NAKROKWIOWY SPOSÓB NA CIEPŁY DACH
Metoda „nakrokwiowa” to propagowany przez firmę BALEX METAL, właściciela marki THERMANO, czyli płyt izolacyjnych PIR i PUR, sposób ocieplania dachów. Jest to najbardziej optymalna z punktu widzenia fizyki budowli metoda uzyskania ciepłego dachu. Jakie korzyści przynosi i dlaczego jest tak ważna?
System nakrokwiowy całkowicie eliminuje mostki termiczne w dachu dzięki temu, że nie ma w nim tzw. „zimnych” fragmentów oddających ciepło na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie elementy konstrukcji znajdują się po „wewnętrznej”, „ciepłej” stronie termoizolacji dzięki pokryciu nią całej konstrukcji dachu.
Obiekt w którym dach jest izolowany nakrokwiowo jest dużo ładniejszy dzięki temu, że można eksponować w jego wnętrzu drewniane elementy więźby dachowej. Poza tym takie budynki mają wyższe wnętrza i dzięki temu pod dachem można instalować elementy wyposażenia, np. prysznic łazienkowy, dodatkowe półki, oświetlenie czy regały książkowe na malowniczej antresoli.
Prostsze i szybsze wykonawstwo. Dzięki właściwościom izolacji THERMANO praca dekarzy w systemie nakrokwiowym jest wolna od niebezpieczeństw uszkodzenia izolacji i mechanicznych przerwań folii oraz membran. Brak pylenia, różne grubości płyt THERMANO (40 do 120 mm), ich mała masa przy dużych powierzchniach krycia (1.2m x 2.4m), bezpieczeństwo przemieszczania się po stabilnych, drewnianych elementach więźby i wiele innych praktycznych argumentów wskazuje na zalety tego systemu. Szybka, prosta i czysta robota w systemie nakrokwiowym to także krótszy czas pracy, a co za tym idzie ograniczenie kosztów dla inwestora.
Poliuretan używany w systemie nakrokwiowym jest bardziej „zielony” od innych materiałów izolacyjnych dzięki temu, że ma lepszy bilans energetyczny. Łatwy do przewidzenia jest też w najbliższym czasie rozwój trendu, w którym znacznie lepiej pod względem ekologicznym oceniane będą izolacje produkowane z relatywnie małym udziałem naturalnych kopalin. Używana w systemie nakrokwiowym izolacja THERMANO jest jedynym materiałem, który może być produkowany z bioodnawialnych olejów pochodzenia roślinnego (olej kukurydziany, lniany, słonecznikowy, sojowy, palmowy, rycynowy, olej rybi, a także rolnicze odpady jak: kaczany kukurydzy, słomy, odpadowe oleje, tłuszcze zwierzęce itd.)
Używana w systemie nakrokwiowym izolacja THERMANO jest bardziej trwała od innych typów izolacji w zakresie mechanicznym, chemicznym i biologicznym. Potwierdza to badanie wykonane przez niemiecki Forschungsinstitut für Wärmeschutz e.V. (Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej) z Monachium. Według raportu z badania, które dotyczyło przewodności cieplnej, zawartości wilgoci, wytrzymałości na ściskanie oraz zmian wymiarowych i odkształceń płyt izolacyjnych: „po 33 latach użytkowania płyty izolacyjne z PUR są wciąż w pełni funkcjonalne i nadal wykazują wszystkie deklarowane wartości i właściwości użytkowe”.
A więc w czasie remontu dachu nie trzeba demontować płyt THERMANO. Po naprawie hydroizolacji mogą być ponownie użyte.
W swoim centrum szkoleniowym w Tomaszowie Mazowieckim firma BALEX METAL organizuje dla architektów, wykonawców, inwestorów i dekarzy bezpłatne szkolenia z zakresu nakrokwiowej izolacji dachów przy użyciu termoizolacji THERMANO.