Home Komentarze AMBITNIE, KONKRETNIE, REALNIE
AMBITNIE, KONKRETNIE, REALNIE
0

AMBITNIE, KONKRETNIE, REALNIE

0
0

Branża budowlana to ekscytująca sfera z wielu względów, m.in. dlatego, że niewyobrażalne wielokrotnie obracała w realne, a to, co wydawałoby się niedosięgłe – w możliwe. Tak było na przestrzeni wieków, tak jest też na co dzień, kiedy konsekwentnie podejmowane są kolejne kroki na rzecz realizacji ważnych celów. Dzisiaj zamierzeniem numer jeden jest ograniczenie emisji. Czy jesteśmy na to gotowi? Komentuje RAFAŁ GAJEWSKI, Członek Zarządu, Dyrektor Pionu Handlowego Cemex Polska, laureat wyróżnienia Osobowość Branży, które odebrał 8 lutego podczas Gali Builder Awards.

21 października 1824 roku Joseph Aspdin opatentował cement portlandzki. Pewnie nie zdawał sobie wtedy sprawy, że beton produkowany z tego cementu będzie teraz jednym z najbardziej popularnych i powszechnych materiałów budowlanych na świecie. Gdy blisko 100 lat temu, bo w 1931 roku, otwarto Empire State Building w Nowym Jorku, który przez ponad 40 lat był najwyższym budynkiem na świecie, zapewne mało kto wyobrażał sobie, że budynek wysoki może sięgnąć 828 metrów, tak jak dzisiejszy Burdż Chalifa. I wreszcie, kiedy Builder organizował pierwszą galę 21 lat temu, pewnie nie wszyscy myśleli o tym, że wyzwania klimatyczne będą determinowały rozwój branży budowlanej w kolejnych latach. Dzisiaj budownictwo jest jednym z istotnych emitentów CO2. Dlatego musi przejść bardzo szybką transformację, aby wspólnie, systemowo zredukować emisje CO2, a docelowo osiągnąć neutralność klimatyczną. Jednocześnie sądzę, że jesteśmy gotowi na to, by ograniczyć emisje i osiągnąć cele klimatyczne zgodnie z pakietem Fit for 55 do 2030 roku, ale też do 2050 roku. To zadanie dla wszystkich uczestników rynku budowlanego, począwszy od inwestorów, architektów i projektantów, po wykonawców i producentów materiałów budowlanych. Kluczową rolę odegrają młode pokolenia inżynierów, osoby szczególnie otwarte na nowe technologie i innowacyjność w budownictwie. Postawione cele są realne do osiągnięcia, a Cemex chce również być liderem tych zmian w branży. W ostatnich latach, również w 2023 roku, najwięcej czasu poświęciliśmy w Cemex na dopracowanie i wdrażanie naszej strategii Future in Action. Rozwinęliśmy linię produktów o obniżonej emisyjności Vertua we wszystkich trzech liniach biznesowych: w cemencie, betonie oraz kruszywach. Cementy z grupy Vertua Supreme, które już teraz są dostępne w naszej ofercie, charakteryzują się o ponad 55 proc. niższą emisją w porównaniu z cementem referencyjnym CEM I, o emisji 822 kg CO2 na tonę cementu. Przykładem jest cement CEM III A 42,5N HSR NA LH, produkowany w cementowni Rudniki, którego wartość emisji netto wynosi 231 kg/tonę cementu, a wartość emisji brutto – 305 kg/tonę cementu (na podstawie Deklaracji środowiskowej III typu EPD nr 240/2023). Myślę, że to naprawdę imponujący wynik, ale nie poprzestajemy na tym. Naszym zamierzeniem jest istotne obniżenie wskaźnika klinkierowego cementów dostarczanych do naszych klientów, przy zachowaniu właściwości niezbędnych z perspektywy producentów betonu towarowego, prefabrykacji czy chemii budowlanej. Celem jest osiągnięcie średniego wskaźnika klinkierowego w naszych zakładach poniżej 55 proc. w 2028 roku. Jesteśmy na dobrej drodze i myślę, że nasza strategia Future in Action będzie determinowała wszystkie nasze działania w następnych latach. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, jak ważna w osiągnięciu naszych celów jest współpraca całej branży, otwartość na nowe rozwiązania, gotowość do zmiany przyzwyczajeń i status quo.


RAFAŁ GAJEWSKI Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od początku kariery zawodowej związany z branżą materiałów budowlanych. Od 2014 r. jest członkiem Zarządu Cemex Polska. Na początku odpowiadał za Pion Betonu Towarowego i Kruszyw. Od 2015 r. jest Dyrektorem Pionu Handlowego, odpowiedzialnym za sprzedaż cementu, spoiw oraz chemii budowlanej. Z dużym zaangażowaniem wspiera działania firmy związane z globalną strategią Future in Action. Jako przedstawiciel Cemex Polska aktywnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego. Od wielu lat regularnie współpracuje też ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu.

tags:
open