1. Home
  2. Bez kategorii
  3. DWA OBLICZA, JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGOI PREFABRYKACJI BETONOWEJ – III EDYCJA 2025-2026
DWA OBLICZA, JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGOI PREFABRYKACJI BETONOWEJ – III EDYCJA 2025-2026
0

DWA OBLICZA, JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGOI PREFABRYKACJI BETONOWEJ – III EDYCJA 2025-2026

0

Współpraca Stowarzyszenia Producentów Betonów oraz miesięcznika „Builder ma na celu prowadzenie działań edukacyjnych promujących wśród młodych architektów i inżynierów budownictwa wykorzystanie nowoczesnej prefabrykacji betonowej oraz możliwości realizacji budownictwa z zastosowaniem autoklawizowanego betonu komórkowego. W ramach prowadzonych działań edukacyjnych zostanie zorganizowana III edycja Konkursu „Dwa oblicza, jedna przyszłość betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej”, którego finał odbędzie się w październiku 2026 r. podczas konferencji „SPB 2026”.

W ramach inauguracji III edycji programu „Dwa oblicza jedna przyszłość betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej” odbędzie się SEMINARIUM wprowadzające w tematykę, której poświęcona będzie bieżąca edycja.

GDZIE I KIEDY?
23 kwietnia 2025, godz. 10.15
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej
miejsce: Al. Armii Ludowej 16, IV p. sala nr 407

PROGRAM:

10.15 – 10.30

Otwarcie:

  • prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej                                                                           Politechniki Warszawskiej
  • dr hab. inż. arch. Karolina Tulkowska-Słyk, prof. PP,  Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
  • Józef Kostrzewski, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Betonów

Prowadzenie warsztatów: 

  • dr inż.  Grzegorz Adamczewski, Adiunkt, Zakład Inżynierii Materiałów Budowlanych, WIL PW
  • Urszula Socha, Dyrektor Biura Realizacji Projektów Miesięcznika Builder

10.30 – 11.00

„Inspiracje i realizacje”
architekt Marcin Sadowski, JEMS ARCHITEKCI, partner merytoryczny III edycji programu „Dwa oblicza jedna przyszłość betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej”

11.00 – 11.10

Pytania i dyskusja

PANEL I

11.10 – 11.40 

„Autoklawizowany Beton Komórkowy (ABK) nowoczesny i wszechstronny materiał budowlany”, Robert Janiak, mgr inż. budownictwa, Menedżer produktu H+H Polska

ZAGADNIENIA PRZEDSTAWIONE PODCZAS WYKŁADU:

  • Właściwości betonu komórkowego                                        –
  • Krótka historia wyrobów z betonu komórkowego od bloczka do ścian prefabrykowanych
  • Oferowane wyroby / systemy / przykłady realizacji budynków
  • Beton komórkowy a BIM. 

11.40 – 11.50

Pytania i dyskusja

PANEL II

11.50 – 12.20

„Połączenia wzajemne elementów prefabrykowanych – komunikacja statyczna w konstrukcji obiektu budowlanego. ”
Krzysztof Janczura, Członka Zarządu firmy PFEIFER Polska 

ZAGADNIENIA PRZEDSTAWIONE PODCZAS WYKŁADU:

1. Rola prefabrykatów w układach konstrukcyjnych budynku

  • Stateczność konstrukcji
  • Funkcjonalność przestrzeni
  • Estetyka

2. Skrócenie czasu realizacji budowy dzięki technologiom wykorzystującym elementy prefabrykowane

  • Prefabrykacja w zakładach produkcyjnych
  • Plan montażu

 3. Połączenia elementów prefabrykowanych i niezawodność układu konstrukcyjnego.

  • Oddziaływania na obiekt budowlany
  • Istota węzła konstrukcyjnego
  • Łączniki elementów prefabrykowanych

4. Czynniki wpływające na zmniejszenie śladu węglowego na etapie wznoszenia budynku

12.20– 12.30

Pytania i dyskusja

12.30 – 13.00

„Domieszkowe rozwiązania w produkcji niskoemisyjnych elementów prefabrykowanych” Daniel Kozłowski, Technolog Betonu – Mc Bauchemie Daniel Owsiak, Manager ds. Infrastruktury i Tunelingu – Mc Bauchemie

ZAGADNIENIA PRZEDSTAWIONE PODCZAS WYKŁADU:

  • Nowe perspektywy technologiczne rozwoju rynku prefabrykacji w Polsce i w Europie
  • Obniżony ślad węglowy jako determinant sukcesu w prefabrykacji
  • Proces Hydratacji a domieszki chemiczne
  • Prace badawcze i rozwojowe w Laboratorium MC-Bauchemie Polska
  • Weryfikacja rozwiązań w warunkach produkcyjnych

