Home News BUDUJMY DLA LUDZI
BUDUJMY DLA LUDZI
0

BUDUJMY DLA LUDZI

0
0

5 kwietnia w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie odbył się wykład prof. Hajo Neisa z amerykańskiego Uniwersytetu Oregon. Było to wydarzenie towarzyszące ogłoszonemu pod koniec marca konkursowi architektonicznemu na projekt budynku wielorodzinnego w programie „Mieszkanie Plus”, którego organizatorem jest BGK Nieruchomości.

Prace prof. Neisa poświęcone są sposobom rozwiązywania problemów, często o charakterze globalnym, związanych z architekturą, miejskim designem, środkami i metodami planowania. Zajmuje się on szczególnie kwestią jakości i wartości w architekturze i strukturze miejskiej. W Warszawie wygłosił wykład pt. „Czy można budować dobrze i tanio?”. Zwracał uwagę, że jedną z kluczowych zasad we współczesnym budownictwie mieszkaniowym powinno być budowanie dla ludzi – integracja aspektów społecznych z systemami projektowania i budowania. Nawiązywał też bezpośrednio do kwestii realizacji programów mieszkaniowych takich jak „Mieszkanie Plus”, podkreślając, że praca nad tak dużymi przedsięwzięciami powinna być postrzegana jako proces. Innymi słowy, projektowanie i realizacja powinny opierać się nie naraz wypracowanych strukturach, ale poszukiwaniu wciąż nowych rozwiązań adekwatnych do danego miejsca, społeczności i warunków.

Wykład poprzedził briefing prasowy z udziałem m.in. wiceprezesa zarządu BGK Nieruchomości Grzegorza Muszyńskiego, który przypomniał główne założenia konkursu, podkreślając jego otwarty charakter. W briefingu wzięła ponadto udział członkini konkursowego jury, architekt i urbanista Magdalena Wrzesień, która zwróciła uwagę, że środowisko od dłuższego czasu czekało na taki konkurs, będący okazją do publicznej dyskusji nad rozumieniem mieszkaniowego minimum. Wprowadzenie do wykładu prof. Neisa dał Mariusz Ścisło, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, które kilka dni temu dołączyło do grona partnerów konkursu. Oprócz prezentacji sylwetki prelegenta, prezes SARP nawiązał do programu „Mieszkanie Plus”, podkreślając jako jedno z kluczowych wyzwań zachowanie odpowiednich standardów przy jego realizacji.

 

 

open