Home PATRONATY ŻYWA ULICA W WARSZAWIE
ŻYWA ULICA W WARSZAWIE
0

ŻYWA ULICA W WARSZAWIE

0
0

22 kwietnia 2017 roku w Warszawie na ulicy Wileńskiej i Ząbkowskiej odbyło się wydarzenie – Żywa Ulica. Akcja miała na celu niskokosztowe przetestowanie zmian w przestrzeni ulic.

informacje01

Ulica Ząbkowska została zamknięta dla ruchu kołowego, z udostępnieniem pasa dojazdu do posesji dla mieszkańców i służb ratunkowych pośrodku jezdni. Ulica Wileńska pozostała otwarta, jednak zmieniły się tam zasady parkowania – można było parkować równolegle na tamtejszym bruku przy chodniku. Dzięki temu przestrzeń chodnika w kilku miejscach została uwolniona i oddana pieszym w postaci modułów.

Na obu ulicach przetestowano różne rozwiązania przestrzenne. Na Ząbkowskiej pojawił się wybieg dla psów z trawiastą nawierzchnią, przestrzeń sportowa z rowerami, hulajnogami i  stołem ping pongowym, a także kącik dla dzieci, które rysowały Żywą Ulicę i Zwykłą Ulicę. Dla osób starszych przygotowano stoły i krzesła, przy których można było pograć w karty i szachy lub wypić zaparzoną w domu kawę. Na Wileńskiej mieszkańcy współtworzący projekt postawili przede wszystkim na miejsca do siedzenia i zieleń. Pojawił się rozbudowany przystanek zbudowany z europalet, przestawne siedziska ze skrzynek oraz stół z makietą ulicy, przy którym rozmawiano o przestrzeni Wileńskiej.

Pomimo niesprzyjającej pogody Żywa Ulica cieszyła się sporym zainteresowaniem. Mieszkańcy oraz przechodnie zauważyli, że jest dużo ciszej i spokojniej.

W trakcie wydarzenia prowadzone były, również badania socjologiczne i urbanistyczne, które pozwolą wskazać najlepiej odbierane propozycje. Warto wspomnieć, że projekt wydarzenia powstał podczas warsztatów z mieszkańcami i to oni zdecydowali, jak ich ulice mają wyglądać.

fot. Robert Danieluk
facebook.com/robertdanielukcom

open