Home Komentarze BUDOWANIE NA WARTOŚCIACH
BUDOWANIE NA WARTOŚCIACH
0

BUDOWANIE NA WARTOŚCIACH

0
0

W tym roku Austrotherm Sp. z o.o. obchodzi 30-lecie. To także mój jubileusz i jednocześnie pożegnanie z firmą, dlatego dziękuję redakcji «Buildera», że na swoich łamach pozwoliła mi dokonać swoistego podsumowania” – komentuje ANNA ŚPIEWAK, Prezes Zarządu Austrotherm.

Kiedy w 1993 r. powierzono mi budowanie firmy, byłam pierwszą kobietą w zarządzie jednej spośród około 60 firm należących wówczas do Grupy Schmid Industrie Holding. Stałam się tak zwaną szyją i jako Członek Zarządu zajmowałam się zatrudnianiem ludzi, organizacją firmy, księgowością i finansami. Zawsze jednak w kręgu moich zainteresowań pozostawały wszystkie inne zagadnienia, które ciążą na przedsiębiorcy, a szczególnie na producencie. Wymagało to ode mnie co najmniej podwójnego zaangażowania. Uważam jednak, że aby móc odpowiedzialnie podejmować decyzje i sprawiedliwie oceniać pracowników, zarządzający musi poznać ciężar gatunkowy poszczególnych działów oraz wkład w budowanie sukcesu poszczególnych osób w firmie. W 2005 r. powierzono mi funkcję Prezesa Zarządu.

Za swój największy sukces uważam ogromny zespół współpracowników, którzy przyjęli naszą ofertę pracy. Ich wkład w budowanie sukcesu Austrotherm trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Firma pozostała ich drugim domem. Jestem im wszystkim ogromnie wdzięczna za zaufanie, jakim mnie obdarzyli, za zaangażowanie, wytrwałość, pomysły i tworzenie atmosfery współpracy, na której zawsze najbardziej mi zależało.

Drugim równie ważnym sukcesem jest szerokie grono wiernych klientów. Wielu z nich współpracuje z naszą firmą od początku jej istnienia, co świadczy o tym, że tak jak i my budowali swoje firmy w sposób uczciwy i zrównoważony, z myślą o przyszłości, a nie tylko o maksymalizowaniu zysku. Serdecznie dziękuję wszystkim naszym partnerom handlowym i ich pracownikom. Jesteście członkami wielkiej rodziny Austrotherm, bo kierujecie się tymi samymi wartościami co my, a budowanie firmy na wartościach to jak budowanie solidnych fundamentów. One zawsze pozostaną.

Trzecim niezwykle istotnym osiągnięciem Austrotherm jest sprawienie, że nasza firma postrzegana jest jako lider jakości styropianu. Sporo wysiłku włożyliśmy w to, aby nawet w obliczu generowania strat nie ulec pokusie zaniżania jakości, co było dawniej bardzo powszechne, ale i dzisiaj niestety nadal się zdarza. Osobiście bardzo zaangażowałam się w ograniczanie tego procederu. Jestem pewna, że nawet gdy odejdę z firmy, Austrotherm będzie gwarancją najwyższej jakości, gdyż nasi pracownicy i zarząd mają we krwi, by robić najlepszy styropian i dzierżyć ten swoisty „złoty medal” w branży. Nic tak nie cieszy jak słowa zadowolonych klientów, że wybierając styropian Austrotherm, dokonali wyboru najlepszego z możliwych.

Na życiowej i zawodowej ścieżce zawsze towarzyszyły mi przysłowia i sentencje mądrych ludzi. Przytaczałam je nieraz w swoich wypowiedziach, ale przede wszystkim kierowałam się nimi w życiu. Tym razem zakończę tekst pięknymi słowami Stanisława Sojki: „Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać, życie nie po to, by bezczynnie trwać. I aby żyć, siebie samego trzeba dać”.

Wszystkim, których spotkałam na swojej zawodowej drodze, dziękuję i życzę, aby dobro, jakim obdarzają innych, wracało do nich w dwójnasób.


ANNA ŚPIEWAK

Prezes Zarządu Austrotherm Sp. z o.o. Absolwentka studiów magisterskich na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, specjalność: finanse. Posiada 40-letnie doświadczenie zawodowe, z czego 30-letni staż w firmie Austrotherm. Pierwsze półrocze 2023 r. to jej ostatnie miesiące w fotelu prezesa, na którym zasiadała od 2005 r. Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym między innymi Polskiego Herkulesa i Lidera Polskiego Biznesu. Odznaczona honorową odznaką Ministra Infrastruktury „Za zasługi dla budownictwa”. Mężatka, ma dwie córki i troje wnucząt.

tags:
open