Home Realizacje UKOŃCZENIE MODERNIZACJI ZBIORNIKA WODNEGO W NYSIE
UKOŃCZENIE MODERNIZACJI ZBIORNIKA WODNEGO W NYSIE
0

UKOŃCZENIE MODERNIZACJI ZBIORNIKA WODNEGO W NYSIE

0
0

Remont kluczowego elementu ochrony przeciwpowodziowej w województwie opolskim. Firma PORR Polska Infrastructure wraz z Metrostav, partnerem konsorcjum,  sfinalizowały prace budowlane na zbiorniku wodnym w Nysie – jednej z najważniejszych inwestycji w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w południowo-zachodniej Polsce.

Modernizacja obiektu – wykonywana na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu – trwała blisko 3 lata, a finalny koszt całego procesu to ponad 220 mln zł. Firmy odpowiedzialne były za częściową rozbiórkę budowli zrzutowej, budowę mostu i kładki technologicznej, budowę kanalizacji i dróg dojazdowych do budowli zrzutowej, przelewu bocznego kontrolowanego wraz z drogami dojazdowymi i mostem, a wartość tych prac wyniosła ponad 50 milionów złotych.

Celem modernizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na Opolszczyźnie. Udział dofinansowania Unii Europejskiej w inwestycji – realizowanej na terenie gmin Nysa oraz Otmuchów – wynosi ponad 80%*. Główne założenia projektu to ochrona przeciwpowodziowa doliny Nysy Kłodzkiej, w tym miast: Nysa, Lewin Brzeski, Brzeg, Oława oraz Wrocław. Bezpośrednio ochroną objętych zostanie ok. 52 tys. mieszkańców Nysy i jej okolic, zamieszkujących obszar o powierzchni ok. 21,7 tys. ha, a dodatkowo obiekt będzie wspomagać ochronę przeciwpowodziową doliny Odry, a w szczególności Wrocławia.

„Budownictwo związane z gospodarką wodną jest w Polsce perspektywicznym sektorem – planowane są m.in. kolejne inwestycje obejmujące zwiększanie ochrony przeciwpowodziowej. Modernizacja zbiornika wodnego w Nysie to jedna z wielu realizacji w zakresie hydro-budownictwa, za które odpowiedzialny jest Metrostav w Europie. W portfolio firmy są m.in. elektrownie wodne w miastach Štětí i Beroun, konstrukcja przeciwpowodziowa w okolicy miasta Lovosice czy budowa jazów w celu unowocześnienia infrastruktury drogi wodnej na Wełtawie. Nasza spółka prowadzi obecnie również prace nad elektrownią wodną na rzece Inn na granicy Szwajcarii i Austrii” mówi Radim Čáp, dyrektor Metrostav Polska.

Metrostav zbiornik wodny na Nysie (Źródło: https://www.facebook.com/Metrostav)
Metrostav zbiornik wodny na Nysie (Źródło: https://www.facebook.com/Metrostav)

*Źródło: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu https://wroclaw.rzgw.gov.pl/pl/articles/7/707/Zbiornik_wodny_Nysa

open