Home Realizacje BAŁTYK Z PRZYSTANIĄ OTWIERA SIĘ NA POZNAŃ
BAŁTYK Z PRZYSTANIĄ OTWIERA SIĘ NA POZNAŃ
0

BAŁTYK Z PRZYSTANIĄ OTWIERA SIĘ NA POZNAŃ

0
0

2 czerwca otwarta zostanie jedna z najbardziej dyskutowanych inwestycji w Poznaniu – w samym sercu miasta powstał Bałtyk – biurowiec klasy A z częścią usługową – pierwsza polska realizacja holenderskiej pracowni MVRDV.

W tym samym czasie otwarta zostanie nowa restauracja Concordia Taste będąca częścią Concordii Design – centrum designu oraz Przystań – plac łączący oba obiekty, który będzie pełnił funkcje społeczne, zachęcające do spotkań i integrujące różne grupy. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Grupa Kapitałowa VOX. Budynek jest w 90% skomercjalizowany. Najemcy będą zajmować powierzchnię do końca 2017 roku.

Bałtyk – pierwsza realizacja MVRDV w Polsce

Za całość konceptu architektonicznego Bałtyku i Przystani odpowiada holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Nathalie de Vries w kooperacji z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk to biurowiec klasy A, multifunkcjonalny budynek z nowocześnie zaprojektowaną powierzchnią biurową, innowacyjnymi rozwiązaniami przestrzeni wewnątrz i tarasami widokowymi na rozległą panoramę miasta. Oprócz funkcji biznesowej  w budynku będą działały punkty gastronomiczne, klub fitness oraz kameralny klub jazzowy na 16 piętrze. Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu – Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Budynek liczy 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku. Budynek wraz z placem został ukończony w 2,5 roku. Jednak sam proces przygotowawczy i projektowy trwał i wiele dłużej i  znacznie bardziej skomplikowany. Zanim projekt został powierzony pracowni z Holandii odbył się konkurs architektoniczny, który nie przyniósł w pełni satysfakcjonujących rozwiązań dla tej przestrzeni. Pomimo rozstrzygnięcia, zwycięski projekt nie został zrealizowany. Dopiero projekt MVRDV przekonał inwestorów. Do współpracy zaproszono także polskich co-architektów NO Natkaniec/Olechnicki Architekci. Wybór takiego teamu projektowego sprawdził się wielokrotnie na poziomie realizacji. Oba studia architektoniczne nie korzystają bowiem z gotowych rozwiązań, a bieżące projektowanie jest dla nich konsekwencją potrzeb nowego budynku. Przykładem takiego myślenia jest unikalna fasada Bałtyku. Dzięki współpracy architektów i co-architektów z poznańską firmą Pozbruk, zaprojektowana została ultracienka betonowa fasada z wyraźnie odsłoniętymi ziarnami kruszywa. Innowacyjność materiału wykorzystanego w projekcie polegała na stworzeniu elementu o przekroju w kształcie litery „U” przy jednoczesnym ograniczeniu jego grubości do zaledwie 30 mm.

