Home Materiały i Technologie SEKRET DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH KRYJE SIĘ W… OKNACH
SEKRET DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH KRYJE SIĘ W… OKNACH
0

SEKRET DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH KRYJE SIĘ W… OKNACH

0
0

Idea niskoenergetycznych i pasywnych inwestycji polega na ograniczeniu zapotrzebowania budynku na energię. Specjalnie zaprojektowane rozwiązania architektoniczne pozwalają czerpać energię z naturalnych źródeł. Dla przykładu, przeszklenia umożliwiają pozyskiwanie zimą jak największej ilości światła słonecznego, które jest naturalnym i bezkosztowym sposobem doświetlenia oraz docieplenia wnętrz. Dlatego tak ważna jest ekspozycja domu. Szczególnie istotne są południowa i zachodnia część domu – w tym miejscu przez cały rok występuje maksymalne nasłonecznienie.

Zasada ta w tym samym stopniu dotyczy okien fasadowych, co dachowych. Dom pasywny nie oznacza jedynie prostej bryły z płaskim dachem – możliwości projektowych jest wiele i mogą one uwzględniać również tradycyjne gusta preferujące np. skosy. Okna dachowe również powinny gwarantować odpowiednią izolacyjność termiczną i akustyczną. W ten sposób możliwe jest zapewnienie pełnego komfortu termicznego w pomieszczeniach na poddaszu. W domach niskoenergetycznych, które charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością wszystkich przegród, ważny jest także aspekt kontroli temperatury i wentylacji. Aby uniknąć przegrzania obiektu, należy zadbać o akcesoria solarne, takie jak rolety zewnętrzne. Firma Roto Okna Dachowe to jeden z wiodących producentów okien dachowych, wyłazów dachowych, akcesoriów oraz schodów strychowych. Marka tworzy innowacyjne rozwiązania, wprowadzając na rynek szereg produktów najwyższej jakości, spełniających wymagania standardów NF15 i NF40.

RotoQ

Drewniane okno obrotowe RotoQ z ergonomiczną klamką u góry, zaprojektowane są w sposób pozwalający na łatwy montaż i zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów przy pracach wykonawczych. Dzięki zamontowanemu fabrycznie termo-blokowi WD od zewnątrz (Q Plus) i wysokiej jakości szkleniom termoizolacyjnym, współczynnik przenikania ciepła dla tych okien wynosi od 0,78 W/m2K (dla okna Q Plus 3P) do 1,2 W/m2K (dla Q Standard 2S). To wartości spełniające standardy domów energooszczędnych, na które można uzyskać dofinansowanie NF15, NF40. Okno RotoQ dostępne jest w kilku wariantach szklenia (Standard, Comfort, Premium i Acustic). Zastosowane rozwiązania techniczne oraz unikalna konstrukcja RotoQ pozwalają na produkcję okien o wymiarach nawet 134/160, co zapewnia nie tylko lepsze doświetlenie poddasza, ale również stabilność w trakcie montażu, m.in. dzięki trwałym profilom okna (w zestawie znajduje się aż sześć kątowników montażowych). Innowacyjna technologia montażu „na klik” umożliwia bezawaryjne umieszczenie okna w dachu, nawet bez wcześniejszego szkolenia, a o poprawnym zamontowaniu informuje ów charakterystyczny dźwięk. Dodatkowo pomyślano o usunięciu wkrętów z oblachowania, co przekłada się na długotrwałą szczelność oraz kolejne ułatwienie przy pracach montażowych. Ryzyko popełnienia błędu przy montażu zupełnie wyeliminuje również wariant „all inclusive” – czyli okno RotoQ Plus z termo-blokiem WD od zewnątrz, fabrycznie zamontowanymi kątownikami montażowymi i folią paroizolacyjną. Zdejmowanie i zakładanie skrzydła jest w pełni bezpieczne, a zarazem szybkie, dzięki unikalnym stopkom montażowym. Okna RotoQ posiadają też regulowany zawias obrotowy, który umożliwia precyzyjne ustawienie okna po zakończeniu montażu. Drewno użyte do produkcji posiada potrójną ochronę przed niszczącym wpływem pary wodnej w pomieszczeniach, a także ciemnieniem na skutek promieni UV. Marka Roto udziela piętnastoletniej gwarancji na pęknięcie okuć i ram oraz szyb zewnętrznych ze szkła hartowanego na skutek gradobicia.

RotoComfort i8

RotoComfort i8 pierwsze w pełni automatyczne okno uchylno-wysokoosiowe, sterowane za pomocą pilota, przełącznika, smartfona lub tabletu, którego układ napędowy został zintegrowany z konstrukcją tak, aby pozostać niewidocznym dla użytkowników poddasza. Dodatkowo okno spełnia najwyższe standardy termoizolacji, dzięki wyposażeniu w niskoemisyjny pakiet szybowy, który pozwala na oszczędność energii. Bezpieczeństwo dzięki automatycznym ryglom okna, czujnik deszczu oraz nowoczesny design i kolor zewnętrznego oblachowania to dodatkowe zalety RotoComfort i8. Okno występuje w czterech rodzajach oblachowania oraz pięciu różnych rodzajach szklenia dwuszybowego i trzyszybowego. W zależności od potrzeb, aranżacji i typu wznoszonego budynku architekci znajdą pośród propozycji RotoComfort i8 najbardziej optymalne rozwiązania. Może być to Roto blueLine (2-szybowy pakiet energooszczędny, ze szkłem hartowanym od zewnątrz i Ug=1,0 W/m2K) lub Roto blueLine Plus (z dodatkową powłoką samoczyszczącą Aquaclear i 3 klasą ochrony przed hałasem), jak również pakiety trzyszybowe. Roto blueTec (idealny do domów energooszczędnych, z zewnętrzną i środkową szybą hartowaną, o Uw=1,0 W/m2K i Ug=0,8 W/m2K) i Roto blueTec Plus (dedykowany domom pasywnym – o współczynniku Uw = 0,8 W/m2K (dla okien z PVC) i Ug = 0,5 W/m2K) oraz Roto acusticLine NE (trzyszybowy pakiet niskoemisyjny, od zewnątrz i wewnątrz z szybą bezpieczną klejoną pokrytą powłoką Aquaclear i czwartą klasą ochrony przez hałasem, dodatkowo wypełnienie kryptonem).

open