1. Home
  2. Komentarze
  3. KOBIETY TO OGROMNY POTENCJAŁ KADROWY
KOBIETY TO OGROMNY POTENCJAŁ KADROWY
0

KOBIETY TO OGROMNY POTENCJAŁ KADROWY

0

Budownictwo, będące jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, stoi przed wyzwaniem braku wykwalifikowanej kadry. Kobiety, z ich intelektualnym potencjałem i umiejętnościami, mogą stać się kluczowym elementem rozwiązania tego problemu. Jest jednak jeden poważny warunek – musimy najpierw wyrównać szanse, a tym samym umożliwić kobietom pełne uczestnictwo w procesie budowlanym. Właśnie to zagadnienie stało się jednym z najważniejszych tematów II edycji Kongresu Budownictwa Polskiego. Komentuje WIKTOR PIWKOWSKI, ekspert ds. rynku budownictwa i infrastruktury oraz współtwórca programu na rzecz wyrównania szans kobiet w budownictwie.

Kobiety odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę w budownictwie, chociaż ich obecność w tej branży nadal nie jest tak widoczna, jak być powinna. Owszem, w wielu krajach Europy Zachodniej i Skandynawii kobiety stanowią znaczącą część kadr w sektorze budowlanym – w Norwegii to 35 proc., w Danii 25 proc., a w Wielkiej Brytanii 20 proc. W Polsce jednak odsetek ten wynosi zaledwie 8 proc. i jest tak niski głównie z powodu uwarunkowań kulturowych, które przez lata utrwalały stereotypy na temat „męskiego” charakteru tego zawodu. W rzeczywistości budownictwo potrzebuje różnorodności – innymi słowy, potrzebuje kobiet, które współcześnie mają wszelkie kompetencje, aby z powodzeniem realizować się w tej dziedzinie. Kobiety mogą wnieść do tej branży nie tylko swoje umiejętności techniczne, ale również innowacyjne podejście do zarządzania, współpracy zespołowej oraz rozwiązywania problemów. Mimo tych i wielu innych atutów potencjał kobiet w polskim budownictwie pozostaje w dużej mierze niewykorzystany. Przy tym zbyt mała liczba kobiet w budownictwie to dzisiaj już nie tylko problem społeczny, ale również ekonomiczny. Sektor budowlany w Polsce zmaga się bowiem z deficytem kadrowym.

W obecnej sytuacji, w której budownictwo potrzebuje rąk, a może jeszcze bardziej głów do pracy, najprostszą rezerwą niewątpliwie są kobiety. Dlatego tak ważne jest, aby umożliwić im pełne uczestnictwo w tej branży i znieść istniejące bariery. Z myślą o realizacji tego celu powstał specjalny program działań, mający na celu wyrównanie szans kobiet i mężczyzn. Przy tym wyrównanie szans nie polega na sztucznym narzucaniu parytetów, lecz na realnym wsparciu i identyfikacji problemów, które napotykają kobiety. A napotykają ich wiele: od nierówności płac i szans na awans po molestowanie. Program zawiera rekomendacje działań w każdym z tych problemowych obszarów. Ponadto istotnym jego elementem jest mentoring – narzędzie, które ma pozwolić bardziej doświadczonym kobietom  dzielić się swoją wiedzą i praktyką z młodszymi kobietami. Mentoring działa na zasadzie „kobiety wspierają kobiety”.

Program na rzecz wyrównania szans kobiet w budownictwie został zaprezentowany podczas Okrągłego Stołu Kobiet w ramach II edycji Kongresu Budownictwa Polskiego. To spotkanie stało się forum ożywionej dyskusji, omówienia dalszych kroków i podkreślenia, że sukces inicjatywy zależy od zaangażowania wielu stron – nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, rządu i pracodawców.  Kluczowym zaś elementem jest dialog – otwarta rozmowa na temat problemów, z jakimi borykają się kobiety w budownictwie, oraz wspólne poszukiwanie rozwiązań.


WIKTOR PIWKOWSKI
Przewodniczący PZITB w latach 2005-2012. W latach 1983-89 dyrektor kilku departamentów w Ministerstwie Budownictwa. Twórca firmy PERI Polska, którą kierował w latach 1990-2010. Współtwórca PERI Ukraina. Inicjator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Prywatnie – mecenas i znawca sztuki współczesnej.

tags: