Home Komentarze ZINTENSYFIKOWAĆ EKSPANSJĘ
ZINTENSYFIKOWAĆ EKSPANSJĘ
0

ZINTENSYFIKOWAĆ EKSPANSJĘ

0
0

Pod koniec ubiegłego roku działalność zainicjowała nowa organizacja branżowa – Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych. Została powołana do życia przez grupę polskich przedsiębiorstw z dużym doświadczeniem  oraz sukcesami w zakresie ekspansji zagranicznej. Głównym celem jej działania jest ochrona polskiego interesu gospodarczego poprzez wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki i zwiększenie liczby polskich firm globalnych. Komentuje RYSZARD FLOREK, Przewodniczący RPPG.

Polska od 35 lat działa w ramach systemu gospodarki rynkowej, a od 19 lat jest członkiem Unii Europejskiej. Mimo to nasz kraj rozwija się wolniej niż państwa, które mają znaczącą liczbę rodzimych firm globalnych. Dane statystyczne potwierdzają, że im więcej rodzimych firm globalnych posiada dany kraj, tym większa zamożność jego obywateli. Skąd taka zależność? Firmy globalne zarabiają pieniądze na rynku globalnym i akumulują je w swoich rodzimych krajach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jeżeli kupuje produkt wyprodukowany nawet w Polsce przez zagraniczny koncern, w cenie produktu oprócz podatków CIT, PIT i VAT jest jeszcze wartość, która może stanowić nawet 10–30 proc. ceny, tzw. renta koncernu. To wartość, która na ogół trafia do kraju pochodzenia tego koncernu.

Dzisiaj w wielu branżach polskie firmy – w odróżnieniu od swoich globalnych konkurentów – nie mają dostatecznego kapitału, odpowiednich korzyści skali. W Polsce nie ma także niezbędnego systemu prawnego, a te czynniki są konieczne do konkurowania na rynku globalnym.

 Jeżeli Polska miałaby dostateczną liczbę rodzimych firm globalnych, które na zasadzie wzajemności też „ściągałyby” takie renty z innych rynków do Polski, zarobki w Polsce mogłyby być porównywalne z tymi w Niemczech, Danii czy USA. Dzisiaj w wielu branżach polskie firmy – w odróżnieniu od swoich globalnych konkurentów – nie mają dostatecznego kapitału, odpowiednich korzyści skali. W Polsce nie ma także niezbędnego systemu prawnego, a te czynniki są konieczne do konkurowania na rynku globalnym. W tym celu powstała Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych (RPPG), która chce zabiegać o to, aby Polska miała jak najwięcej rodzimych firm globalnych, co przełoży się na prestiż kraju i poziom życia obywateli.

Do Rady zapraszamy przedsiębiorców, którzy posiadają co najmniej 5 własnych spółek zagranicznych i obroty powyżej 0,5 mld zł. Założycielami Rady jest 18 podmiotów: Adamed, Canpack, Cinkciarz.pl, Columbus Energy, FAKRO, G2A, Green Holding, Inter Cars, Maspex, Mercator Medical, Oshee, Rohlig Suus, Selena FM, Synthos, Unimot, Wawrzaszek ISS, Wielton oraz Wiśniowski. Przy Radzie powstał też Klub Ekspansji Międzynarodowej (KEM), do którego zapraszamy mniejsze podmioty zainteresowane wyjściem poza granice kraju oraz chcące skorzystać z doświadczeń większych firm.


RYSZARD FLOREK Współzałożyciel i prezes firmy FAKRO – wicelidera na światowym rynku okien dachowych. Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Budownictwa Lądowego. Laureat nagrody Przedsiębiorca Roku 2010 w konkursie organizowanym przez Ernst & Young. Dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP. Angażuje się w działania na rzecz rozwoju polskiej gospodarki. W 2010 r. powołał Fundację Pomyśl o Przyszłości, która zajmuje się rozwojem gospodarczym poprzez budowanie kapitału społecznego.

PQ
open