowuje współpracę z biurem architektonicznym Maciej Kozieł, koordynator inwestycji z Ponzio. – Jako systemodawca musieliśmy sprostać nietypowym wymaganiom, ale dzięki odpowiednim działaniom na etapie projektowym i wspólnej koordynacji zrealizowaliśmy niemal wiernie pierwotną koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego. Budynek został zaprojektowany w oparciu o odnawialne źródła energii, a ślusarka aluminiowa Ponzio idealnie wpisała się w energooszczędne kryteria. Warto pokreślić, że w każdej grupie systemów (okna, drzwi, fasady) firma Ponzio posiada systemy przeznaczone do budownictwa energooszczędnego lub pasywnego. Wdrażane na bieżąco rozwiązania nawet przewyższają aktualne wymagania techniczne w zakresie termiki. Dzięki opracowywaniu różnorodnych wariantów cieplnych można precyzyjnie dopasować dany system do wymagań dotyczących izolacyjności termicznej konkretnego budynku.