ZMIANY PO PRAWEJ STRONIE WISŁY
W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji w Warszawie budynki, które stoją teraz puste ze względu na zły stan techniczny, będą odnawiane przez miejskie spółki Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Będą też budowane nowe mieszkania czynszowe. Łącznie w ten sposób ma powstać 1690 nowych mieszkań.
Katarzyna Pieńkowska
Mieszkania te będą przeznaczone w szczególno-ści dla osób, które mają zbyt wysokie dochody, aby starać się o najem lokalu z mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy, a równocześnie za niskie, by kupić.TBS-y będą również przygotowywały lokale z przeznaczeniem do realizacji programów z zakresu polityki społecznej i lokalowej oraz kultury i sektora kreatywnego. W ramach inwestycji powstaną m.in.:
• pracownie i biura organizacji kulturalnych,
• małe sale warsztatowe do prowadzenia edukacji kulturalnej,
• lokale, które posłużą do wdra-żania działań aktywizujących i integrujących seniorów oraz osoby niepełnosprawne.
Ponadto kilka budynków zostanie dostosowanych do funkcji umożliwiającej realizowanie zadań w ramach lokalnych międzypokoleniowych centrów aktywności seniorów.Budowa nowych budynków przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego odbywać się będzie:
• na wytypowanych nieruchomo-ściach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową,
• na nieruchomościach z budynkami przeznaczonymi do rozbiórki,
• w sąsiedztwie remontowanych i modernizowanych budynków,
• na nieruchomościach niezabudowanych zlokalizowanych w priorytetowym obszarze rewitalizacji lub w ich sąsiedztwie (ul. Radzymińska, ul. Poligonowa, ul. Starzyńskiego) – TBS Warszawa Pół-noc zaprojektuje zagospodarowanie nieruchomości.
Budynki, które nie są teraz pod-łączone do centralnego ogrzewania i ciepłej wody z sieci miejskiej, będą podłączane do sieci podczas remontów. W wielu przypadkach remonty lub modernizacje będą musiały uwzględniać zalecenia konserwatorskie. W pierwszej kolejności modernizacji m.st. Warszawa planuje poddać kompleks budynków przy ul. Łomżyńskiej 18, 20 i 26 w dzielnicy Praga-Pół-noc i przy ul. Targowej 14, 16 oraz Chodakowskiej 14 w dzielnicy Praga-Południe. Dodatkowo Targówek wybuduje nowy budynek przy ul. Odrowąża ze 160 lokalami mieszkalnymi na wynajem, który znajdzie się w są-siedztwie obszaru priorytetowego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.
Rezultaty:
• Wybudowanie przez TBS Warszawa Północ 860 lokali adresowanych do średnio uposażonych gospodarstw domowych.
• Zmodernizowanie przez TBS Warszawa Południe 670 lokali w zabytkowych budynkach.
• Wybudowanie przez dzielnice 160 lokali komunalnych adresowanych do najemców w podobszarach w celu poprawy warunków mieszkaniowych.
• Wdrożenie zasad współpracy z podmiotami budownictwa społecznego w formule non profit w celu zwiększenia dostępności lokali na wynajem.
Nowy projekt – kamienica międzypokoleniowa na Pradze
Przy ulicy Stalowej na warszawskiej Pradze-Północ zostanie gruntownie wyremontowana kamienica, której istotną cechą będzie jej charakter międzypokoleniowy. W kamienicy zaprojektowane zostaną mieszkania i wspólne pomieszczenia, pozwalające zamieszkać
trzem grupom pokoleniowym:
• seniorom – osobom, które wciąż jeszcze są samodzielne; mieszkania miałyby formę wspieraną dzięki różnym usługom pielę-gniarskim, a także innym usługom odpowiadającym na codzienne potrzeby osób starszych;
• osobom młodym – poszukują-cym miejsca na start samodzielnego życia w Warszawie;
• dzieciom i młodzieży – uruchomiona zostanie placówka pieczy zastępczej.
Koncepcja zakłada adaptację kamienicy i podwórza na potrzeby głównie osób starszych. Mieszkania byłyby odpowiednio dopasowane do ich potrzeb i miałyby charakter rotacyjny. Przestrzenie wspólne w kamienicy pełniłyby funkcje integracyjne i użyteczne dla mieszkańców budynku i lokalnej społeczności. Poza kamienicą wskazane funkcje pełnić powinny oficyna i podwórko między kamienicą i oficyną.
Warszawska Strefa Rodziny przy Środkowej
W sąsiedztwie Stalowej znajduje się Ognisko „Praga”. Jest najstarszą placówką w dawnych strukturach Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”, a teraz w Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”. Przez lata ognisko mieściło się w zabytkowym, drewnianym budynku, który powstał około 1915 r., teraz – w nowym pawilonie w tym samym miejscu.Ognisko opiekuje się dziećmi i młodzieżą w wieku od sześciu do 18 lat. Wychowawcy pomagają w rozwiązywaniu problemów
szkolnych i starają się włączać rodziców w planowanie pracy z ich dzieckiem oraz w życie placówki. Dzieci mają tu także pomoc specjalistyczną, indywidualne konsultacje psychologiczne, socjoterapię, zajęcia logopedyczne oraz terapię pedagogiczną. Zabytkowy budynek ogniska również przejdzie modernizację w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.W letnie weekendy od kilku lat
na terenie ogniska miasto organizuje Warszawską Strefę Rodziny. Na rodziny czekają trzy strefy rozrywki, w których można m.in. poskakać na trampolinie czy poleniuchować na leżakach. Nowością w tym roku były warsztaty gotowania „Kreatywna lodówka” i „Kreatywna kuchnia” oraz przejażdżka „ogórkiem”, podczas której pasa-żerowie z przewodnikiem odwiedzali m.in. fabrykę Wedla.