1. Home
  2. Biznes i Ludzie
  3. XII DOROCZNE SPOTKANIE STOWARZYSZENIA DAFA
XII DOROCZNE SPOTKANIE STOWARZYSZENIA DAFA
0

XII DOROCZNE SPOTKANIE STOWARZYSZENIA DAFA

0

Doroczne Spotkanie Stowarzyszenia DAFA w swojej dwunastoletniej tradycji cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem branży budowlanej. W tegorocznej odsłonie spotkania, w dniach 17-18 maja w miejscowości Wolbórz, udział wzięło ponad 150 osób – przedstawicieli firm wykonawczych oraz producentów i dostawców materiałów na dachy płaskie i fasady.

Zasadniczą część spotkania stanowił wybór nowych władz Stowarzyszenia na trzyletnią kadencję. Stanowisko Prezesa Stowarzyszenia zostało powierzone Piotrowi Olgierdowi Koryckiemu. Do nowego Zarządu powołano również: Macieja Borodzicza, Wojciecha Całkę, Adama Krzanika, Krzysztofa Rogosza. Na Członków Komisji Rewizyjnej wybrano:  Jarosława Kowalczyka, Michała Miąska, Witolda Okońskiego.

Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem obrad czuwali mecenasi z Kancelarii GESSEL – mec. Aldona Pietrzak oraz mec. Maciej Boryczko.

Zgodnie z porządkiem obrad, Prezes Zarządu Stowarzyszenia – Witold Okoński zdał sprawozdanie z działalności, zapewniając o kontynuowanej przez DAFA ścisłej współpracę z międzynarodowymi organizacjami branżowymi: IFBS, IFD, FBB, FLL. Podziękował Koordynatorom Grup Merytorycznych i ich reprezentantom za ogrom pracy włożony w stworzenie standardów jakości i wytycznych technicznych jako remedium na pytania i problemy branży.

Dużą aktywność Grupy Merytorycznej LEKKA OBUDOWA podsumował Michał Wilk. Wydane „Wytyczne projektowania i wykonania lekkich metalowych obudów ścian i dachów” stanowią cenną syntezę praktyki i podstaw projektowych w obrębie ścian, dachów i stropów z metalowych blach fałdowych.

Członkowie Grupy opracowali również „Wytyczne do oceny lekkich metalowych obudów ścian”, które wyjaśniają zjawiska obserwowane na elewacji z metalowych elementów cienkościennych oraz proponują kryteria ich odbioru.

Opracowany w ubiegłym roku w DAFA specjalistyczny Słownik techniczny definicji oraz polsko-niemieckich terminów branżowych Stowarzyszenie udostępnia na swojej stronie internetowej.

Prace Grupy Merytorycznej PPOŻ. nad wydaniem poradnika „Bezpieczeństwo pożarowe dachów” omówiła jego współautorka – Monika Hyjek.  Praktyczne wytyczne określające jednolite wymogi z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, zasady doboru materiałów, dobre praktyki sztuki budowlanej i zalecenia dla wykonawców.

Zmaganiom związanym z projektowaniem akustyki wyszła naprzeciw Grupa Merytoryczna AKUSTYKA, którą zaprezentował jej Koordynator –  Piotr Olgierd Korycki.

Wydane dotychczas dwie edycje „Katalogu rozwiązań akustycznych” powstały z idei stworzenia cennego narzędzia dla projektantów i prezentują przebadane rozwiązania akustyczne Członków DAFA.

Jednym z kluczowych etapów realizacji każdej inwestycji jest odbiór budowlany, dlatego DAFA podjęła się stworzenia narzędzia ułatwiającego i systematyzującego ten proces. Michał Miąsek omówił prace Grupy Merytorycznej ODBIORY nad „Wytycznymi do odbiorów dachów”, które rozstrzygną spory przy odbiorach budynków i będą punktem odniesienia w uzgadnianiu problematycznych kwestii.

Adam Krzanik zachęcił wykonawców do udziału w Panelach Dyskusyjnych i szkoleniach DAFA, które poruszają istotne problemy funkcjonowania firm, mając na celu ochronę ich interesów. W ubiegłym roku odbyły się trzy Panele realizowane przy współpracy kancelarii prawnej poświęcone problematyce zmian w podatku VAT oraz Ogólnym Warunkom Realizacji Kontraktu.

Już od ośmiu edycji konferencje organizowane przez DAFA poruszają ważne i potrzebne aspekty poprawnego budownictwa. Mariusz Pawlak, skupiając się na omówieniu dwóch ostatnich wydarzeń powiązanych z aktualnie wydanymi wytycznymi z zakresu lekkiej obudowy i bezpieczeństwa pożarowego wskazał na utrzymującą się wysoką frekwencją słuchaczy.

Katarzyna Wiktorska i Ewelina Klin zaakcentowały dynamiczny wzrost wykładów eksperckich na konferencjach i seminariach objętych patronatem Stowarzyszenia. Zwróciły też uwagę na szeroki zasięg kolejnej edycji kampanii: „Wybierz firmę z Certyfikatem DAFA”. Z Kampanią powiązane jest wydanie Katalogu Członków DAFA – praktycznego narzędzia, które ułatwi wybór firm w procesie ofertowania.  Zwróciły uwagę, że Stowarzyszenie występowało w roli eksperta w wielu cenionych pozycjach prasy branżowej.

Obradom towarzyszyły prezentacje i  stoiska informacyjne sponsorów, firm: Blachy Pruszyński,  Klimas Wkręt-Met, Koelner Polska, SaarGummi Construction Materials, Tata Steel International Poland, Totem Safety.

Wieczór integracyjny stworzył możliwość bliższego, bezpośredniego poznania się przedstawicieli często konkurujących ze sobą na rynku firm i wzbogacony był występem artystów z Kabaretu Moralnego Niepokoju.

Spotkanie było okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, rozmów, wymiany myśli, początków dobrych nowych planów.

To wszystko buduje renomę Stowarzyszenia jako silnego ośrodka opiniotwórczego w reprezentowanej przez DAFA branży.

PS