TRZY DEKADY POLSKIEJ PREFABRYKACJI
Prefabrykacja betonowa w jubileuszu 30-lecia SPB
Lata 2004–2014, część 2
JÓZEF M. KOSTRZEWSKI
Dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Betonów
Otwieramy drugą dekadę 30-letniej historii SPB. Była to dekada istotna w rozwoju zarówno prefabrykacji betonowej, jak i betonu komórkowego. Stowarzyszenie miało w tym swój udział, zwłaszcza w zakresie rozwijania kontaktów z europejskimi i światowymi firmami. Efektem tych działań było Przyspieszenie modernizacji krajowych wytwórni.
Lata 2004–2014 charakteryzowały się umocnieniem pozycji i roli Stowarzyszenia oraz rozwojem wszechstronnej działalności organizacji, których nie sposób wszystkich wymienić. Dlatego też skoncentruję się na najważniejszych sprawach. Istotnym elementem w działalności Stowarzyszenia było otwieranie się nie tylko na współpracę z krajowymi instytucjami, ale także nawiązywanie bezpośrednich kontaktów z partnerami zagranicznymi, zwłaszcza działającymi w sferze problematyki betonu i budownictwa. Nasze członkostwo w dwóch międzynarodowych organizacjach: EAACA i BIBM pozwoliło na podjęcie bezpośrednich kontaktów z firmami zagranicznymi i uzyskiwanie zgody na wizytowanie ich wytwórni. Organizowaliśmy corocznie kilka wyjazdów techniczno-szkoleniowych, w trakcie których wizytowane były zakłady produkcyjne. Cel tych wyjazdów, głównie do krajów europejskich, ale także na inne kontynenty, stanowiło zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu techniki i technologii. Nabyte tam doświadczenia były wykorzystywane w naszych wytwórniach. Szczególnie cenne w zakresie autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) były wizyty w Niemczech, Turcji, Danii oraz Anglii, gdzie w 2005 r. odwiedzaliśmy wytwórnię Sevenoux, przy okazji IV Międzynarodowej Konferencji EAACA w Londynie. Równie ważna była wizyta w Chinach, gdzie m.in. odwiedziliśmy zakład w Pekinie, który był zaprojektowany i wyeksportowany przez Polskę w latach 80. Natomiast w zakresie prefabrykacji betonowej na podkreślenie zasługują korzyści z wizyt w Norwegii, Finlandii, Szwecji, Portugalii, Południowej Afryce (wizyta w zakładzie Murray & Roberts), Australii (wizyta w zakładzie Hanson, na zaproszenie Australijskiego Związku Prefabrykacji Betonowej). Ważne były też odwiedziny w amerykańskiej firmie Besser – u światowego lidera w produkcji maszyn i urządzeń dla przemysłu betonów, gdzie mogliśmy obserwować pracę w wytwórniach elementów i rur betonowych na Florydzie.
W tym okresie, doceniając rolę i znaczenie naszego Stowarzyszenia, EAACA czterokrotnie powierzała nam organizację w Polsce posiedzenia Komitetu Wykonawczego (KW). W 2004 r. – dla podkreślenia wstąpienia nowych krajów do Unii Europejskiej oraz przyłączenia do EAACA nowych członków z krajów Europy Środkowo-Wschodniej – zorganizowaliśmy drugie posiedzenie KW. Kolejne odbyło się w 2009 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ostatnie w tej dekadzie miało miejsce w Warszawie w przeddzień Jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Producentów Betonów.
