Home ARCHIWUM BUILDER – SIERPIEŃ 2017
BUILDER – SIERPIEŃ 2017
0

BUILDER – SIERPIEŃ 2017

0
0

W sierpniowym numerze, wypełniając naszą misję edukacji i poszukiwań coraz lepszych rozwiązań dla budownictwa i architektury, przybliżamy trzy ciekawe przykłady badań naukowych.

Dokonania młodych naukowców pod czujnym okiem mentorów!
Pierwszy, dotyczący konstrukcji giętych, uzmysławia konsekwencje, jakie niesie ze sobą plastyczne odkształcenie stali na zimno, wpływ doboru metody gięcia i wagę doboru klasy jakości stali na etapie projektowania. Warto zadać sobie pytanie: JAK TO JEST ZROBIONE, patrząc na takie światowe realizacje, jak OPUS w Dubaju projektu Zahy Hadid (z giętą konstrukcję rurową), Carioca Wave autorstwa Nir Sivan Architects (gięta trójwymiarowo konstrukcja zadaszenia parkingu centrum handlowego w Rio de Janeiro) czy Ferrari World w Abu Dhabi, proj. Benoy Architects, z ponad 20-hektarową powierzchnią dachu nad muzeum i parkiem rozrywki – największą tego typu budowlą na świecie.
Drugi artykuł związany jest z coraz częściej stosowanym sposobem napraw istniejących konstrukcji betonowych – wzmacnianiem za pomocą materiałów kompozytowych. Jaki system jest efektywny i jak tę efektywność osiągnąć.
I kolejny – sygnalizujący niezwykle ważne zagadnienie w projektowaniu konstrukcji żelbetowych, tj. prawidłowe oszacowanie efektów skurczu betonu oraz wymaganego zbrojenia przeciwskurczowego. Na przykładzie złożonego układu konstrukcyjnego stropu nad garażem podziemnym przeanalizowano skutki pominięcia zjawisk skurczowych. Przykład nauki na błędach!

Zachęcam do lektury!

Danuta Burzyńska
Redaktor Naczelna

W sierpniowym numerze m.in.: wywiad z Tomaszem Grelą, Prezesem Zarządu Aluprof SA, „Amerykańskie marzenie”, Lato Jakości X edycja kampanii promocyjnej Buildera, Raport „Finansowe wsparcie energooszczędności”, Metamorfozy „Rybnik stawia na rewitalizację”, w dziale Nauka i Budownictwo „Most podwieszany – kreowanie przestrzeni i konsekwencje konstrukcyjne”, a w dziale Architektura&Design „Muzeum II Wojny Światowej w systemach Aluprof”, „Inspiracje w architekturze”.

SPIS TREŚCI >>

open