Home Biznes i Ludzie JUAN CARLOS HERRERA – NAJWYŻSZA JAKOŚĆ DLA NASZYCH KLIENTÓW
JUAN CARLOS HERRERA – NAJWYŻSZA JAKOŚĆ DLA NASZYCH KLIENTÓW
0

JUAN CARLOS HERRERA – NAJWYŻSZA JAKOŚĆ DLA NASZYCH KLIENTÓW

0
0

Aby organizacja w pełni skorzystała z wiedzy i doświadczenia nowego prezesa, osoba na tym stanowisku musi być otwarta na wiedzę i z chęcią poznawać nie tylko biznesowe aspekty nowej rzeczywistości , ale tajże zwyczaje panujące w danym kraju.

Z Juanem Carlosem Herrerą, Prezesem Zarządu CEMEX Polska, rozmawia Grzegorz Przepiórka.

Grzegorz Przepiórka: Od 1 lipca 2017 r. zajmuje Pan stanowisko Prezesa Zarządu CEMEX Polska. Jak ocenia Pan minione dwa miesiące?
Juan Carlos Herrera: Objęcie stanowiska prezesa w innym kraju zawsze oznacza wyzwania. Aby organizacja w pełni skorzystała z wiedzy i doświadczenia nowego prezesa, osoba na tym stanowisku musi być otwarta na wiedzę i z chęcią poznawać nie tylko biznesowe aspekty nowej rzeczywistości, ale także zwyczaje panujące w danym kraju. Byłem tego świadomy i od pierwszego dnia pobytu w Polsce krok po kroku poznaję kraj, jego realia biznesowe, branżę oraz ludzi, z którymi pracuję. Nieocenione jest w tym wypadku wsparcie, na jakie mogę liczyć ze strony zespołu, który przez ostatnie lata budował sukcesy CEMEX w Polsce. Dzięki ich zaangażowaniu byłem w stanie zdobyć wiele informacji o specyfice lokalnego rynku. Jestem pewny, że ta wiedza, wzbogacająca moje doświadczenie zdobyte podczas pracy w CEMEX Mexico, a następnie w CEMEX USA na stanowisku Wiceprezesa Wykonawczego ds. planowania strategicznego, przyniesie korzyści polskiemu oddziałowi CEMEX. Jestem pozytywnie nastawiony do wyzwań, które czekają na mnie w Polsce i wiem, że prowadzony przeze mnie zespół utalentowanych ludzi może oferować Klientom coraz lepsze rozwiązania.

G.P.: Jak w stosunku do doświadczeń zdobytych na rynku amerykańskim ocenia Pan rynek budowlany w Polsce?
J.C.H.: Jesteśmy w połowie sezonu budowlanego, co oznacza, że wiele projektów zostało już zrealizowanych, a znaczna ich część jest nadal przed nami. Optymistycznie podchodzę do tego, co dzieje się na polskim rynku – budownictwo mieszkaniowe prężnie się rozwija, a inwestycje infrastrukturalne powoli przyspieszają. Polski rynek ma swoją specyfikę, z wielu względów – choćby demograficznych czy historycznych – kształtuje się odmiennie od amerykańskiego. Doświadczenie zdobyte podczas pracy w Stanach Zjednoczonych pozwala mi jednak spojrzeć na działania prowadzone w Polsce z innej perspektywy. To, co z pewnością łatwo dostrzec, porównując oba rynki, to ceny materiałów budowlanych, które są wyraźnie wyższe w USA.

G.P.: Do tej pory mówił Pan pozytywnie na temat rynku budowlanego w Polsce. Czy dostrzega Pan jakieś poważne wyzwania?
J.C.H.: Prowadzenie działalności w każdej branży wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Jeśli chodzi o polski rynek budowlany, obserwujemy zwiększającą się inflację w przypadku wszystkich naszych głównych kosztów działalności, tj. kosztów paliwa, energii, płacy minimalnej czy też opłat za transport drogowy. Jeśli firmy działające w branży budowlanej chcą nadal utrzymywać wysoką jakość produktów i usług, nieunikniony będzie wzrost cen materiałów budowlanych. Kolejna kwestia, o której warto wspomnieć, to nieuczciwa konkurencja ze strony dostawców cementu pochodzącego z rynków wschodnich. Materiały, które produkują i dostarczają na nasz rynek, są bardzo często gorszej jakości. Dodatkowo producenci nie ponoszą kosztów związanych z emisją CO2, którymi objęci są dostawcy działający w krajach Unii Europejskiej. Stanowi to problem dla producentów działających na polskim rynku budowlanym, którzy przez to oferują droższe produkty. Mam jednak nadzieję, że Klienci, którzy chcą osiągnąć wysoką trwałość i niezawodność na każdym etapie budowy, świadomie postawią na jakość dostarczaną przez firmy działające na polskim rynku.

