IOT
0

IOT

0
0

IoT i nowoczesne technologie zarządzania energią motorem dla rozwoju ekobudownictwa.

  • Do marca 2017 roku w Polsce było 551 certyfikowanych obiektów[1].
  • W 2015 roku Polska miała 249 obiektów z certyfikatami
  • Krajowy rynek ekobudynków rośnie rok do roku. Szczególny wzrost zainteresowania obserwowaliśmy w sektorze komercyjnym, gdzie biurowce już w standardzie wykorzystują nowoczesne technologie do zarządzania obiektem. Są przez to bardziej ekologiczne i coraz częściej pożądane przez najemców.

Innowacje w ekobudynkach

Eksperci Schneider Electric spodziewają się, że trend ekobudownictwa się utrzyma, a liczba kolejnych inwestycji w inteligentne, efektywne energetycznie budynki będzie wzrastać. To naturalny kierunek, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że 75 proc. kosztów ponoszonych w całym okresie istnienia budynku stanowią wydatki na konserwację i eksploatację, a 30 proc. energii zużywanej w budynkach marnuje się z powodu nieefektywnego jej wykorzystania. Co więcej jej koszty stale rosną, wpływając na obiekty wszystkich typów i rozmiarów, niezależnie od ich lokalizacji. Dlatego, inwestorzy będą coraz chętniej korzystać z innowacyjnych systemów zarządzania, dzięki którym budynki staną się bardziej energooszczędne i przyjazne dla użytkownika – Anna Nowak – Jaworska, Vice Prezes Pionu Building na Klaster Polska, Czechy i Słowacja w Schneider Electric.

Aby osiągnąć ten cel, muszą korzystać z technologii, które wykorzystują dynamiczny rozwój Internetu Rzeczy i pozwalają zintegrować komunikujące się ze sobą urządzenia, lokalne zarządzanie, aplikacje, analitykę i usługi na każdym poziomie funkcjonowania budynku. Dlatego Schneider Electric stworzył EcoStruxure Building, platformę, która dostarcza i integruje te wszystkie elementy. Trzeba pamiętać, że inteligentne budownictwo to nie tylko nowe inwestycje – w rozwiniętych gospodarkach wybudowano już, co najmniej połowę budynków, które będą używane w roku 2050. To oznacza, że na wadze zyska też modernizacja już wybudowanych obiektów, których przestarzałe systemy są źródłem nieefektywnego wykorzystania energii.

Pod znakiem nowego podejścia do zarządzania energią

Zapotrzebowanie na energię rośnie, a ta staje się coraz bardziej zdecentralizowana, zdekarbonizowana i zdigitalizowana. Świadczą o tym liczby: do 2040 r. aż 70 proc. nowych zasobów energetycznych będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Ma to istotne znaczenie zarówno dla inwestorów komercyjnych, jak i indywidualnych, planujących budowę swoich obiektów czy domów. Zastosowanie odpowiednich, nowoczesnych technologii automatyki pozwalających w pełni zarządzać zużyciem energii, będzie miało istotny wpływ na koszty użytkowania obiektu. Według danych Schneider Electric, 63 proc. firm wciąż używa arkusza kalkulacyjnego by śledzić dane związane z kosztami swoich mediów. Podobnie robią to użytkownicy domów. Tymczasem zastosowanie w domu czy biurowcu odpowiednich rozwiązań, np. czujników w połączeniu z aplikacją do sterowania ogrzewaniem czy oświetleniem, pozwala realnie wpływać na koszty i co więcej podpowiadać użytkownikowi jak tą energią zarządzać. To przejście od pasywnego do aktywnego zarządzania energią.

Dalszy dynamiczny rozwój ekobudownictwa w połączeniu z nowoczesnymi technologiami wymaga wypracowania kompleksowej strategii integrującej obszar efektywności energetycznej i politykę zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo wdrożenie technologii, które będą dostarczały danych ze wszystkich poziomów organizacji i przetwarzały je w cenne informacje, pozwoli ograniczyć koszty operacyjne, a także negatywny wpływ na środowisko. Takie możliwości oferuje właśnie EcoStruxure Building o którym więcej można dowiedzieć się tutaj: http://www.schneider-electric.pl/pl/work/campaign/innovation/buildings.jsp


O firmie Schneider Electric
Schneider Electric jest globalnym specjalistą w zarządzaniu energią i automatyce. W 2016 roku firma zanotowała przychody w wysokości 25 mld euro i zatrudniała 144 tys. pracowników. Obsługuje klientów w ponad 100 krajach, wspomagając ich w zarządzaniu energią i procesami w bezpieczny, niezawodny, efektywny i zrównoważony sposób. Począwszy od najprostszych przełączników po złożone systemy operacyjne, nasze technologie, oprogramowanie oraz usługi udoskonalają zarządzanie przedsiębiorstwami i automatyzację procesów. Nasze zintegrowane rozwiązania zmieniają oblicze przemysłu i miast oraz wzbogacają nasze życie.
W Schneider Electric nazywamy to Life is On. Więcej informacji: www.schneider-electric.com/pl

[1] POLISH CERTIFIED GREEN BUILDINGS IN NUMBERS 2017 ANALYSIS

open