Home Topbuilder TOPBUILDER 2015 GALA TOPBUILDER 2015
GALA TOPBUILDER 2015
0

GALA TOPBUILDER 2015

0
0

11 marca miesięcznik „Builder” już po raz siódmy wystawił referencje najlepszym rozwiązaniom na rynku budowlanym. Podczas uroczystej Gali rozdane zostały statuetki TOPBuilder 2015.

Tytuł i statuetka TOPBuilder to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych wyróżnień na polskim rynku budowlanym. Przyznawane jest raz w roku najwyższej jakości produktom i rozwiązaniom budowlanym, modelowym realizacjom, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne, materiałowe i technologiczne oraz produktom IT dla budownictwa. Doceniane są oprócz tego szczególnej jakości usługi i produkty finansowe oraz projekty, inicjatywy, programy i przedsięwzięcia dedykowane branży budowlanej. Wyselekcjonowanie najbardziej wartościowych rozwiązań otwiera drogę do realizacji drugiego ważnego celu konkursu, jakim jest wyraziste poinformowanie środowiska budowlanego o nagrodzonych rozwiązaniach. Ta cenna inicjatywa służy wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego, którzy dzięki tego typu rekomendacjom mogą dokonywać bardziej świadomych, a co za tym idzie – trafnych wyborów. Upowszechnianie i poszerzanie wiedzy inżynierskiej o najnowszych rozwiązaniach niezbędnych do budowy i modernizacji obiektów stanowi nieodzowny warunek rozwoju budownictwa.

Spełnić najwyższe kryteria

Aby znaleźć się na liście rekomendowanych – nagrodzonych statuetką TOPBuilder – rozwiązań, należy przejść dwuetapowy proces kwalifikacji i uzyskać w finale pozytywną opinię Kapituły przyznającej wyróżnienie. W skład Kapituły wchodzą Redakcja i Rada Programowa „Buildera” – są to zarówno naukowcy, jak i praktycy, których głos jest ceniony w branży. Od lat przewodzi temu gronu prof. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz, reprezentujący Instytut Techniki Budowlanej i Politechnikę Warszawską. Kandydaci badani są m.in. pod względem jakości, innowacyjności i wpływu na podniesienie bezpieczeństwa w procesie budowlanym. Szczególne znaczenie ma również zastosowanie produktu w budownictwie zrównoważonym i jego wpływ na energooszczędność oraz ochronę środowiska naturalnego. Pod uwagę brane są też rekomendacje, certyfikaty zgodności z polskimi lub europejskimi normami, okres gwarancji, a także konkurencyjność produktu, obiektu czy przedsięwzięcia. Ten test w ciągu sześciu edycji pozytywnie zdało łącznie ponad 200 rozwiązań.

W tegorocznej edycji powyższe kryteria najlepiej spełniło 37 propozycji, zgłoszonych przez 31 firm. Tradycyjnie wśród nagrodzonych liczebnie przeważały produkty. Są one dowodem, że to, co na pozór niemożliwe, poprzez trud można przekuć w możliwe. Przykładowo – wydawałoby się, że cóż jest jeszcze do ulepszenia w takim produkcie jak spoina. A jednak firma BASF wykorzystała nanotechnologie i zjawisko fotokatalizy. Albo – czy można spojrzeć na energooszczędność inaczej niż przez pryzmat współczynnika przenikania ciepła? Można – odpowiedzią jest ochrona przed nagrzewaniem i służące temu nagrodzone TOPBuilderem rozwiązanie firmy Fakro. Każdy z wyróżnionych produktów jest przykładem takiego przekraczania granic w dążeniu do doskonałości.

To samo można zresztą powiedzieć o nagrodzonych usługach, realizacjach czy projektach. Wśród ostatniej z wymienionych kategorii znalazły się m.in. dwa nie zwykłe projekty. Warto podkreślić w tym miejscu, że od kilku lat konkurs jest objęty ogólnopolskim programem „Promujemy Polską Architekturę”. Pierwszą statuetką nagrodzono stworzony przez pracownię AMC – Andrzej M. Chołdzyński projekt koncepcyjny II linii warszawskiego metra. Andrzej Chołdzyński zadedykował to wyróżnienie niedawno zmarłemu prof. Kazimierzowi Szulborskiemu, który rozumiał sens architektury i piękno przestrzeni. Innym niezwykłym osiągnięciem Nagrodzonym statuetką TOPBuilder była realizacja Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, za którą odpowiedzialne było biuro Nizio Design International. TOPBuildera odebrał Mirosław Nizio, który podkreślał, że to wyróżnienie jest uhonorowaniem wieloletniej pracy wielu osób.

Z pewnością coraz bardziej znaczącą grupą wśród laureatów z roku na rok są też rozwiązania IT. Miesięcznik „Builder” propaguje tym samym narzędzia, które już dziś są nieodzowne w realizacji procesu inwestycyjnego i sku tecznym konkurowaniu na rynku.

Spojrzenie na tegoroczną edycję TOPBuildera pod kątem firm pokazuje, że niektóre z nich są kilkukrotnymi laureatami. To zdradza pewną prawidłowość – rynek budowlany cechuje się wysokim potencjałem rozwoju, a firmy mają chęci i możliwości, by praktycznie co roku proponować kolejne nowości. Wśród nagrodzonych znaleźli się liderzy rynku – przedsiębiorstwa funkcjonujące od 20, 30 lat, wśród których absolutnym rekordzistą jest Saint- Gobain, obchodzący w tym roku jubileusz 350-lecia istnienia. Ale nie zabrakło również stosunkowo młodych i ambitnych graczy.

