Home ARCHIWUM BUILDER – WRZESIEŃ 2016
BUILDER – WRZESIEŃ 2016
0

BUILDER – WRZESIEŃ 2016

0
0

Eksperci rynku budowlanego informują o wysokim poziomie popytu i podaży utrzymującym się na rynku biurowym i wskazują na nowy trend w tym segmencie nieruchomości komercyjnych w Polsce. W budowie jest blisko 1,5 mln m2 biur. W stolicy powstaje 545 tys. m2, a w Krakowie – rekordowe 303 tys. m2. Inwestorzy sięgają po nowoczesne technologie, ale i niestandardowe rozwiązania, bo realizują coraz więcej projektów wielofunkcyjnych.

Współczesny, nowoczesny biurowiec to już nie tylko samo miejsce pracy. To strefy konferencyjne, fitness kluby, pasaże handlowe, kawiarnie, restauracje, a nawet hotele czy przedszkola. Ponadto inwestorzy kreują przestrzeń publiczną wokół obiektów. Sukces takich inwestycji jak Warsaw Spire czy Q22, które niedawno zostały oddane do użytku, motywuje inwestorów. Na przykładzie tego segmentu widać skalę nowych inwestycji w Polsce, a do zrobienia jest jeszcze sporo.

Będąc jeszcze pod wrażeniem wakacyjnych wojaży, innych krajów, ich potrzeb i możliwości, kiedy odkrywałam ich osiągnięcia i malownicze krajobrazy, wspominam podróż na Łotwę, do Rygi, która zachwyciła mnie bogactwem secesyjnej architektury i brakiem ograniczeń współczesnej myśli architektonicznej, czerpiącej z tradycji i pełnej świadomości światowych trendów.

Zasmuca jednak fakt – ale i napawa nadzieją na pozytywne zmiany – że większość z tych budowli wymaga szczególnego podejścia i opieki, fachowych ekspertyz, oceny stateczności, stanu zawilgocenia i zagrzybienia oraz niezwłocznego ratowania.

Serdecznie zachęcam Państwa do dzielenia się z redakcją przemyśleniami z własnych podróży – co Was zachwyca, a także co wymaga budowlanej i architektonicznej interwencji. Jest jeszcze tak wiele do zrobienia!

Zapraszam do lektury!

Danuta Burzyńska
Redaktor Naczelna

SPIS TREŚCI>>

open