Home Komentarze RAFAŁ GAWRYLAK – JAKOŚĆ NA ŚWIECZNIKU
RAFAŁ GAWRYLAK – JAKOŚĆ NA ŚWIECZNIKU
0

RAFAŁ GAWRYLAK – JAKOŚĆ NA ŚWIECZNIKU

0
0

Technologia LED stwarza niespotykane możliwości w zakresie poprawy efektywności energetycznej instalacji oświetleniowych, ale również umożliwia innowacyjne podejście do projektowania oświetlenia. Wszystkie teoretyczne przewagi mają jednak odzwierciedlenie w rzeczywistości tylko w przypadku użycia odpowiedniej jakości opraw LED. Komentuje Rafał Gawrylak, Prezes Zarządu ES-SYSTEM.

Oprawy LED są skomplikowanymi urządzeniami elektronicznymi, których nieprzemyślana konstrukcja, wykorzystująca niskiej jakości komponenty, może być źródłem szerokiej gamy problemów dla ich użytkowników. Niskiej jakości układy zasilające, optyka lub niewłaściwe układy chłodzenia elementu półprzewodnikowego, będące składowymi kompletnej oprawy LED, w drastyczny sposób ograniczą trwałość i efektywność energetyczną takiego rozwiązania. Nieprzemyślana konstrukcja oprawy lub niskiej jakości projekt oświetlenia uwypukli zaś zagrożenia związane z wysoką jaskrawością LED-ów, powodując przykre lub przeszkadzające uczucie olśnienia. Na rynku mamy obecnie do czynienia ze znaczną ilością opraw LED, które nie tylko nie spełniają podstawowych wymogów bezpieczeństwa, ale są również nieprzemyślane konstrukcyjnie, trwoniąc potencjał drzemiący w źródłach światła LED. Brak dbałości o techniczną jakość energooszczędnych, często sterowalnych, instalacji oświetleniowych LED rodzi poważne ryzyko, że nie zrealizują one założeń koncepcyjnych i będą źródłem problemów eksploatacyjnych. Ryzyko zakupu niskiej jakości opraw LED można zminimalizować poprzez korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań, pochodzących od doświadczonych producentów oświetlenia profesjonalnego.
ES-SYSTEM posiada szeroką ofertę systemów opraw LED dedykowanych profesjonalnemu oświetleniu przestrzeni architektonicznych, przemysłowych oraz zewnętrznych. Są to między innymi systemy: LIGHTING FLOWERS, COSMO, WHY, TRANSPARENT, PURE oraz RACER, które są rezultatem ponad 27 lat doświadczeń w produkcji opraw przeznaczonych dla biur, szkół, szpitali, hal przemysłowych, apartamentów oraz obiektów użyteczności publicznej. W swojej strukturze Spółka skupia doświadczone zespoły inżynierów z bogatą praktyką w projektowaniu i realizacji instalacji oświetleniowych dla tego typu inwestycji.
Poza problematyką właściwej jakości opraw LED niezwykle istotne jest ich mądre i świadome użycie, dopasowane do specyficznych wymagań danego obiektu. Konieczne jest kompetentne opracowanie projektu oświetlenia, nie tylko realizującego zalecenia norm, np.: PN-EN 12464-1:2012 „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”, ale, co równie ważne, uwzględniające praktyczne doświadczenia z realizacji i późniejszego funkcjonowania takich instalacji oświetleniowych. Oprócz zagwarantowania technicznej poprawności projektowanego oświetlenia ważne jest zapewnienie odpowiedniego komfortu widzenia dla jego użytkowników. Człowiek pozyskuje ponad 80% informacji o otoczeniu przy pomocy narządu wzroku, co powinno przekładać się na świadomość potrzeby realizacji prawidłowego oświetlenia, które jest nośnikiem tych informacji. Odpowiednie warunki oświetleniowe i wynikająca z nich wygoda widzenia mają bezpośrednie przełożenie na szybkość, jakość i bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Oczywiście ważnym elementem instalacji oświetleniowej jest odpowiednio zaprojektowany system sterowania, który w istotny sposób poprawia efektywność energetyczną oświetlenia, jak również komfort jego obsługi.


RAFAŁ GAWRYLAK
Jest inżynierem, absolwentem Politechniki Opolskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami, zwłaszcza w branży oświetleniowej, oraz w budowaniu i optymalizacji systemów produkcyjnych. Z firmą ES-SYSTEM związany jest od 2006 roku, rozpoczynał od stanowiska Dyrektora Technicznego. W 2015 roku objął funkcję Prezesa Zarządu ES-SYSTEM S.A.

open