Home News Saint-Gobain ogłasza laureatów 19. edycji konkursu Architecture Student Contest. Reprezentantki Polski na podium!
Saint-Gobain ogłasza laureatów 19. edycji konkursu Architecture Student Contest. Reprezentantki Polski na podium!
0

Saint-Gobain ogłasza laureatów 19. edycji konkursu Architecture Student Contest. Reprezentantki Polski na podium!

0
0

Międzynarodowe Jury przyznało nagrody w 19. edycji konkursu „Saint-Gobain Architecture Student Contest”. Studenci z ponad 224 uczelni z 29 krajów stanęli przed zadaniem zaprojektowania osiedla mieszkaniowego w Helsinkach w Finlandii. Zwyciężył zespół z Portugalii, tuż za nimi na podium uplasowały się natomiast reprezentantki Polski z Politechniki Wrocławskiej!

Tegoroczna edycja konkursu koncentrowała się na przekształceniu i rewitalizacji działki w pobliżu Viikki Research Farm i Veterinary Teaching Hospital, będących częścią Uniwersytetu Helsińskiego. Studenci musieli zaprojektować przestrzenie mieszkalne, które harmonijnie łączyłyby się z otoczeniem – z naciskiem na tymczasowe zakwaterowanie dla studentów i naukowców oraz stałe lokale dla mieszkańców. Najbardziej skomplikowaną częścią zadania było zintegrowanie nowych budynków z sąsiadującymi strukturami, okoliczną zielenią, a także z infrastrukturą edukacyjną oraz badawczą w celu stworzenia spójnej i funkcjonalnej przestrzeni miejskiej.

Uczestnicy musieli sprostać kilku wymaganiom:

  • Zaprojektowanie nowego budynku wysokościowego, który mógłby służyć jako tymczasowe lub stałe mieszkania.
  • Adaptacja istniejącego budynku biurowego na stancje dla odwiedzających naukowców lub studentów.
  • Połączenie budynków zewnętrzną publiczną przestrzenią zieloną.
  • Uwzględnienie koncepcji zrównoważonego rozwoju – w tym cyrkularności, wbudowanego śladu węglowego i efektywności energetycznej, aby zapewnić niski wpływ na środowisko.

– W Saint-Gobain jesteśmy przekonani, że architektura wraz z budownictwem może stanowić strategiczną odpowiedź na kluczowe wyzwania, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu, niedobór zasobów i urbanizacja. Podobnie jak przemysł budowlany, architekci stoją na czele transformacji w kierunku tworzenia zrównoważonych miejsc do życia, aby zapewnić jego wysoką jakość oraz wydajne pod względem zasobów rozwiązania budowlane, które szanują środowisko. Mogą oni dokonać rzeczywistej zmiany w świecie, w którym w 2050 roku 7 na 10 osób będzie mieszkać w miastach, a 80% istniejących budynków będzie nadal użytkowanych. Jury i ja byliśmy szczęśliwi, mogąc spotkać przyszłych architektów tak głęboko zaangażowanych w tworzenie projektów, które mają lepszy wpływ na ludzi i mniejszy ślad węglowy oddziałujący na naszą planetę – stwierdził Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain.

W kapitule 19. edycji konkursu ASC zasiadło zaszczytne grono wybitnych osobistości z kręgu architektury, budownictwa i zrównoważonego rozwoju: Alicja Kuczera (Chief Executive Officer, Polish Green Building Council, Chair of the GBC CEO Network, World Green Building Council), Tuomas Hakala (Head of Unit, Helsinki City Planning Department), Jaana Ihalainen (Chief Executive Officer, Helsinki University Properties Ltd), Rainer Mahlamäki (Founder, Lahdelma & Mahlamäki architects), Francis Rambert (Head of Architectural Creation Department, Cite de l’architecture et du patrimoine), Carl Bäckstrand (Vice-President, Architects Council of Europe Deputy CEO, White Arkitekter, Pascal Eveillard (Director of Sustainable Construction, Saint-Gobain), Karel Sedláček (Building Science Marketing Manager, Saint-Gobain).

