Home Komentarze MAREK CICHOŃ – NAUKA TRAMPOLINĄ BIZNESU
MAREK CICHOŃ – NAUKA TRAMPOLINĄ BIZNESU
0

MAREK CICHOŃ – NAUKA TRAMPOLINĄ BIZNESU

0
0

Symbioza firm wykonawczych i ośrodków naukowych może przynosić liczne benefity, m.in. owocować niezwykłymi realizacjami. Wspólny obszar działań generujących korzyści jest bardzo szeroki. Firmy, które dostrzegły ten potencjał, wciąż zyskują przewagę konkurencyjna. Komentuje Marek Cichoń, Wiceprezes Grupy Alstal.

Korelacja nauki i biznesu w naszej organizacji jest znacząca i mocno odczuwalna. Widoczna jest nie tylko w obszarze szkolenia kadry, wykorzystania laboratoriów, zaangażowania inżynierów w proces dydaktyczny uczelni technicznych, lecz także, a może w szczególności, w projektowaniu, w którym stanowi najistotniejszy aspekt budowania przewagi konkurencyjnej. Połączenie myśli naukowej i biznesu, nowatorskiego podejścia do projektowania z umyciem innowacyjnych metod obliczeniowych było i jest dla nas trampolina do bycia o krok przed naszymi konkurentami na rynku.
Grupa Alstal ma w swoim portfolio wiele realizacji wykraczających mocno poza standardowe kanony budownictwa. Przykładem może być chociażby zadaszenie Opery Leśnej w Sopocie. Na czym polega unikatowość tego obiektu? Dotychczas jeszcze nikt nie budował żaglowego dachu o tak dużej powierzchni – 5500 m² – rozpartego na stalowych przęsłach na wysokości 30 m, z tkaniny ze szklanego włókna o grubości 1 mm pokrytego teflonem, o całkowitej wadze 4 ton. Autorem pierwotnych obliczeń stalowej konstrukcji wsporczej był zespół pod kierownictwem prof. Jerzego Ziółki z Politechniki Gdańskiej. Konstrukcja membrany jest dziełem prof. Pawła Kłosowskiego. System montażu konstrukcji zadaszenia był niezwykle precyzyjny i wymagał mistrzowskich umiejętności. Konstrukcja nośna dachu wykonana została z wysokiej jakości stali z Zagłębia Ruhry, a łuki konstrukcji były gięte w Anglii. Przykrycia dachu wykonano z materiałów z najwyższej półki. Tego typu tkaniny, pokrytej PTFE- Sherfill I, użyto przy realizacji nowoczesnego stadionu w Seulu.
W swojej działalności szczególnie cenimy realizacje w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Dlaczego? Otóż w tych obszarach nie jesteśmy odtwórczy, ale w pełni kreatywni i innowacyjni. „Zaprojektuj i wybuduj” niesie jeszcze jedna istotna zaletę dla symbiozy nauki i biznesu. Pozwala, oprócz zachowania optymalnej strony kosztowej, na wprowadzanie rozwiązań technologicznych sprzyjających ochronie środowiska i pozwalających na optymalizacje kosztów utrzymania obiektu. Staramy się promować te myśl w naszych realizacjach i proponowanych rozwiązaniach. W tym też obszarze wysoko cenimy sobie konsulting z uczelniami, który wykorzystujemy szeroko również w zakresie posadowienia realizowanych obiektów i ich konstrukcji, ale też w takich rozwiązaniach instalacyjnych i integracji systemów w budynkach, które często można już nazwać inteligentnymi.
Trzeba jednak pamiętać, że budownictwo kubaturowe przestało być w ostatnim czasie obszarem wąsko rozumianej techniki i kosztów. W obecnej chwili jest to dziedzina nośna społecznie i wymaga od inżynierów oraz ludzi nauki świadomości następstw społecznych podejmowanych decyzji technicznych. W mojej ocenie wpływy czasu i piękna na życie społeczne, kulturalne i gospodarcze są coraz bardziej wyraziste. Estetyka mieści się w potrzebach człowieka, a oprócz ładu przestrzennego chcemy mieć obiekty po prostu harmonijne i nowoczesne, idealnie wpisujące się w obraz przestrzeni społecznej oraz koncept zrównoważonego rozwoju.  


Marek Cichoń
Wiceprezes Grupy Alstal. Absolwent Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, studiów podyplomowych Master of Business Administration na Uniwersytecie Gdańskim. Karierę zawodowa rozpoczął w 2005 r., realizując projekty budowy hal magazynowych, obiektów wojskowych, kompleksów rekreacyjno-sportowych. Zarządzał budowa Motoareny w Toruniu oraz Term Maltańskich w Poznaniu. W Grupie Alstal przeszedł wszystkie szczeble kariery.

open