– Od czasu kiedy kupiliśmy teren po starym kinie Bałtyk wiedziałem, że musimy do tej inwestycji podejść bardzo odpowiedzialnie i z namysłem. Centralna, najważniejsza w Poznaniu lokalizacja wymagała rozwagi. Otoczenie też było skomplikowane i w części historyczne. Skutkiem takiego myślenia był wpierw konkurs architektoniczny, który miał pomóc wybrać najlepszą drogę dla tej inwestycji. Zgłosiło się wiele bardzo dobrych pracowni z całej Polski, ale za sprawą stanowczej postawy ówczesnej Konserwator Zabytków Miasta Poznania, jury konkursu wybrało propozycję na niski budynek, który wpisywał się w ograniczenia jakie zostały wyznaczone. Zaskoczyła nas w konkursie duża liczba propozycji wysokich budynków. Dało nam to do myślenia i postanowiliśmy zlecić urbanistom opracowanie koncepcji na całe otoczenie przyszłego Bałtyku. Okazało się, że grono autorytetów potwierdziło potrzebę wybudowania w tym miejscu wysokiego budynku, który zamknie perspektywę ulicy Święty Marcin oraz będzie konieczną w tym miejscu dominantą krajobrazową. Argumenty te przekonały władze miasta i konserwatora miejskiego. W tej sytuacji postanowiliśmy zlecić projekt MVRDV. Jednej z najlepszych pracowni architektonicznych na świecie, specjalistom od trudnych tematów umiejących projektować w skomplikowanym otoczeniu. Ważną wspólną ambicją było zbudowanie obiektu, który będzie symbolem nowoczesnego, ambitnego Poznania. Miasta, które ma poczucie własnego potencjału i nie boi się przyszłości. Powstał  budynek, który wyprzedza gusta wielu poznaniaków, ale tak jest zawsze kiedy architekt, i inwestor współtworzą dzieło, które jest symbolem wysokich ambicji. Bezkompromisowa jakość i piękna architektura Bałtyku już są powodem dumy dla wielu mieszkańców miasta, którzy z niekłamanym uznaniem mówią „nasz Bałtyk”. To dowód na to, że stawiając na najwyższą możliwą jakość, wybraliśmy właściwa drogę. Świadome, przemyślane przez MVRDV połączenie starej architektury Concordia Design i nowoczesnego Bałtyku tworzy unikalne miejsce w naszym mieście. Otwiera się też przestrzeń między tymi budynkami. „Przystań” to nowy uroczy kawałek Poznania. Miejsce do spotkań i naszej miejskiej integracji – Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej VOX, współinwestor Bałtyku.

– Wysłaliśmy zapytania do najlepszych architektów, Holendrzy odpowiedzieli pierwsi. Nie spytali o pieniądze, tylko o szczegóły projektu. Od pierwszego spotkania pojawiła się między nami chemia, szybko się dogadaliśmy i wkrótce zobaczyliśmy projekt, który nam się spodobał. Niestety nie zyskał akceptacji ówczesnej Miejskiej Konserwator Zabytków. Walczyliśmy o niego, ale Pani Maria Strzałko była nieugięta. Kiedy dziś patrzę na tamten model i na gotowy Bałtyk, muszę przyznać Jej rację. Te dodatkowe dwa lata pracy nad projektem sprawiły, że jest to jeden z najlepiej wymyślonych i najbardziej wycyzelowanych budynków, jakie zdarzyło się zaprojektować pracowni MVRDV. Wielką zasługę mają w tym także NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Jako co-architekci wykonali tytaniczną pracę, która często bywa niedoceniana. A dzięki firmie PozBruk mamy elewację, jakiej nie ma żaden budynek na świecie. Producent kostki brukowej stworzył budynkową biżuterię – delikatną, cienką skorupę z betonu. Przy tym projekcie spotkało się tylu ludzi z pasją i wizją, by budować lepiej, że Bałtyk nie mógł się nie udać. Jakość tej architektury to suma kreatywności, doświadczenia i zaangażowania całego zespołu, od pomysłodawców, przez projektantów, aż po wykonawców. Niezależnie czy Bałtyk stanie się ikoną Poznania, czy nie, czy zdobędzie międzynarodowe nagrody, dopóki użytkownicy będą z niego zadowoleni, tak długo my pozostaniemy z niego dumni – Michał Włodarczyk, partner w firmie Garvest – współinwestor.