Odważni, wytrwali, nowocześni

VII Gala TOPBuilder odbyła się podczas święta budownictwa, czyli 24. Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA. Była przede wszystkim spotkaniem wyjątkowych osób, które pomimo tego, że reprezentują różne firmy i sektory, potrafią mówić jednym wspólnym językiem, który wyznacza nowoczesne podejście do budownictwa. O szczególnym charakterze tego wydarzenia zadecydował też fakt, że wśród odbierających nagrody z rąk wydawcy miesięcznika „Builder” Marka Zdziebłowskiego, oprócz prezesów firm, kierowników marketingu czy sprzedaży, liczną grupę stanowili menedżerowie produktów. Patrząc na ostatnie edycje TOPBuildera można stwierdzić, że jest to właściwie już tradycją tej uroczystości. Menedżerowie produktu to osoby pracujące z nagrodzonymi rozwiązaniami na co dzień, wkładające trud w przekonanie partnerów, że warto stawiać na budowanie w nowoczesny sposób. Sądząc po ich wystąpieniach podczas Gali, nie sposób wątpić w zaangażowanie i pasję tych osób. Warto dodać, że uwadze gości nie uszedł nowy design statuetki TOPBuilder. Ten ciekawy kształt to najnowsze dzieło uznanego krakowskiego artysty Rafała Cywińskiego.

„Builder” edukuje

Wszystkie nagrodzone statuetką TOPBuilder roz wiązania stanowią wielowymiarowy przykład sukcesu, chociażby z uwagi na fakt, że powstawały w okresie niesprzyjającym inwestowaniu w innowacje. Mając natomiast na względzie nieprzeciętną jakość, powinny być szeroko rozpoznawane. Osiągnięciu tego celu ma służyć ich prezentacja zarówno na łamach kolejnych wydań miesięcznika „Builder”, jak i w serwisie ebuilder.pl. To element większego procesu edukacyjnego, jaki od wielu lat poprzez różne przedsięwzięcia realizuje miesięcznik „Builder”. Jednym z nich, o którym należy wspomnieć, jest Konkurs dla Młodych Architektów, którego trzecia edycja ruszy niebawem. „Builder” zaprasza do współpracy przy realizacji tego projektu wszystkie firmy oferujące ciekawe rozwiązania, szczególnie zaś te, których produkty zostały nagrodzone statuetką TOPBuilder.

____________________________________

LAUREACI STATUETEK TOPBUILDER 2015

Projekt koncepcyjny centralnego odcinka II Linii Metra w Warszawie
AMC-Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.

Projekt szkoły w Krakowie przy ul. Senatorskiej 39
BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ
i Inwestor: ASCO SA

Projekt architektoniczno-budowlany osiedla Dolce Villa w Warszawie – Wilanowie
Budrem Apartments Sp. z o.o.

Projekt architektoniczno-budowlany osiedla Dolce Villa w Warszawie – Wilanowie
SooN architekci s.c.

Realizacja Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
NIZIO DESIGN INTERNATIONAL

Program Saint-Gobain Multi-Comfort
Grupa Saint-Gobain w Polsce

SILVER TOWER CENTER
KARMAR S.A.

domEXPO
ESTIA INVESTMENT S.A.

PCI Nanofug® Premium
BASF Polska Sp. z o.o.

Tynk i Farba Baumit Nanopor z fotokatalizą
BAUMIT Sp. z o.o.

CEMEX PRODOMO
CEMEX Polska Sp. z o.o.

FIBRON FL
CEMEX Polska Sp. z o.o.

Stal zbrojeniowa EPSTAL
Centrum Promocji Jakości Stali Sp. z o.o.

System podnoszono-przesuwny IGLO-HS
DRUTEX S.A.

System EJOT® HTK 2G
EJOT Polska Sp. z o.o. Sp.k.

System dachowy ASTRON LMR600
Lindab Buildings Sp. z o.o.

Markizoleta VMB Solar do okien fasadowych
FAKRO Sp. z o.o.

Supertermo-izolacyjne schody strychowe LWT
FAKRO Sp. z o.o.

Zolowo-krzemianowa farba elewacyjna KEIM Soldalit
KEIM FARBY MINERALNE Sp. z o.o.

LAKMA SILIKONOWY KLEJ DO LUSTER I SZKŁA LACOBEL
LAKMA SAT Sp. z o.o.

Kostka brukowa Polbruk Urbanika
POLBRUK S.A.

Panele dachowe REGLE
Pruszyński Sp. z o.o.

VENTI MAX
ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.

Otulina ROCKWOOL 800
ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.

Tytan Professional Piana poliuretanowa O2 Energy2020
SELENA S.A.

Szpachla uszczelniająca TYTAN X-TREME
SELENA S.A.

NIDA AKU/NIDA AKU DECOR
Siniat Sp. z o.o.

Kleje montażowe T-REX wzmocnione włóknem sztucznym
SOUDAL Sp. z o.o.

Indywidualny projekt deskowania ażurowej ściany osłonowo-widokowej
ULMA Construccion Polska S.A.

Schody strychowe VELTA
VELUX Polska Sp. z o.o.

Tytan Professional Akryl Malarski
SELENA S.A.

Tytan Impregnat do więźby dachowej NW koncentrat
SELENA S.A.

FIXPERIENCE – oprogramowanie (software)
fischerpolska sp. z o.o.

INTENSE Platform
INTENSE Group Sp. z o.o.

Program do kosztorysowania SeKo PRIX-WKI wersja 9.2
Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa „Promocja” SEKOCENBUD

Wayman – management software
WAYMAN Sp. z o.o.

MEDIACJE DLA PRZEDSIĘBIORSTW
Fundacja Rozwoju Mediacji

Usługa Dachser DIY-Logistics
Dachser Sp. z o.o.

open