G.P.: CEMEX Polska w swoich działaniach wielokrotnie podkreślał koncentrację na najważniejszych priorytetach firmy. Czy działania te będą kontynuowane?
J.C.H.: BHP oraz koncentracja na Klientach są niezmiennie naszymi priorytetami, które wyznaczają kierunek rozwoju dla całej organizacji. Wszyscy odpowiadamy za nasze zdrowie i bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo osób, z którymi współpracujemy i żyjemy, dlatego zachowanie najwyższych standardów BHP to priorytet, bez którego rozwój naszej firmy nie byłby możliwy.
Jednocześnie polski zespół cały czas dba o rozwój oferty wartości dla naszych Klientów. Nieustannie analizujemy ich potrzeby, zapewniając doskonałą obsługę na każdym etapie współpracy – począwszy od zamówienia poprzez jego realizację, a kończąc na finalnej dostawie produktów i usług. Mamy świadomość tego, że warunkiem udanej realizacji projektu są odpowiednie rozwiązania, często szyte na miarę Klienta. Dlatego do każdego Klienta podchodzimy w sposób indywidualny. Identyfikujemy jego najważniejsze potrzeby i oferujemy rozwiązania zgodne z jego wymaganiami. Wybierając CEMEX, nasi Klienci stawiają na wysokie standardy współpracy oraz wysoką jakość produktów i usług. Oferowane przez naszą firmę rozwiązania i bogata oferta wartości, którą cały czas rozwijamy, to dla Klientów gwarancja dobrze zainwestowanych środków. Nawet jeśli wiąże się z tym zapłata wyższej ceny, to uwzględnia ona pewny jakościowo produkt oraz profesjonalne wsparcie sprawdzonego partnera, dzięki któremu lepiej i szybciej zrealizują nawet najbardziej wymagające projekty budowlane.

G.P.: Wspominał Pan o dwóch najważniejszych priorytetach dla firmy – BHP i koncentracji na Kliencie. Co jeszcze stanowi ważny element strategii CEMEX?
J.C.H.: Prowadząc naszą działalność biznesową, cały czas pamiętamy o zrównoważonym rozwoju, który stanowi integralną część naszej strategii. Dbamy o środowisko naturalne oraz sąsiadów wokół naszych zakładów. Prowadzimy stały dialog z naszymi interesariu interesariuszami w cementowni Chełm i Rudniki, podczas którego poznajemy ich oczekiwania i dowiadujemy się, w jaki sposób możemy im pomóc. W realizacji naszych zobowiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju nieoceniona jest działalność naszej Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość”. Dzięki prowadzonym konkursom grantowym dla wolontariuszy CEMEX oraz organizacji pozarządowych i szkół wspieramy lokalne społeczności w ich codziennym życiu. Prowadzimy również działania mające na celu ograniczenie naszego wpływu na środowisko naturalne. Nasza cementownia w Chełmie jest liderem w wykorzystaniu paliw alternatywnych w Polsce i grupie CEMEX na świecie. Przy okazji rozmowy o zrównoważonym rozwoju warto wspomnieć o naszym nowym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju za lata 2015– 2016, który ostatnio wydaliśmy. Opisujemy w nim m.in. stopień realizacji naszych zobowiązań wymienionych przez nas w ostatnim Raporcie, a także prezentujemy nowe zobowiązania. Najnowszy Raport to również kompleksowe źródło informacji o działalności CEMEX w Polsce. Jestem przekonany, że prowadząc nasze działania w duchu zrównoważonego rozwoju, wspólnie z polskim zespołem CEMEX będziemy budować lepszą przyszłość dla Polski na długie lata.

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX należą do globalnej sieci współpracy między krajami w zakresie badań i rozwoju, której przewodniczy Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii.

open