Home Architecture Design BETON CEMEX WYKORZYSTANY W PROJEKCIE ŚWIATOWEJ SŁAWY ARCHITEKTA
BETON CEMEX WYKORZYSTANY W PROJEKCIE ŚWIATOWEJ SŁAWY ARCHITEKTA
0

BETON CEMEX WYKORZYSTANY W PROJEKCIE ŚWIATOWEJ SŁAWY ARCHITEKTA

0
0

CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu na budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Budowa obiektu zlokalizowanego w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stanowiła duże wyzwanie dla CEMEX-u.

Jednym z ciekawszych doświadczeń było przygotowanie betonowej mieszanki, która miała zostać użyta do wykonania elewacji budynku, maksymalnie zbliżonej do wzorca, który architekt pozostawił na budowie. Próby w laboratorium trwały około dwóch miesięcy i po wielu modyfikacjach receptury udało się uzyskać kolor i fakturę, która została zaakceptowana przez głównego architekta projektu – Fernando Menisa.

Fernando Menis jest profesorem Uniwersytetu Europejskiego na Wyspach Kanaryjskich oraz przewodniczącym Laboratorium Innowacji w Architekturze i Designie na rodzimej Teneryfie. Stworzony przez Fernando Menisa projekt sali na Jordankach jesienią 2010 roku otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie jako najlepszy kulturalny projekt przyszłości. Prezentowany był również podczas Biennale Architektury w Wenecji, które jest najważniejszym cyklicznym przeglądem współczesnej architektury, a także podczas Międzynarodowego Kongresu „Asocret” w Kolumbii.

jordanki02Z betonu architektonicznego CEMEX powstała fasada bryły Pikado, czyli pokruszone cegły zatopione w betonie, dające wyjątkowy efekt wizualny. Przy współudziale CEMEX powstały także ściany z odbiciem desek, posadzki polerowane z odsłoniętym kruszywem melafirowym, nawierzchnie chodników wykonane z CEMEX DECO Stone, a także sala prób, w której ściany wykonane są ze specjalnymi dyfuzorami, powodującymi rozprzestrzenianie się dźwięku. Właścicielem praw do rozwiązań projektowych zastosowanych w CKK Jordanki jest Menis Arquitectos, SLP.

Technologia wykonania wymagała od CEMEX zastosowania samozagęszczalnej mieszanki, w jordanki03skład której wchodziło łamane kruszywo melafirowe o maksymalnym ziarnie wielkości 5 mm. Mieszanka betonowa musiała wypełnić przestrzenie między cegłami, wynoszące około 1 cm. W sali prób największym wyzwaniem były jednorazowe betonowania ścian z dyfuzorami o wysokości 10 m, szer. 5–6 m i głębokości zaledwie od 10 do 20 cm z odwzorowaniem desek.

Podczas dwóch lat na tę inwestycję CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu, wyprodukowanego przez mobilną wytwórnię betonu na miejscu budowy. Generalnym wykonawcą była firma Mostostal Warszawa.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to wielofunkcyjna sala koncertowo-kongresowa. Kompleks zbudowano według projektu światowej sławy architekta – Fernando Menisa. To koncepcja surowej betonowo-ceglanej konstrukcji, częściowo usytuowanej pod ziemią, doskonale wpisującej się w zabytkowy charakter gotyckiej architektury Torunia. Powstały obiekt to sześciokondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 22 tys. m².

jordanki04– Współpraca z klientami to nasz priorytet. W każdym z realizowanych projektów staramy się zrozumieć ich potrzeby. Wspólnie z klientem analizujemy najlepsze możliwe rozwiązania w zakresie technologii czy logistyki, które przynoszą korzyści obydwu stronom, tak aby w przyszłości mogły zaowocować kolejnymi wspólnymi projektami. Robimy wszystko, aby wytwórnie mobilne CEMEX były pierwszym wyborem naszych klientów, szczególnie w przypadkach wymagających projektów budowlanych. CKK Jordanki to dla nas prestiżowa inwestycja. Próby wykonane przed realizacją projektu jako jedyni przeszliśmy pomyślnie, co przyczyniło się do wyboru CEMEX jako dostawcy mieszanek betonowych na tę inwestycję. Podczas realizacji dostaw napotkaliśmy wiele ciekawych ale i wymagających dla producenta zastosowań mieszanki betonowej. Najefektowniejszym z nich jest Pikado czyli pokruszone cegły zatopione w betonie, co było dla nas wyzwaniem ale i nauką na przyszłość. Teraz efekty naszej pracy może zobaczyć każdy kto pojawi się z wizytą w Toruniu. – powiedział Dyrektor Wytwórni Mobilnych, Sławomir Dobrowolski.

open