Architektura odpowiedzialna społecznie. Wyzwanie: Bałtyk

Szczególnym wyzwaniem we współczesnej urbanistyce jest projektowanie budynków w centrach miast, gdyż współtworzą w swoim bezpośrednim otoczeniu przestrzenie publiczne, które łączą różnorodne funkcje i potrzeby społeczne. Bałtyk znajdujący się na styku głównych szlaków komunikacyjnych Poznania, w symbolicznym dla metropolii punkcie 0, z którego odmierzane są odległości do poszczególnych stolic europejskich, będzie więc oceniany nie tylko z perspektywy estetycznej samego projektu, lecz także tego, jak wpisuje się w cały kontekst miejsca, jaki wpływ wywiera na mieszkańców i otoczenie. Zaprojektowany przez jedną z najlepszych pracowni architektonicznych wieżowiec współtworzy innowacyjny na terenie Poznania koncept z centrum designu Concordią Design i Przystanią, czyli placem – społeczną przestrzenią między budynkami. Bałtyk skupiając energię tych trzech miejsc ma ambicje stać się demokratyczną przestrzenią łaczącą biznes, design, kreatywną rozrywkę, integrującą różne społeczności. Mieszkańcy będą mieli  przynajmniej kilka powodów poza zawodowymi, by przyjść i spędzić tu czas. W Bałtyku na najniższej kondygnacji otwartej na Przystań będą mieścić się bary: Starbucks, Yuzu. Wyżej aż na dwóch piętrach zajmie miejsce Fabryka Formy – znane centrum fitness, a na najwyższej, 15 kondygnacji klub muzyczny wyjątkową panoramą miasta. W tym samym czasie, z drugiej strony Przystani w Concordii Design otwarta zostanie nowa restauracja Concordia Taste (za rewitalizację miejsca odpowiada pracownia Wierszyłłowski i Projektanci) i dwa inne punkty kulinarne: ZenOn oraz Bar Przystań – Lody, Gofry, Jagodzianki. Restauracje w Concordii, razem z lokalami Bałtyku, stworzą różnorodny kulinarnie zakątek, w którym można spotkać się ze znajomymi w restauracji, jak również zabrać jedzenie na wynos. Z kolei Przystań łącząca oba obiekty została zaprojektowana jako otwarta przestrzeń publiczna o funkcjach społecznych. To kameralny skwer wpisany w ruchliwe centrum miasta, z kawiarniami wśród drzew, ławkami. Miejsce kreujące aktywne życie biznesowe i towarzyskie z ambitnym planem wydarzeń, plenerowych koncertów, spektakli, wystaw, projekcji filmowych. Przystań będzie pełniła funkcję integrującą różne społeczności: osoby związane z biznesem i sektorem kreatywnym, mieszkańców i turystów, dzieci i seniorów, będzie przestrzenią dostępną dla wszystkich, interaktywną, pobudzającą kreatywność i chęć do działania. Na Przystani będzie realizowanych wiele projektów, które do tej pory odbywały się w Concordii Design. Takim przykładem jest wydarzenie zaplanowane na weekend otwarciowy 3-4 czerwca – „ChceJeżyce”. To już trzecia edycja jeżyckich, kreatywnych spotkań integrujących lokalną społeczność, w którą wpisuje się też Concordia i Bałtyk. Od tej pory centrum designu będzie odpowiadało za program wydarzeń kulturalnych na Przystani. Będzie także zarządzać wynajmem powierzchni na wydarzenia komercyjne.

– Przygotowujemy szczegółowy plan wydarzeń i atrakcji, które będą odbywać się na Przystani. Bardzo zależy nam, by ta przestrzeń tętniła życiem i nie zamierała po 17, kiedy z biur i Concordii wychodzą pracownicy. Przystań już dziś (a funkcjonuje dopiero od kilku dni!) jest naturalnym ciągiem komunikacyjnym. Chcieliśmy, żeby wybierali akurat tę drogę. Zadbaliśmy więc na Przystani o małą architekturę, drewniane siedziska, drzewa, które latem dają cień czy wielkie, drewniane schody prowadzące do Concordii Taste – tu w ciepły dzień można przysiąść z laptopem i wypić chłodną lemoniadę. Takich pretekstów, żeby wybrać akurat tę drogę będzie jednak o wiele więcej. Zarówno po stronie Concordii jak i Bałtyku otwierają się nowe, ciekawe kulinarne miejsca. Najlepszego udonu w mieście będzie można posmakować w ZenOn – nowej, japońskiej restauracji, a do Baru Przystań wpaść, jak na „wybrzeże” przystało po jagodzianki, lody i gofry. Sama Concordia Taste przeszła też z tej okazji ogromne zmiany i kompletnie przeformułowała swoją architekturę. Będzie inicjatorem wspólnych działań i inspirującym punktem styku wszystkich 3 miejsc. Poza tym wieczorami na Przystani będzie można „przystanąć” i odwiedzić plenerowe kino (pomysł powstał z szacunku do długiej, kinowej tradycji tego miejsca), wpaść na silent disco czy po prostu zjeść kolację w samym centrum miasta, ale w kameralnej atmosferze. W ramach funkcjonowania Przystani planujemy też partnerstwo i warsztaty z Festiwalem Malta, kreatywne warsztaty dla dzieci oraz działania z Short Waves Festival. Chcemy, żeby energia biznesu, kreatywność i codzienny rytm życia miasta spotkały się z sobą właśnie w przestrzeni Przystani i przenikając się tworzyły nową, inspirującą całość – Ewa Voelkel-Krokowicz właścicielka Concordii Design.

