Home Sport&Rekreacja SPORTOWE KOSAKOWO
SPORTOWE KOSAKOWO
0

SPORTOWE KOSAKOWO

0
0

Nowo wybudowane Gimnazjum w Kosakowie jest zwieńczeniem wieloletnich starań o powstanie w Gminie Kosakowo w pełni nowoczesnego kompleksu edukacyjno-sportowego na miarę XXI wieku i oczekiwań wszystkich mieszkańców, młodzieży, dzieci i rodziców. 

W ciągu dwóch lat powstała nowoczesna baza oświatowo- -sportowa, której budowa polepszyła warunki nauki uczniów z Gminy i jej okolic. Przesłankami decydującymi o realizacji tej inwestycji były m.in. duży przyrost ludności w naszej Gminie, obniżenie wieku szkolnego oraz stale zwiększająca się liczba dzieci i młodzieży uczącej się. W centrum Gminy zbudowany został zespół obiektów tworzących dla stale powiększającej się liczby mieszkańców doskonałą bazę dydaktyczną, rekreacyjną oraz szerokie zaplecze sportowe.

Placówka dydaktyczna
Okres przygotowawczy budowy Gimnazjum w Kosakowie rozpoczęto w 1999 r. Uchwałą Rady Gminy Kosakowo. Wykonawcą inwestycji została spółka HARTUNA ze Skarszew; projekt przygotowała Autorska Pracownia Architektoniczna ARCHES Apa; inżynierem kontraktu została firma B-Act. Najpierw miała zatem powstać placówka dydaktyczna. Nie trzeba było na nią długo czekać. Uroczyste otwarcie budynku dydaktycznego odbyło się 1 września 2014 r. Nowo wybudowany obiekt imponująco przedstawia się z zewnątrz. Co kryje wewnątrz? Wewnątrz znajduje się m.in. 17 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne, biblioteka wraz z czytelnią, stołówka dla 150 uczniów oraz świetlica i liczne gabinety specjalistów, m.in. pedagoga szkolnego.

Centrum sportowe
Gimnazjum zaprojektowano na planie litery V z umiejscowieniem hali sportowej i hali basenowej od strony ulicy. Obok znajduje się boisko terenowe typu Orlik, bieżnia o czterech torach na 100 metrów, skocznia w dal i wzwyż oraz rzutnia do pchnięcia kulą. W celu zapewnienia uczniom odrobiny relaksu między zdobywaniem wiedzy a wysłkiem sportowym przestrzeń pomiędzy skrzydłami gimnazjum a halą sportową przeznaczono na dziedziniec rekreacyjny. W marcu 2015 r. miało miejsce uroczyste otwarcie hali sportowej z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej, które przy pomocy ażurowych ścian z siatki podwieszonej pod sufitem można podzielić na trzy mniejsze boiska do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę, tenisa ziemnego czy badmintona. Rzędowe trybuny mieszczą widownię do 200 osób.
Z kolei w czerwcu 2015 r. otwarto halę basenową – wisienkę na torcie inwestycji, z 6 torami oraz pomieszczeniem dla ratowników i instruktorów węzłami sanitarnymi oraz szatniami. Zlokalizowana na piętrze widownia pomieści 130 osób, a na tzw. plaży istnieje dodatkowa możliwość rozstawienia 70 miejsc. Wszystkie obiekty są w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wielkość basenu jest zgodna z wymogami FINA i umożliwia przeprowadzenie rozgrywek pływackich. Na piętrze pływalni zaprojektowano salę gimnastyki korekcyjnej, salę tańca oraz siłownię z zapleczem i pokojem instruktora. Dodatkowo zaprojektowano tu również trybunę basenu, ogólnodostępne toalety oraz dwie szatnie na 30 osób.
Centrum przystosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami, zarówno pod względem dostępności do obiektów (dostosowane szatnie, dojścia do obiektów), jak i widowni. Dostęp zapewniają pochylnie terenowe, wejście na piętro umożliwiają specjalne windy.
Zespół obiektów sportowych przy Gimnazjum w Kosakowie w ramach Wojewódzkiego Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na realizację projektu przyznano 2 mln zł.
1 września 2015 r. naukę w Gimnazjum rozpoczęło 202 uczniów. Obiektem zarządza Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych PEKO w Kosakowie.
W ten sposób w Gminie Kosakowo powstała nie tylko nowa szkoła gimnazjalna, ale nowoczesne i znakomicie wyposażone centrum edukacyjno- sportowe z prawdziwego zdarzenia.

open