13.00 – 13.30

Pytania i dyskusja

PRELEGENCI

arch. Marcin Sadowski, Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.  Od 1996r. partner Pracowni Architektonicznej JEMS Architekci. Laureat Honorowej Nagrody SARP w 2002 r. Pełnomocnik Prezydium ZG SARP ds. twórczości, członek Izby Architektów w latach 2012-2016. W latach 1992-1996 i  2009 – 2013 prowadzący zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.  Ostatnie 20 lat to okres realizacji wielu budynków, zespołów urbanistycznych komercyjnych, mieszkalnych, ale też realizacji kilku znacznych obiektów użyteczności publicznej przez pracownię JEMS Architekci, czego przykładem jest wygrany w 2012 r. konkurs na Ambasadę RP w Berlinie. Po wielu latach budowa prestiżowego budynku przy alei Unter den Linden została ukończona i w styczniu tego roku ambasada została uroczyście otwarta.

Robert Janiak, Product Manager, współpracuje z H+H Polska od 2010 roku. Magister inżynier budownictwa – absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Poznańskiej oraz studiów podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w zakresie zarządzania i marketingu. Doświadczenie zawodowe rozpoczął w 1997 r. jako asystent projektanta konstrukcji budowlanych. Od 1998 r. nieprzerwanie przez 23 lata związany z firmami z branży produkcji materiałów budowlanych, m.in. Xella Polska (Ytong, Silka), Saint Gobain (Rigips), TIM-EX (podłogi podniesione). Od 2014 odpowiedzialny za product management H+H Polska. Prywatnie pasjonat siatkówki, miłośnik dobrej lektury i filmu.

Krzysztof Janczura, Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej na kierunku: teoria konstrukcji. Aktualnie pełni funkcję Członka Zarządu firmy PFEIFER Sp. z o.o.  oferującej specjalistyczne rozwiązania w konstrukcjach budowlanych i przemyśle. Współautor kilku rozwiązań patentowych w zakresie konstrukcji zespolonych – min. belki hybrydowej – Hybridbeam)

Daniel Kozłowski, Absolwent Budownictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.  Zawodowo z  branżą materiałów budowlanych związany od roku 2012. Doświadczenie zdobywał m. in. na UWM w Olsztynie, PORR S.A., Cement Ożarów S.A. W MC-Bauchemie pracuje na stanowisku Technologa Betonu realizując opiekę technologiczną nad klientami z zakresu: betonu towarowego, prefabrykacji, wyrobów wibroprasowanych oraz bierze udział w procesie tworzenia i wprowadzaniu nowych domieszek. Aktywny działacz grupy roboczej w Stowarzyszeniu Producentów Chemii Budowlanej pt., „Biała wanna”. Współautor publikacji w czasopismach branżowych oraz podczas konferencji naukowych.

Daniel Owsiak, Absolwent Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Z branżą betonowa związany od roku 2008. Od pięciu lat związany z firmą MC-Bauchemie na stanowisku Manager ds. Infrastruktury i Tunelingu, gdzie zajmuje się pozyskiwaniem i obsługą dużych inwestycji infrastrukturalnych, tunelowych i energetycznych pod katem nowoczesnych rozwiązań domieszkowych. Autor i współautor publikacji w czasopismach krajowych oraz wystąpień na konferencjach branżowych i naukowych związanych z cementem i betonem

Podczas wykładu każdy uczestnik będziecie miał możliwość zadawania pytań i dyskusji  z prowadzącymi na temat prezentowanej tematyki.  ZAPRASZAMY DO PRZYGOTOWANIA PYTAŃ I AKTYWNOŚCI PODCZAS WYKŁADU.



KAŻDY UCZESTNIK OTRZYMA IMIENNY CERTYFIKAT POTWIERDZAJACY UDZIAŁ W WYKŁADACH BRANŻOWYCH. UWAGA, żeby otrzymać certyfikat konieczne jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zarejestrowanie się na platformie BUILDER oraz potwierdzenie rejestracji i aktywny udział w wykładzie w dniu 23 kwietnia 2025.

WYKŁADY ODBĘDĄ SIĘ W FORMULE HYBRYDOWEJ i będą dostępne dla studentów wydziałów architektury i budownictwa wyższych uczelni technicznych w Polsce. UCZESTNIKÓW ZAPRASZAMY DO BEZPOŚREDNIEGO UDZIAŁU W WYKŁADACH które będą miały miejsce  w Sali nr 407 na IV piętrze budynku Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej) lub w formule online.

REJESTRACJA

ORGANIZATORZY SEMINARIUM:

  • Stowarzyszenie Producentów Betonów
  • Miesięcznik „Builder”
  • z ramienia Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej skład komitetu organizacyjnego:
    – dr inż Grzegorz Adamczewski – przewodniczący
    – dr inż Kamil Załęgowski – członek
    – dr inż Beata Jaworska – członek
    – mgr inż Szymon Spodzieja – członek
PS