Home PATRONATY BYŁO WARTO
BYŁO WARTO
0

BYŁO WARTO

0
0

To były cztery intensywne dni, podczas których Poznań po raz 26. stał się budowlaną stolicą Polski. Tegoroczna Budma dostarczyła uczestnikom inspiracji, wiedzy i okazji do biznesowego sprzężenia.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma potwierdziły w tym roku status największego wydarzenia w branży budowlanej. Podczas ich trwania, w dniach 7–10 lutego, swoją ofertę zaprezentowało ponad 800 wystawców z 26 krajów, na łącznej powierzchni ok. 55 tys. m2. Poznańską ekspozycję odwiedziło ponad 45 tys. gości z 50 krajów, wśród nich inwestorzy, architekci, producenci, dystrybutorzy, wykonawcy, przedstawiciele administracji państwowej i eksperci.
Siła przyciągania tegorocznych targów miała trzy zasadnicze źródła. Pierwsze stanowiła część ekspozycyjna. Targi po raz kolejny pozwoliły uchwycić aktualne trendy w budownictwie i zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi dostępnymi na rynku. Co więcej, wiele firm właśnie podczas poznańskich targów zdecydowało się na premierę nowych rozwiązań. Okazję ku temu wykorzystali między innymi duzi gracze, tacy jak MAN czy FAKRO, które podczas specjalnej konferencji ogłosiło wprowadzenie na rynek okna pionowego Innoview. Indykatorem innowacyjności były ponadto produkty wyróżnione przez targi Złotymi Medalami (ich listę zaprezentowaliśmy w styczniowym wydaniu „Buildera”). Podczas zwiedzania można było nie tylko obejrzeć produktowe propozycje, ale również poznać szczegóły na ich temat, czerpiąc wiedzę od ekspertów obecnych na stoiskach.

Najważniejsze wydarzenia
Wiele związanych z branżą budowlaną osób odwiedziło w tym roku Budmę nie tylko ze względu na technologiczne nowinki, ale również po to, by wziąć udział w organizowanych podczas targów konferencjach. W bogatym programie należy wskazać przede wszystkim I Forum Gospodarcze Budownictwa, zorganizowane z inicjatywy Tomasza Żuchowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, który był również aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Drugiego dnia dokonał on podsumowania konsultacji publicznych dotyczących kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który stanowi obecnie jeden z czołowych tematów w branży. Inne zagadnienia, którym poświęcono uwagę podczas Forum, to program „Mieszkanie plus”, nowe przepisy krajowe, nadzór rynku wyrobów budowlanych. Ponadto pierwszego dnia przedstawiciele środowisk branżowych dyskutowali podczas debaty na temat tego, w jaki sposób jakość, uczciwość i konkurencyjność uczynić gwarantem rozwoju polskiego budownictwa.
Dużą frekwencją cieszyła się również konferencja pt. „Dachy i Fasady. Projektowanie i wykonanie lekkiej obudowy”. Po raz kolejny na cykl wykładów w jej ramach zaprosiło Stowarzyszenie DaFa. Podczas spotkania zaprezentowano najnowsze wytyczne oraz warunki techniczne do projektowania i wykonania lekkich metalowych obudów ścian i dachów, a także metodykę ocen okładzin ściennych czy rolę szczelności w budynkach użyteczności publicznej i niemieszkalnych. Pozostałe wystąpienia dotyczyły projektowania warstwy nośnej dachu z blachy trapezowej, szczelności w budynkach innych niż mieszkalne oraz zastosowania materiałów hydroizolacyjnych. Przytulne, trwałe, wygodne, innowacyjne, niezawodne, nieskomplikowane, a przede wszystkim zdrowe – tak przekonywał do budowania obiektów pasywnych, dokonując ich charakterystyki, Gunther Szlagowski w wystąpieniu otwierającym VIII Forum Budownictwa Pasywnego i Efektywności Energetycznej. Najlepsze przykłady realizacyjne w Małopolsce – która jest liderem pod względem liczby zrealizowanych bądź będących w trakcie realizacji inwestycji pasywnych – pokrótce przybliżył architekt Marcin Stelmach. Następnie standard pasywny powracał w szczegółowych omówieniach różnych typów obiektów z wykazaniem efektywności energetycznej i innych korzyści. Sporo uwagi poświęcono też głębokiej termomodernizacji jako drodze do uzyskania pasywności.
Dużo działo się podczas 26. Budmy także w ramach Forum Architektury. Po raz kolejny przygotowana została ArchiStrada, czyli ścieżka stanowiąca prezentację najbardziej designerskich produktów. Debatę architektoniczną na temat „Społecznej odpowiedzialności architekta” poprowadził dziennikarz i krytyk architektury Jakub Głaz. Oprócz tego odbyły się spotkania z gośćmi specjalnymi: architektami z pracowni Bulanda, Mucha Architekci, Stanisławem Niemczykiem i Fernando Menisem. Hiszpański architekt, twórca Centrum Kulturalno–Kongresowego Jordanki, był największą gwiazdą architektoniczną tegorocznej Budmy.
Wygłosił wykład pt. „Reason and Emotion – the special case of an opera in Toruń”.

Targi dla fachowców
Walorem tegorocznych targów i trzecim źródłem ich przyciągania było wyraźniejsze zaadresowanie propozycji do fachowców. W tym celu zrealizowano nowy pomysł, jakim była Strefa Fachowca, czyli specjalna strefa pokazowo-warsztatowa, gdzie można było własnoręcznie wypróbować i ocenić sprzęt, narzędzia oraz materiały. Inną propozycję przygotował Polski Związek Okna i Drzwi. Mowa o Monteriadzie, która miała na celu prezentację na żywo dobrych praktyk montażu okien, drzwi, bram i osłon z wykorzystaniem nowoczesnych technik montażowych, mocowań oraz narzędzi. Nie zabrakło też zmagań o charakterze praktycznym. Rywalizowali dekarze, parkieciarze i monterzy wykładzin (Turbo Dekarz, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Parkieciarzy, III Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin).
26. Budmie towarzyszyły Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH. To była dobra okazja, by zapoznać się z pełną ofertą rynkową najnowszych, wydajnych i energooszczędnych technologii dla tego segmentu. Interesującą formułą, zrealizowaną już po raz czwarty podczas WINDOOR-TECH-u, była Fabryka Okien na Żywo. Po raz pierwszy w ramach tego wydarzenia produkowano drzwi i okna aluminiowe. Okna z targów zostaną przekazane Fundacji Patria w Imiołkach w Wielkopolsce, gdzie powstaje Integracyjny Ośrodek Jeździecki dla Dzieci i Młodzieży. Partnerami przedsięwzięcia były firmy: Elumatec, Elusoft, Stuertz, Orgadata, Mirox, Winkhaus, Pilkington i Ponzio.

open