Bałtyk to przykład harmonijnego łączenia „starej” i „nowej” architektury. W kontekście bliskości z historycznym budynkiem centrum designu Concordia Design  i Przystanią został zaprojektowany podobnie jak inne obiekty MVRDV jako przykład społecznie zaangażowanej, odpowiedzialnej architektury, która jednocześnie spełnia najwyższe standardy estetyczne. Najbardziej znane projekty holenderskiego biura na świecie  to m.in.: Market Hall, Glass Farm, Pyjama Garden, Silodam, Book Mountain, Mirador, Balancing Barn czy Expo 2000. Wszystkie projekt MVRDV są wymyślone właśnie dla tego miejsca, gdzie powstają z uwzględnieniem lokalnych wyzwań i ograniczeń oraz potrzeb mieszkańców. To architektura, która dyskutuje, inspiruje, pokazuje na nowo możliwości. Nathalie de Vries – architektka i współtwórczyni MVRDV mówi o wyzwaniach, jakie stoją przed dzisiejszą architekturą w kontekście nowych funkcji miast i zmieniających się stylów życia mieszkańców. Od momentu powstania MVRDV jest skupiona na tworzeniu rozwiązań dla mocno zaludnionych metropolii. Ta filozofia wynika z silnej wiary, że najbardziej odpowiedzialną społecznie pracą, jaką może wykonać architekt, jest, przy świadomości obecnego wzrostu zaludnienia i sposobu życia na naszej planecie, projektowanie z oszczędnym zużyciem surowców. Projekty MVRDV mają misję podnoszenia jakości życia najbliższego otoczenia, a powstające obiekty mogą być interpretowane przez użytkowników na wiele sposobów. To właśnie przez użytkowanie budynki udowadniają sens swojego istnienia. O społecznej, ekologicznej, ekonomicznej odpowiedzialności można mówić wtedy, gdy budynki są kochane przez ich użytkowników.

– Gdy po raz pierwszy przyjechaliśmy do Poznania, cel był jasny: mieliśmy stworzyć reprezentacyjny biurowiec z funkcjami publicznymi na dwóch dolnych kondygnacjach i na samym szczycie. Dodatkowo miał on zapewniać możliwie najlepsze wykorzystanie przestrzeni nie tylko przez użytkowników, ale przez wszystkich dokoła. Zrozumieliśmy, że odpowiednio kontrolując obrys budynku, będziemy w stanie stworzyć nowy plac pomiędzy Bałtykiem a Concordią. Naszą odpowiedzią było przekształcenie ukośnych kształtów w tarasy dostępne dla pracowników biur. Oglądany z czterech różnych stron smukły budynek za każdym razem prezentuje się inaczej – został wyszczuplony u szczytu, aby wzmocnić wrażenie obcowania z wieżowcem, jednak przy zachowaniu odpowiednich proporcji wobec wysokości sąsiadującej zabudowy –  mówi Nathalie de Vries, współzałożycielka pracowni MVRDV.

Fot. Juliusz Sokołowski
Źródło: Spółdzielnia PR


Bałtyk liczy 16 kondygnacji. Łączna powierzchnia to ok. 15.170 m2. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Energia Active Sp. z o.o. Sp. k.. Generalny wykonawca PORR, nadzór inwestycyjny Sweco Consulting. Koszt inwestycji  netto szacowany jest na 146.995.023 PLN.

Pełna lista najemców w porządku alfabetycznym:

Doradztwo Podatkowe WTS&Saja
Fabryka Formy
KPMG
Horcus Investments Group
mBank
Mus Bar&Wine (umowa z SQ Sp. z o.o. i wspólnicy spółka komandytowa)
Oxylion
PKO Bank Polski
Starbucks (umowa z AmRest Coffee)
Sweco Consulting
Travel Profi Partner
Yuzu (umowa z Mizu Premium Food)

open