Niezwykle doniosłym i ważnym wydarzeniem było zorganizowanie przez Stowarzyszenie, pod auspicjami EAACA, V Międzynarodowej Konferencji Autoklawizowanego Betonu Komórkowego, która miała miejsce na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w dniach 14–17 września 2011 r. Konferencja obradowała pod hasłem: „Zapewnienie zrównoważonego rozwoju”. Została zorganizowana z inicjatywy Stowarzyszenia Producentów Betonów dla zaakcentowania 60-lecia uruchomienia ABK w Polsce. W ten sposób podkreślono, że to w tym rejonie w 1951 r. został uruchomiony pierwszy zakład produkcji ABK w Aleksandrowie Kujawskim, należący do Grupy Kapitałowej
SOLBET – wyłącznego sponsora konferencji. W konferencji uczestniczyło 298 osób z 32 krajów z 5 kontynentów. Ogromne wrażenie na uczestnikach konferencji zrobiła wizyta w zakładzie Solbet, a także program socjalny z niezapomnianym spektaklem w Operze Novej w Bydgoszczy.
W 2007 r. Stowarzyszenie wstąpiło do Europejskiej Federacji Prefabrykacji Betonowej (BIBM), której profil działania jest powiązany z działalnością Sekcji Prefabrykacji Betonowej. Od początku byliśmy aktywnym członkiem tej organizacji. W 2008 r. zorganizowaliśmy w Warszawie posiedzenie dyrektorów zarządzających europejskich stowarzyszeń – członków BIBM, a w październiku tego roku, również w Warszawie, posiedzenie Komitetu Marketingu BIBM. W 2009 r., z okazji jubileuszu 15-lecia SPB, zorganizowaliśmy Zgromadzenie Generalne BIBM w Krakowie, które z uwagi na bogaty program stanowiło istotną promocję Polski na arenie międzynarodowej. Natomiast przedstawiciele Stowarzyszenia dwukrotnie uczestniczyli w kongresach BIBM – w 2011 r. w Cannes oraz w 2014 r. w Istambule.
Ważnym elementem działalności Stowarzyszenia jest działalność normalizacyjna. Nasi przedstawiciele uczestniczą aktywnie w pracach komitetów technicznych powoływanych przez Polski Komitet Normalizacyjny.
Stowarzyszenie podejmuje również działania na rzecz uzyskiwania aprobat grupowych dla członków naszej organizacji. Prowadzimy też działalność szkoleniową. W 2013 r., w związku z wprowadzaniem dyrektywy CPR, zorganizowaliśmy cykl szkoleń, w których uczestniczyli przedstawiciele naszych przedsiębiorstw. Zgłaszaliśmy też uwagi i propozycje dotyczące zmian w ustawie o wyrobach budowlanych oraz dyrektywie CPR. W tym czasie dokonano przeglądu norm niezbędnych przy wprowadzaniu CPR w przedsiębiorstwach oraz opracowano instrukcję praktycznego wypełnienia formularza DoP.
Niezwykle ważne i cenne jest podjęcie w 2012 r. inicjatywy nawiązania bliskiej współpracy z wyższymi uczelniami technicznymi poprzez organizację seminariów mających na celu promocję prefabrykacji betonowej i ABK. Chcieliśmy pokazać przemysł od strony bardziej praktycznej wiedzy, z którą studenci nie zawsze mają możliwość zetknąć się podczas studiów. Organizację seminariów planowaliśmy jako pracę ciągłą, obejmującą jak największą liczbę wyższych uczelni technicznych, bardzo często w powiązaniu z lokalnymi producentami. Pozwalało to na nawiązanie bezpośredniej współpracy pomiędzy przemysłem oraz ośrodkami akademickimi, a w efekcie zaowocuje praktykami studenckimi, wizytami w zakładach, korzystaniem z laboratoriów, a także, w przyszłości, być może podjęciem pracy w naszych wytwórniach. Pierwsze seminarium odbyło się 20 marca 2012 r. na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Współpracę tę kontynuujemy.
W październiku 2013 r. rozpoczęliśmy cykl edukacyjny wydawania zeszytów promujących ABK i prefabrykację betonową. Zaplanowano wydanie po sześć zeszytów w każdej sekcji w formie drukowanej oraz elektronicznej. Stanowić one będą kompendium wiedzy dla studentów Wydziałów Budownictwa i Architektury, a także projektantów, inwestorów i konstruktorów oraz indywidualnych odbiorców.