Home Firmy STRABAG ZAKOŃCZYŁ NASUW MOSTU W RAMACH BUDOWY EKSPRESÓWKI S-5
STRABAG ZAKOŃCZYŁ NASUW MOSTU W RAMACH BUDOWY EKSPRESÓWKI S-5
0

STRABAG ZAKOŃCZYŁ NASUW MOSTU W RAMACH BUDOWY EKSPRESÓWKI S-5

0
0

Na budowie drogi ekspresowej S5 na odcinku Korzeńsko – Wrocław, realizowanej przez konsorcjum Budimex – STRABAG Infrastruktura Południe, zakończyła się skomplikowana operacja nasuwania elementów ustrojów nośnych jednego z najdłuższych mostów w ciągu tego odcinka drogi.

Długość konstrukcji nośnej mostu wynosi 748 metrów
– Most przekroczy rzeki: Barycz i Młynówkę oraz linię kolejową E-59 w miejscowości Żmigród
– Koszt obiektu stanowi 19% wartości całego kontraktu

Nasuw mostu
Most powstaje w Żmigrodzie nad rzeką Barycz. Jego długość to 748 metrów. Ustroje nośne obiektu firma STRABAG wykonała metodą nasuwania podłużnego, która polega na budowaniu segmentów począwszy od jednej ze skrajnych podpór mostu, „doklejaniu” ich do wykonanych już wcześniej segmentów i przepychaniu całej konstrukcji w kierunku przeciwległego przyczółka.
Każdy ustrój nośny składał się z 29 segmentów o długości od 17 m do 28 m. W trakcie końcowego nasuwania ciężar konstrukcji wynosił prawie 25 000 ton. Przesuwanie obiektu odbyło się przy pomocy specjalnych urządzeń hydraulicznych oraz łożysk ślizgowych, które zredukowały potrzebną do przesunięcia konstrukcji siłę do 750 ton.
Do głównych zalet technologii nasuwania podłużnego należą korzyści ekonomiczne i czasowe. Zastosowane przez STRABAG rozwiązanie pozwoliło na sprawną realizację robót, uniknięcie ingerencji w wartościowy – z ekologicznego punktu widzenia – Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” i zminimalizowanie wpływu budowy na czynną magistralną linię kolejową E-59 na odcinku Wrocław – Poznań.
STRABAG zakończył nasuwanie podłużne na wschodniej i zachodniej nitce mostu. Prace konstrukcyjne na ustrojach nośnych trwały od stycznia bieżącego roku. Koszt budowy mostu wynosi 109,5 mln zł brutto.

Po trzy pasy ruchu w jedną stroną
Obiekt mostowy stanowią dwie równoległe estakady mające po trzy pasy ruchu o szerokości 3,5 metra oraz pas awaryjny. Każda z estakad posiada 13 przęseł o rozpiętościach od 48 do 80,3 metra. Wysokość konstrukcyjna ustroju o przekroju skrzynkowym wynosi 3,61 metra.

Trasa drogi ekspresowej S5 w obrębie mostu przebiega w łuku poziomym o promieniu 2.620 metrów i łuku pionowym o promieniu 14.500 metrów. Obiekt przekracza rzeki Barycz i Młynówkę oraz magistralną linię kolejową E-59 Wrocław – Poznań, krzyżując się z nią pod kątem ok. 17 stopni.

Ekspresówką S5
Konsorcjum firm Budimex S.A. i STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. pod koniec lipca 2014 r. podpisało kontrakt na budowę 15-kilometrowego odcinka drogi S5 na trasie Korzeńsko – Wrocław. Wartość kontraktu wyniosła ponad 576 mln zł brutto. Oddanie drogi do użytku planowane jest do końca października 2017 r. Natomiast realizacja obiektu mostowego w ciągu drogi ekspresowej S5, która rozpoczęła się w maju ubiegłego roku, zakończona zostanie w sierpniu 2017 r.

GENERALNY WYKONAWCA:
Konsorcjum firm Budimex S.A. i STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o.
WARTOŚĆ ZLECENIA:
Całość zadania: 468,5 mln PLN netto / 576,3 mln brutto
UDZIAŁ STRABAG:
50%
TERMIN REALIZACJI:
08/2014 – 10/2017
ZAMAWIAJĄCY:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu
KONTRAKT W LICZBACH:
– 15 km dwujezdniowej drogi ekspresowej po 2 pasy ruchu (docelowo po 3 pasy ruchu)
– 14 obiektów mostowych, w tym 11 obiektów w ciągu i 3 nad drogą ekspresową


STRABAG SE jest europejskim koncernem budowlanym, liderem w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii z silnym kapitałem własnym. Działalność STRABAG obejmuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę inżynierską, wysokiej jakości materiały budowlane oraz najnowszej generacji park maszynowy. Dzięki temu możliwa jest kompleksowa realizacja inwestycji – terminowo, na najwyższym poziomie pod względem jakości i w najlepszej cenie. STRABAG korzysta z całej gamy usług oferowanych przez wyspecjalizowane spółki koncernowe, które przejmują odpowiedzialność za ich wykonanie, generując w ten sposób wartość dodaną dla swoich Klientów. Dzięki zaangażowaniu 73 tys. pracowników STRABAG SE osiąga roczne obroty w wysokości około 14 mld EUR. Koncern rozszerza swoją działalność daleko wykraczającą poza granice Austrii i Niemiec. Za pośrednictwem sieci należących do niego spółek jest obecny w wielu krajach europejskich i coraz częściej reprezentowany na innych kontynentach. Więcej informacji jest dostępnych na www.strabag.com
Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 roku. Przy zatrudnieniu ok. 5 tys. pracowników, roczne obroty Grupy wynoszą ponad 900 mln EUR.
Więcej informacji jest dostępnych na www.strabag.pl

 

open