PORTA STEEL STALOWA INWESTYCJA

PORTA STEEL STALOWA INWESTYCJA

0

PORTA STEEL STALOWA INWESTYCJA

0
0

6 lipca Porta KMI Poland oficjalnie otworzyła w Ełku fabrykę PORTA STEEL ukierunkowaną na produkcję skrzydeł i ościeżnic stalowych. Nowy zakład wyposażony jest w autorski model linii produkcyjnej oraz jeden z najbardziej innowacyjnych parków maszynowych w Europie. Szacowany koszt inwestycji to ok. 70 mln zł.

PORTA STEEL to do tej pory największa inwestycja firmy. Daje ona nowe perspektywy produkcyjne. W zakładzie tworzone są drzwi stalowe, których jakość pozwala firmie konkurować z międzynarodowymi liderami rynku. Możliwości produkcyjne zakładu – podczas jednej ośmiogodzinnej zmiany – to 450 ościeżnic i 300 skrzydeł.

Przyszłość w garści
Według szacunków dzięki PORTA STEEL obroty spółki wzrosną w ciągu pięciu najbliższych lat o ok. 100 mln zł. Nowy zakład, rozszerzając portfolio produktowe, pozwoli też znacznie zwiększyć udział exportu w przychodach. W 2015 r. Porta osiągnęła w handlu zagranicznym obrót na poziomie 50 mln zł – co stanowi ponad 15% udziału w ogólnej sprzedaży spółki. Firma eksportuje swoje rozwiązania do Czech, Słowacji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Australii i Nigerii. PORTA STEEL wzmocni pozycję firmy na arenie międzynarodowej, głównie w Europie Zachodniej – w Niemczech i Austrii.

Płynność tworzenia
Nowa fabryka to przede wszystkim wysoka jakość, ekologiczne rozwiązania oraz wydajność. Zautomatyzowany obiekt znacznie przyspiesza produkcję dzięki autorskiemu modelowi produkcyjnemu stworzonemu przez specjalistów spółki oraz nowemu parkowi maszynowemu. Gwarantuje on wysoką jakość oraz wyjątkową elastyczność pod względem wytwarzania. Tym samym nowa fabryka Porty stała się najnowocześniejszym zakładem w kraju. Ważną zaletą parku maszynowego jest to, że produkcja przebiega płynnie – drzwi i ościeżnice powstają na jednej 210-metrowej linii produkcyjnej. Proces wytwarzania rozpoczyna się od pobrania formatki z automatycznego magazynu, który może pomieścić ok. 750 t blachy. Następnie spawane są ościeżnice i klejone skrzydła, które dalej przez półtorakilometrowy transport podwieszany trafiają do lakierni, a finalnie do magazynu. Stamtąd drzwi transportowane są do punktów sprzedaży Porta w Polsce i na świecie.

O krok do przodu
Do tej pory fabryki produkujące skrzydła i ościeżnice drzwiowe przede wszystkim stawiały na seryjność. Nowoczesne rozwiązania nowego obiektu Porty dają możliwość różnorodnego wytwarzania, tzn. że każde kolejne produkowane skrzydło lub ościeżnica mogą być inne od poprzedniego w zakresie wymiarów, koloru, a nawet zastosowanych rozwiązań technicznych. Atutem tak przeprowadzanych działań jest możliwość zaawansowanej personalizacji produktu, która dotychczas nie była spotykana w branży stolarki otworowej. Dzięki nowemu systemowi zarządzającemu parkiem maszynowym firma może jeszcze bardziej przyczynić się do dbania o środowisko. Nowa fabryka maksymalnie i jak najefektywniej wykorzystuje dostępne surowce. Zakład w Ełku stosuje dokumentację elektroniczną zamiast papierowej, co pozwala ograniczyć zużycie zasobów. Dzięki wprowadzeniu takich zmian PORTA STEEL jest proekologiczna.

INFORMACJE O INWESTYCJI:
Nazwa: PORTA STEEL
Lokalizacja: Ełk, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Przeznaczenie: produkcja skrzydeł i ościeżnic stalowych
Powierzchnia: 15 tys. m2
Koszt inwestycji: 70 mln zł
Czas budowy: 8 miesięcy
Charakterystyka: jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie, wyposażony w autorski model linii produkcyjnej, wysoko zautomatyzowany park maszynowy oraz bezobsługowy, automatyczny magazyn, w którym można przechowywać aż 750 ton blachy
Ochrona środowiska: w zakładzie zastosowano szereg proekologicznych rozwiązań, w tym m.in. komputerowe planowanie maksymalnego wykorzystania arkuszy blachy (redukcja liczby odpadów) czy zastąpienie dokumentacji papierowej elektroniczną

IMG_20160805_151642

Zapraszamy na wywiad z Łukaszem Luto, Wiceprezesem Zarządu, Dyrektorem Zarządzającym Porta KMI Poland Sp. z o.o. Sp. K.

