Home Inwestycje ZREWITALIZOWANE MIASTA TO LEPSZE MIASTA
ZREWITALIZOWANE MIASTA TO LEPSZE MIASTA
0

ZREWITALIZOWANE MIASTA TO LEPSZE MIASTA

0
0

Wspieranie działań i projektów związanych z rewitalizacją miast jest bardzo istotne dla producentów materiałów budowlanych takich jak LafargeHolcim w Polsce. Misją firmy jest „budowanie lepszych miast”, co doskonale pokazuje jej zaangażowanie w rozwiązywanie najważniejszych problemów urbanizacji.

Zachwycające ulice, szerokie deptaki  i  przyjazna  przestrzeń  dla  mieszkańców –  wszyscy  marzymy  o  tym,  by mieszkać w takim mieście. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Badania Instytutu Rozwoju Miast pokazują,  że  blisko  20%  obszarów miejskich w Polsce jest zdegradowanych.  Zamieszkiwać  je  może aż 2,4 mln Polaków. Odpowiedzią na ten problem są liczne programy  rewitalizacyjne,  które  prowadzone  są  już  m.in.  w Warszawie lub Łodzi. Działania  tego  typu  są  bardzo istotne  dla  LafargeHolcim  w Polsce.  Misją  firmy  jest  „budowanie lepszych  miast”.  Firma  działa w ponad 90 krajach, zatrudnia powyżej 115 000 pracowników na ca-łym  świecie  i posiada  więcej  niż 2500  zakładów,  oferując  szeroki wachlarz  innowacyjnych  usług oraz  rozwiązań,  m.in. dla  budownictwa,  infrastruktury,  przemysłu paliwowego i gazownictwa. LafargeHolcim  w  Polsce  to  ponad 60 zakładów,  w tym  trzy  cementownie zlokalizowane w Kujawach, Małogoszczu i Nowej Hucie. Działalność firmy skupia się na dostarczaniu kompleksowych rozwiązań dla lepszych, przyjaźniejszych, wygodniejszych miast oraz infrastruktury,  która  umożliwia mieszkańcom  szybki  i wygodny transport.  Wszystkie  te  działania idealnie odpowiadają na potrzeby programów rewitalizacji.

Produkty i rozwiązania dla rewitalizowanych miast
W  budowaniu  lepszych  miast nieodzowne są najwyższej jakości materiały budowlane, takie jak cement, beton i kruszywa, które gwarantują  trwałość  i wygodę  użytkowania. Dzięki pozycji światowego lidera  LafargeHolcim  idzie  jednak o krok dalej i gwarantuje, że rozwiązania są nie tylko innowacyjne, lecz także  bezpieczne  dla  środowiska naturalnego. Firma zajmuje czołowe miejsce  w Europie  pod  względem standardów  budownictwa  ekologicznego  w  zakresie  certyfikacji systemów BREEAM i LEED. Rozwiązania mają również certyfikację zgodną ze standardem ISO 14001 oraz certyfikatem BES 6001. Posiadanie  ISO  i BES  potwierdza to,  że  surowce  wykorzystywane w produktach  i rozwiązaniach  są pozyskiwane  w sposób  odpowiedzialny,  podlegają  recyklingowi, a produkcja  przebiega  w sposób przyjazny dla środowiska. Wytwórnie  LafargeHolcim  zostały  też  wyróżnione  Znakiem  Jakości  „Dobry  Beton”.  Tytuł,  przyznawany  przez  Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce,  otrzymują  firmy,  które spełniają  najwyższe  standardy w  zakresie  szeroko  rozumianej produkcji  betonu,  obsługi  klienta i ochrony środowiska naturalnego.

 

Lepsza architektura dla miast
Produkty  i rozwiązania  LafargeHolcim obecne są w całym procesie budowania lepszych miast. Firma współpracuje z architektami już na  etapie  projektów,  a następnie dostarcza  idealnie  dopasowane produkty  na  odpowiednim  etapie powstawania  inwestycji. LafargeHolcim w Polsce jest też partnerem strategicznym SARP, a oprócz tego prowadzi  liczne  inicjatywy,  które mają na celu wspieranie nowatorskich rozwiązań w architekturze. W ramach tego typu działań firma  organizuje  konkurs  LafargeHolcim  Awards.  Jego  celem  jest wyłonienie najlepszych prac uznanych  projektantów  i wyróżnienie pomysłów,  które  promują  wykorzystanie  zrównoważonych  rozwiązań. Pula nagród w konkursie wynosi aż 2 mln dolarów!

Rewitalizacja w praktyce
LafargeHolcim wspomaga programy rewitalizacji na całym świecie.  Na  potrzebę  tegorocznych Igrzysk  Olimpijskich  w Rio  de  Janeiro  firma  dostarczyła  produkty i rozwiązania do modernizacji Porto  Maravilha.  Projekt  polegał  na przekształceniu  opuszczonego  obszaru portowego w nową dzielnicę łączącą funkcje: mieszkaniową, komercyjną, turystyczną i kulturalną.  Zaangażowanie  LafargeHolcim polegało na dostarczeniu kruszyw,  cementu  oraz  różnych rodzajów betonu, w tym specjalistycznych światowych marek Artevia®, Agilia® i Hydromedia™.LafargeHolcim  w  Polsce  był współorganizatorem konkursu architektonicznego  na  rewitalizację pawilonu  Zodiak  w  Warszawie oraz na koncepcję zagospodarowania  otoczenia  pawilonu.  Nowa przestrzeń  ma  być  przyczynkiem do dyskusji o przestrzeni wspólnej nie tylko w stolicy, lecz także w innych miastach.

Działania oddolne równie ważne
LafargeHolcim  „buduje  lepsze miasta” również w lokalnych działaniach  społecznych.  W  kwietniu br.  powołana  została  do  życia WSPÓLNIE  – Fundacja  LafargeHolcim.  Jej  celem  są  aktywizacja społeczności lokalnych i edukacja w zakresie  architektury,  kształtowania krajobrazu i estetyki miejsc. Pierwszym z projektów realizowanych  przez  fundację  jest  rewitalizacja  placu  zabaw  dla  dzieci przedszkolnych oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku  Zespołu  Szkół  w Brzezinach. Budowę nowego placu poprzedziły warsztaty, podczas których fundacja starała się uwrażliwić dzieci na  otaczającą  je  przestrzeń.  Projekt realizowany jest we współpracy z gminą Morawica. Fundacja  zaangażowała  się również  w konkurs  ECO-MIASTO, który promuje koncepcję zrównoważonego rozwoju miast w oparciu o kwestie ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.  Jego  celem  jest zachęcanie  polskich  miast  do wspierania zrównoważonego  rozwoju oraz promocji „dobrych praktyk” wśród mieszkańców.

metamorfozy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

open