Home News TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA – KOLEJNA EDYCJA
TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA – KOLEJNA EDYCJA
0

TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA – KOLEJNA EDYCJA

0
0
Tydzień Bezpieczeństwa jest wspólną inicjatywą sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – nieformalnego stowarzyszenia dziesięciu wiodących na polskim rynku firm budowlanych. 25 kwietnia bieżącego roku odbędzie się już trzecia edycja tego wydarzenia.  To największa w Polsce akcja na rzecz poprawy bezpieczeństwa w branży budowlanej.

Tydzień Bezpieczeństwa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W ubiegłorocznych warsztatach, szkoleniach i innych aktywnościach propagujących kulturę BHP wzięło udział ponad 30 tys. osób – pracowników sygnatariuszy oraz podwykonawców w ok. 300 lokalizacjach na terenie całego kraju. Takie działania to kolejny dobry krok ku poprawie bezpieczeństwa w branży budowlanej, która jest zaliczana do najbardziej wypadkowych.  Wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie. Wspólne działania firm, które na co dzień konkurują ze sobą, pokazują, że bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną.

Hasłem przewodnim tegorocznego Tygodnia jest „Włącz myślenie – planuj i reaguj”. To przesłanie jest wyjątkowo ważne. Mówi bowiem, że każdy pracujący na budowie – niezależnie od stanowiska, miejsca pracy, podległości – jest i powinien być odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Jak pokazują statystyki, często gubi nas rutyna, brak wyobraźni czy wreszcie nieznajomość podstawowych procedur dotyczących bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest dobre planowanie działań na budowie, umiejętne prowadzenie prac oraz kompetentny i odpowiedzialny nadzór. Podczas tegorocznego Tygodnia Bezpieczeństwa sygnatariusze chcą zwrócić szczególną uwagę na współdziałanie i współodpowiedzialność.

Takie działania mogą uratować zdrowie i życie wielu osób. Na poprawę bezpieczeństwa w branży budowlanej sygnatariusze Porozumienia pracują cały rok. Tydzień Bezpieczeństwa jest ukoronowaniem tych działań. To czas, kiedy na setkach budów w całej Polsce są organizowane ciekawe wydarzenia związane z bezpieczeństwem pracy. W poprzednich latach były to m.in. pokazy sprzętu i zabezpieczeń, prelekcje ekspertów  i inspektorów PIP, akcje ewakuacyjne z udziałem straży pożarnej czy ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy. Akcji po raz kolejny patronuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Kilka lat temu Porozumienie wyznaczyło sobie wspólne cele. Ich realizacja już teraz przynosi widoczne efekty i korzyści. Wierzymy, że Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa okaże się jeszcze większym sukcesem niż w latach ubiegłych, a wiedza przekazana w te dni pomoże nam podnieść poziom bezpieczeństwa na naszych budowach. Nasz cel: „Zero wypadków na budowach” pozostaje niezmiennie aktualny.

open