Home News I FORUM GOSPODARCZE BUDOWNICTWA I ARCHITEKTURY
I FORUM GOSPODARCZE BUDOWNICTWA  I ARCHITEKTURY
0

I FORUM GOSPODARCZE BUDOWNICTWA I ARCHITEKTURY

0
0

Badania rynku w misji ponownego wprowadzenia ulg remontowo-budowlanych. Minister Budownictwa Andrzej Adamczyk spotkał się z grupą izb i stowarzyszeń. Na targach BUDMA w Poznaniu 7 lutego 2017 r. odbyło się I Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury. Głównym tematem wydarzenia była ulga remontowo-budowlana, o którą walczą stowarzyszenia i izby branżowe.

Przedstawiciele inicjatywy mającej na celu wzrost koniunktury polskiego budownictwa oraz uszczelnienie systemu podatkowego przekazali  Andrzejowi Adamczykowi, Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa, oraz Tomaszowi Żuchowskiemu, Podsekretarzowi Stanu w MIB analizę i rekomendacje w zakresie wpływu wprowadzenia ulgi remontowo-budowlanej na koniunkturę w budownictwie, opracowaną przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.

Minister Andrzej Adamczyk odniósł się bardzo pozytywnie do głosu przedstawicieli rynku zwracając uwagę, że każda złotówka zainwestowana w tym sektorze wraca w sposób zwielokrotniony do budżetu państwa.

Szacujemy, że wprowadzenie nowej ulgi budowlanej skutkowałoby wzrostem liczby remontów o 27,6%. 43,1% gospodarstw domowych planujących remont zwiększy kwotę przeznaczoną na prace remontowe o tyle, ile będzie wynosiła ulga, zaś 24,3% Polaków wyda na remont o 24,3% więcej. Wpłynie to na wzrost popytu na wyroby i usługi budowalne oraz zapewni większe wpływy do budżetu. Taki trend pokazała tzw. duża ulga budowalna, która obowiązywała w latach 1997-2001 wyjaśniła Małgorzata Walczak-Gomuła, Prezes Zarządu ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.

Zdaniem analityków ASM – działającego od 20 lat lidera badań na zlecenie przedsiębiorstw z branży budowlanej, ulga remontowo-budowlana to instrument finansowy, który w znacznym stopniu zmotywuje Polaków do przeprowadzania remontów, tym samym zdynamizuje rozwój polskiego budownictwa.

– Budownictwo potrzebuje koniunktury, a posłuży temu wprowadzenie ulgi remontowo-budowlanej. Jest to również sposób na zachęcenie inwestorów do przeprowadzenia modernizacji budynków pod kątem ich energooszczędności, a to jest również niezwykle ważne dla ochrony środowiska naturalnego i poprawy stanu powietrza – podkreślił Paweł Babij, Prezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

W skład grupy organizacji rekomendujących wprowadzenie ulgi wchodzą: Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa (Koordynator inicjatywy i Współorganizator Forum), Związek Polskie Okna i Drzwi, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Stowarzyszenie Producentów Betonów, SIPUR – Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR.

Raport „Wpływ ulgi budowlanej na koniunkturę w budownictwie” został przygotowany przez ASM jako pierwszy etap działalności grupy.

open