Skład Jury został dobrany tak, aby odzwierciedlać różnorodność i głębokie zrozumienie dla zrównoważonego rozwoju w architekturze. Członkowie pochodzą z różnych środowisk zawodowych i geograficznych, co umożliwiło wszechstronną ocenę projektów. Specjaliści połączyli lokalną wiedzę na temat kontekstu miejskiego Helsinek, bogate doświadczenie akademickie, krytyczne spojrzenie na architekturę oraz praktyczną wiedzę o zrównoważonych praktykach budowlanych. Dzięki zróżnicowanemu doświadczeniu każdy aspekt zgłoszonych projektów mógł być szczegółowo omówiony, czym pomysłodawcy konkursu zapewnili uczestnikom uczciwą i kompleksową ocenę. Z roku na rok Jury obserwuje wzrastający poziom prac konkursowych, a jednym z najważniejszych elementów oceny staje się teraz analiza wpływu budynku na środowisko w całym cyklu jego życia. Jednocześnie projekty muszą spełniać wymagania funkcjonalne i użytkowe, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla uczestników konkursu.

W międzynarodowym finale zwyciężył projekt „SIENI PARK” zespołu z Portugalii. Drugie miejsce zajął zespół z Polski z projektem „Rurban Habitat” – Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann, reprezentantki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, opracowały go pod opieką dr inż. arch. Elżbiety Komarzyńskiej-Świeściak i dr. inż. arch. Marka Lambera. Miejsce trzecie przypadło natomiast przedstawicielom Korei Południowej za projekt „From Boundary To Gateway”. Obowiązująca od tego roku nagroda specjalna Teacher Prize, przyznawana przez opiekunów projektów, powędrowała do studentki z Malezji za projekt „Viikki – The Edu-Buoyancity”. Z kolei znane już wyróżnienie Student Prize, o którym decydują wszystkie zespoły biorące udział w konkursie, trafiło do reprezentantów Libanu za projekt „Eco-Habitat: Greenhouse Dorms and Urban micro climate”.

Ta edycja Saint-Gobain Architecture Student Contest była wyjątkowa – rozpoczęta w Serbii w 2004 roku, świętowała swoje 20-lecie istnienia. Całe pokolenie studentów wzięło już udział w konkursie, a teraz kształtuje przyszłość zrównoważonej architektury, aby uczynić świat lepszym miejscem do życia. Podczas międzynarodowych finałów w Helsinkach ogłoszona została lokalizacja jubileuszowej 20. edycji. Ze stolicy Finlandii udamy się do rodzinnego domu całej Grupy, czyli Francji!

Szczegółowe uzasadnienia nagrodzonych projektów znajdują się poniżej.

I miejsce: SIENI PARK, Portugalia

SIENI PARK | Architecture Student Contest

Wizualizacje projektu „SIENI PARK”. Na ostatnim zdjęciu – zespół w składzie: Francisco Ferreira, Pedro Tiago Gaspar, Joao Henriques, opiekun: Ms Maria Clara De Caravlho Pimenta Do Vale. Źródło: Saint-Gobain.

„SIENI PARK” jest zakorzeniony w fińskiej kulturze i jej poczuciu wspólnoty. Projekt tworzy spokojne schronienie w Viikki, łącząc pobliskie domy, miejsca pracy i kampus uniwersytecki. Powiązując ze sobą stare i nowe struktury w spójny sposób, opiera się na trzech fundamentalnych filarach: zrównoważoności, innowacji i komforcie. W rezultacie powstał futurystyczny, długotrwały, niskoenergetyczny projekt, który honoruje i rozwija lokalną tradycję proekologicznych praktyk budowlanych.

Jury zachwyciło się m.in. kompleksowym podejściem do planowania urbanistycznego oraz wysoką jakością detali architektonicznych. Propozycję wyróżniła innowacyjna kompozycja urbanistyczna i wyrafinowana drewniana konstrukcja. Niezwykle istotne było płynne zintegrowanie starego budynku z nową architekturą oraz integralne włączenie rozwiązań zrównoważonego rozwoju.

II miejsce: Rurban Habitat, Polska

Rurban Habitat | Architecture Student Contest

Wizualizacje projektu „Rurban Habitat”. Na ostatnim zdjęciu – zespół w składzie: Aleksandra Tądel, Magdalena Strauchmann, opiekunowie: dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak i dr. inż. arch. Marek Lamber. Źródło: Saint-Gobain.

„Rurban Habitat” oferuje wizję architektury cyrkularnej w półmiejskiej części Helsinek. Stosując podejście „badaj, redukuj, ponownie używaj, produkuj i integruj”, koncept szanuje istniejący kontekst i wykorzystuje lokalne oraz pasywne rozwiązania. Modułowy design domów rdzeniowych promuje adaptowalność, prefabrykację i produkcję zielonej energii. Alocentryczne podejście projektowe pozwoliło na stworzenie inkluzywnego środowiska dla wszystkich, uzupełnionego przez innowacyjną przestrzeń badawczo-kreatywną.

