Home BUILDER ZOOM BUILDER ZOOM – Andrzej Bibik, Prezes Zarządu EJOT Polska
BUILDER ZOOM – Andrzej Bibik, Prezes Zarządu EJOT Polska
0

BUILDER ZOOM – Andrzej Bibik, Prezes Zarządu EJOT Polska

0
0

EJOT obecny jest w Polsce od ponad 25 lat. W tym czasie wypracowaliśmy pozycję największego w całym koncernie zakładu produkującego wyroby z tworzyw sztucznych. To nasz ogromny sukces, ale również odpowiedzialność. Pracujemy w organizacji o zasięgu światowym czerpiąc z tego korzyści i dając wzajemnie wiele wsparcia i inspiracji. Działamy razem z naszymi siostrzanymi spółkami wypracowując strategie dotyczące rozwoju na kolejne lata działalności.

W ramach naszej działalności gospodarczej oprócz dotychczasowych standardowych zadań takich jak podnoszenie wartości przedsiębiorstwa, dynamika sprzedaży, czy odpowiednia efektywność ekonomiczna, pojawiły się kilka lat temu nowe cele strategiczne związane ze zrównoważonym rozwojem.

Zgodnie z tym EJOT zdefiniował obszary zrównoważonego rozwoju, w ramach których zostały zaplanowane działania zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2035 roku. Należą do nich: świadomość proekologiczna, zwiększanie efektywności i wykorzystywanie wyłącznie zielonej energii oraz nieemisyjnych surowców.

Redukcja emisji związana z surowcami niezbędnymi do produkcji materiałów budowlanych to wielkie wyzwanie. W całym procesie dekarbonizacji sektora budowlanego nieunikniona jest zmiana podejścia obejmująca zarówno projektowanie budynków energooszczędnych i wykorzystywanie materiałów nieemisyjnych, jak również modernizacja procesów produkcyjnych. Tendencja do podejmowania działań ograniczających wpływ budownictwa na środowisko jest zauważalna, ale jeśli chcemy, by plany przyniosły oczekiwane efekty, należy wyjść szerzej, poza sam fakt konieczności oszczędności energii zużywanej przez budynki.

Należy tutaj wspomnieć o gospodarce obiegu zamkniętego, która rozpoczyna się od zaprojektowania wyrobów z niskoemisyjnych surowców w taki sposób, aby po okresie ich użyteczności były łatwe do ponownego przetworzenia na pełnowartościowe surowce wtórne, które kolejny raz wykorzystane zostaną w produkcji.

Dwa lata temu EJOT uruchomił projekt wejot. Jego celem jest redukcja emisji CO2 do zera do 2035 roku. W ramach tego projektu pracownicy i kierownicy poszczególnych oddziałów zgłaszają pomysły, które pozwalają oszczędzać energię i ograniczać emisję, a w efekcie osiągnąć wyznaczone cele.

Pomysły te wdrażane są na poziomie lokalnych organizacji lub wprowadzane jako standardowe rozwiązania we wszystkich lokalizacjach koncernu. Równocześnie na specjalnym funduszu gromadzone są środki finansowe, które składają się z dwóch głównych elementów. Po pierwsze są to wpłaty pracowników w wysokości około 2000 złotych rocznie na osobę (w Niemczech te pieniądze nie są przez fiskusa ani opodatkowane, ani oskładkowane). Po drugie – równowartość środków wpłaconych przez pracowników dodaje pracodawca, czyli EJOT. W ten sposób na koncie wejot zgromadzonych zostało już kilka milionów euro. Uczestniczy w nim już ponad 50% osób zatrudnionych w Niemczech. Projekt będzie trwał pięć lat i oceniamy, że zostanie tam zgromadzonych więcej niż 10 milionów euro. Ze środków tych zostanie zrealizowana budowa kilku farm fotowoltaicznych oraz szereg rozwiązań podnoszących efektywność procesów produkcyjnych w naszych fabrykach.

Po tym okresie pracownicy otrzymają zwrot wpłaty łącznie z wpłatami pracodawcy i zgodnie
z oprocentowaniem, a firma skorzysta podwójnie. Z jednej strony w znaczący sposób zostanie ograniczona emisja, a dodatkowo osiągnięte będą duże oszczędności ekonomiczne.

Ze względu na to, że jesteśmy jednym wielkim zespołem, dla całości zostaje wyznaczony cel związany z redukcją emisji, jednak aby docenić poszczególne lokalne inicjatywy, takie cele indywidualne mają także wszystkie spółki EJOT. Osiągnięcie tych celów, zarówno indywidualnych, jak i globalnych, pozwala na docenienie pracowników w tych krajach, gdzie fiskus nie jest taki łaskawy, poprzez nagrodę nazywaną „Bonusem wejot”.

W ramach pomysłów zgłaszanych do tego projektu, w EJOT Polska uruchomiliśmy aplikację dla aktywnych środowiskowo pracowników, dzięki której każdy może odnotować swoją oszczędność emisji i na bieżąco sprawdzać, ile CO2 zaoszczędził. To rodzaj zdrowej rywalizacji, a najbardziej zaangażowanych uczestników nagradzamy. Dzięki aktywności znacznej części zespołu każdego miesiąca możemy zaoszczędzić około 1,7 tony emisji dwutlenku węgla. Cały czas prowadzimy kampanię popularyzującą proekologiczne postawy wśród pracowników – popieramy wspólne dojazdy, wybór roweru czy pojazdów z napędem elektrycznym.

Działania w obrębie zakładu produkcyjnego to jednak tylko część naszego wkładu w zrównoważony rozwój. Oprócz tego działamy na płaszczyźnie edukacyjnej. Jesteśmy świadomi tego, że ze względu na koszty pewna część inwestorów decyduje się na samodzielną realizację niektórych prac, co w efekcie prowadzi do nieefektywnej i nieekonomicznej termomodernizacji.

Zainicjowaliśmy w tym roku projekt „EJOT ciepły dom”, mający na celu poprawę efektywności energetycznej budynków, która możliwa jest dzięki przeprowadzeniu prawidłowej i kompleksowej termomodernizacji.

Dzięki programowi chcemy podnosić świadomość inwestorów i małych firm budowlanych na temat zagadnień związanych z termomodernizacją, tak, by mogli poszerzać swoją wiedzę w obszarze ociepleń i zgodnie ze sztuką wydobyć z niej potencjał.

Chcę podkreślić jeszcze jedną rzecz, jaką jest konieczność stosowania rozwiązań systemowych. Współpracujemy z firmami systemowymi, które oferują sprawdzone rozwiązania techniczne. W programie „EJOT ciepły dom” też kładziemy na to nacisk. Systemy ociepleń ścian zewnętrznych budynków (ETICS) to zestawy dedykowanych, przebadanych i dopuszczonych wyrobów do zastosowania w budownictwie. W ramach podejścia systemowego uzyskujemy gotowy i pełny zestaw, którego sprawdzone komponenty prawidłowo ze sobą funkcjonują gwarantując trwałość i efektywność.

Każdego dnia realizujemy przyjętą wiele lat temu misję: „Jako rynkowy lider innowacyjności i jakości prowadzimy nasz biznes etycznie, świadomi odpowiedzialności za otoczenie i środowisko”. Skutki kryzysu klimatycznego można jeszcze ograniczyć, wciąż nie jest na to za późno, ale dla dobrostanu ludzi i planety działania muszą być natychmiastowe, stanowcze i angażujące wszystkich: od właścicieli domów jednorodzinnych, przez fabryki po wielkie elektrownie.

open