Adriana Łączyńska: Nowy zakład PORTA STEEL w Ełku już zaczął swoją produkcję. Jakie cele wiążą się z wybudowaniem nowej fabryki?
Łukasz Luto: Tak, fabryka już została uruchomiona i rozpoczęła swoją produkcję. Jej uroczysta prezentacja nastąpi podczas Targów Porta, które odbędą się w ostatnim tygodniu września w Ełku. Spodziewamy się na nich ponad 2000 zaproszonych gości, którzy oprócz nowej fabryki będą mogli odwiedzić nasze specjalnie przygotowane na powierzchni ponad 3000 m2 strefy. Podstawowym celem wybudowania nowego zakładu jest rozwój naszego portfolio produktowego, szczególnie w zakresie zaawansowanych technicznie rozwiązań, a przez to wzmocnienie naszej konkurencyjności i obecności na wielu światowych rynkach. Nowe linie produkcyjne oraz profesjonalna kadra inżynierska zapewnią nam ogromne możliwości produkcji i zaspokajania potrzeb naszych klientów.
A.Ł.: Na palcach jednej ręki można policzyć firmy z branży stolarki, które mogą kompleksowo obsłużyć daną inwestycję. Czy nowo powstała fabryka umożliwia Porcie taką obsługę? Jakie korzyści płyną z nowego zakładu w Ełku?
Ł.L.:
To prawda, dzięki nowej fabryce Porta staje się jedyną firmą produkcyjną w Polsce i jedną z nielicznych w Europie, która działa na taką skalę i posiada tak szerokie portfolio produktowe zarówno tradycyjnych drzwi drewnianych, opartych na tworzywach drewnopochodnych, jak i stalowych. Jesteśmy w stanie kompleksowo i profesjonalnie obsłużyć praktycznie każdą, nawet najbardziej wymagającą inwestycję. Chcąc krótko opisać naszą inwestycję, możemy o niej powiedzieć: znakomita, powtarzalna jakość obróbki, wykończenia i wyrobu finalnego, wydajność niespotykana do tej pory w naszym kraju oraz możliwość daleko idącej personalizacji i elastyczność, dla której seria produkcyjna równa się jednej sztuce.
A.Ł.: Co oznacza stwierdzenie Industrie 4.0? Czy fabryka PORTA STEEL została stworzona według tej koncepcji?
Ł.L.:
Określenie Industrie 4.0 oznacza koncepcję czwartej rewolucji przemysłowej, która powstała pierwotnie w Niemczech, a została opracowana celem podniesienia konkurencyjności tamtejszej gospodarki. Po trzech rewolucjach w technologiach wytwarzania, czyli wieku pary, elektryczności i komputerów, przychodzi czas na zacieranie się bariery ludzie–maszyny i budowanie zbiorów technologii i pomysłów dla tworzenia nowoczesnego łańcucha dostaw. Podstawową ideą jest stworzenie tzw. Smart Factory, w której maszyny komunikują się ze sobą celem określania i realizowania najbardziej optymalnych metod wytwórczych, a wszystko odbywa się w otoczeniu połączonych ze sobą w sieć internetu ludzi, rzeczy, usług oraz internetu danych. Nasza nowa fabryka, poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod sterowania i zarządzania produkcją, może w przyszłości realizować taką koncepcję i być może już niedługo się okaże, że do zamówienia drzwi będzie potrzebne tylko połączenie się z siecią producenta, wysłanie zdjęcia i podstawowych oczekiwanych parametrów, zaprojektowanie „swojego” opakowania, a systemy i maszyny producenta doprowadzą do jak najszybszego i najbardziej efektywnego wytworzenia i dostawy.
A.Ł.: Jakie technologie zostały wykorzystane w nowej fabryce? Co przede wszystkim decyduje o jej innowacyjności?
Ł.L.:
Są to technologie maszynowe, zautomatyzowane i zrobotyzowane obszary produkcji, równie ważnym elementem są systemy kontroli i sterowania procesami. Dotychczas tradycyjne fabryki produkujące skrzydła i ościeżnice drzwiowe przede wszystkim stawiały na seryjność produkcji. Innowacyjne rozwiązania technologiczne w PORTA STEEL sprawiają, że każde kolejne produkowane skrzydło czy ościeżnica mogą być zupełnie inne od poprzednich w zakresie wymiarów, zastosowanych rozwiązań technicznych czy koloru. Daje to możliwość zaawansowanej personalizacji produktu, niespotykanej w branży stolarki otworowej. Autorski model linii produkcyjnej stworzony przez specjalistów spółki i nowy park maszynowy dają ogromną elastyczność produkcji oraz wysoką jakość produktów. Zakład posiada w pełni automatyczny magazyn, który pomieści nawet 750 ton blachy. Nowoczesne maszyny o zaawansowanym stopniu zautomatyzowania w znaczący sposób przyspieszają tempo wytwarzania produktów. Wydajność, jaką osiągnie nasz nowy zakład, to jedna ościeżnica na minutę i jedno skrzydło na dwie minuty.

 


Porta KMI Poland Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Szkolna 54
84‑239 Bolszewo
tel.: 58 677 81 00
e-mail: info@porta.com.pl

open