Pomysł wyróżnił się mocnym zaangażowaniem w zrównoważony rozwój. Metodyczne zaprojektowanie, zachowanie istoty obszaru Viiki oraz liczne rozwiązania, wspierające bioróżnorodność i ochronę zielonych przestrzeni, zadecydowały o przyznaniu drugiej nagrody. Szczególną uwagę Jury przyciągnęły harmonijne połączenie starych i nowych elementów oraz nastawienie na rozwiązania w obiegu zamkniętym.

III miejsce: From Boundary To Gateway, Korea Południowa

From Boundary To Gateway | Architecture Student Contest

Wizualizacje projektu „From Boundary To Gateway”. Na ostatnim zdjęciu – zespół w składzie: Donghui Shin, Jiyeol Park, Hwanhui Lee, opiekun: Ms Chungyeon Won. Źródło: Saint-Gobain.

Projekt „From Boundary To Gateway” oferuje mieszkańcom i odwiedzającym doświadczenia przyjazne także przyrodzie. Pomysł przenosi fińskie naturalne światło i środowisko do wnętrz, aby stały się one ich codziennym aspektem. Odnowiony budynek szanuje oryginalną topografię, ale poprawia jej połączenia. Dodatkowo projekt przekształca stare muzeum na potrzeby wystaw na świeżym powietrzu. Wszystkie budynki i przestrzenie rekreacyjne delikatnie prowadzą ludzi do natury, będąc zarazem idealnym do niej przejściem.

Koreańska propozycja zachwyciła przemyślanym projektem, doskonałym rzemiosłem i subtelnością. Pięknie rozwinięte wnętrza i innowacyjny projekt okien, maksymalizujący naturalne światło dzienne, pokazują potencjał tego pomysłu w przyszłości.

Teacher Prize: Viikki – The Edu-Buoyancity, Malezja

Viikki – The Edu-Buoyancity | Architecture Student Contest

Wizualizacje projektu „Viikki – The Edu-Buoyancity”. Na ostatnim zdjęciu – Eunice Min Yee Lim, opiekun: Ms Srirangam Sucharita. Źródło: Saint-Gobain.

Projekt „Viikki – The Edu-Buoyancity” odnosi się do rosnącego problemu powodzi w Finlandii, dlatego sytuowuje mieszkania dla studentów biologii nad jeziorem, które przyciąga dziką przyrodę, aby na pływających fundamentach ożywić ziemie i wody znajdujące się wokół architektury. Studencka społeczność jest porównywana do pływających miejskich nomadów z rezydencjami zaprojektowanymi w taki sposób, aby promowały one ruch w zbiorowości ludzi i naturze. Jest to dążenie do zapewnienia wyjątkowego doświadczenia edukacyjnego i stania się wzorem odporności dla Finlandii.

Malezyjski projekt zdobył uznanie za wysoką świadomość ekologiczną i próbę rozwiązania globalnych problemów środowiskowych. Innowacyjne podejście do odporności miejskiej, zwłaszcza w kontekście zapobiegania powodziom, zasłużyło na to wyjątkowe wyróżnienie.

Student Prize: Eco-Habitat: Greenhouse Dorms and Urban micro climate, Liban

Eco-Habitat: Greenhouse Dorms and Urban micro climate | Architecture Student Contest

Wizualizacje projektu „Eco-Habitat: Greenhouse Dorms and Urban micro climate”. Na ostatnim zdjęciu – zespół w składzie: Reem Lichaa Khoury, Ralph Sayah, Mohamad Ali Faour, opiekun: Mr Salim Abou Rizk. Źródło: Saint-Gobain.

Projekt „Eco-Habitat: Greenhouse Dorms and Urban micro climate” łączy dziedzictwo fińskiego gospodarstwa z nowoczesnymi elementami miejskimi, włączając tradycyjne kształty i centralne podwórze szklarniowe do pasywnego ogrzewania słonecznego. Ma to na celu stworzenie przytulnego mikroklimatu dla mieszkańców jako samowystarczalny model miasta – z blokami mieszkalnymi, akwaponią, ogrodami, zarządzaniem odpadami i innymi elementami, tworząc tym samym zamknięty system. Zawiera także udogodnienia, takie jak biblioteka i wieża do obserwacji ptaków, dzięki czemu oferuje kompleksowy plan dla zrównoważonych miast.

Eko-wioska z Libanu wyróżniła się unikalną i odważną wizją. Projekt szklarniowy odzwierciedla nowoczesne podejście i wyprzedza swoją epokę, łącząc innowacyjność z dbałością o planetę.

tags:
open