Home Biznes i Ludzie KRZYSZTOF GRODZKI – PRZYSZŁOŚĆ JEST TERAZ
KRZYSZTOF GRODZKI – PRZYSZŁOŚĆ JEST TERAZ
0

KRZYSZTOF GRODZKI – PRZYSZŁOŚĆ JEST TERAZ

0
0

Marcin Ozon rozmawia z Krzysztofem Grodzkim, Key Accounts Director Delta Controls Sp. z o.o.

Marcin Ozon: Systemy sterowania/ zarządzania instalacjami wpisały się już na stałe w branżę budowlaną, co jest szczególnie widoczne za granicą. Jak to wygląda w naszym kraju?
Krzysztof Grodzki: Od kilku lat systemy sterowania i zarządzania instalacjami technicznymi wdrażane w budynkach w naszym kraju realizowane są na wysokim poziomie technicznym. Z pewnością nie powinniśmy mieć kompleksów na tle krajów zachodnich. Praktycznie każdy nowo budowany obiekt, czy to biurowy, handlowy czy przemysłowy, posiada chociażby minimalny zakres automatyki budynku. Podstawowy monitoring instalacji wentylacji/ klimatyzacji wpisał się już na dobre w zakres projektów i koncepcji budynków. W przypadku nowoczesnych obiektów, w szczególności budynków biurowych klasy A lub A+, ocenianych przez system certyfikacji wielokryterialnej, tj. LEED, BREEAM, WELL, GBS – stopień zautomatyzowania i wdrażaniach energooszczędnych algorytmów sterujących jest już bardzo wysoki. System automatyki obejmuje wtedy praktycznie wszystkie instalacje techniczne oraz urządzenia technologiczne. Rozwój technologii i produktów pozwala na zrealizowanie praktycznie każdego „nowatorskiego” pomysłu inwestorów i projektantów, tj. mobilne sterowanie biurem, zarządzanie energią w obiekcie, integracja z instalacjami IT, integracja z inteligentnymi oprawami oświetleniowymi, systemami AV, systemami windowymi itp.

M.O.: W jakim kierunku Pana zdaniem będą ewoluowały te nowoczesne narzędzia?
K.G.: Rozwój produktów automatyki budynków i systemów zarządzania BMS postępuje przede wszystkim w kierunku energooszczędności, ergonomii pracy, ale także pełnej integracji. Oprogramowanie systemów BMS ma być intuicyjne, otwarte na zmiany, czytelne. Do lamusa odchodzi powoli stereotyp systemu BMS jako „programu do sprawdzania alarmów instalacji technicznych i  sprawdzania temperatur”. Współczesne narzędzia potrafią o wiele więcej. Pakiety oprogramowania BMS to złożone rozwiązania informatyczno analityczne, które oprócz tego, że zarządzają instalacjami, generują automatyczne raporty o stanie i poprawności pracy, porównują do pracy z poprzednich okresów, innych obiektów, sugerują zmiany nastaw i korektę ustawień, regulują i dopasowują wszystkie parametry. To narzędzia dla zarządzających budynkami i centrami handlowymi pozwalające na pełne przeanalizowanie pracy czy pojedynczego urządzenia, zespołów urządzeń i całego obiektu. Wykorzystanie pełne systemu BMS gwarantuje ogromne oszczędności i zmiejszenie kosztów energii. Takie oprogramowanie posiada firma Delta Controls, lider branży automatyki budynków i systemów BMS.

M.O.: Na które z systemów sterowania chciałby Pan zwrócić szczególną uwagę?
K.G.: Wieloletnie doświadczenie Delta Controls pozwoliło nam stwo- rzyć system, który jest zgodny z wymogami funkcjonalnymi i ekonomicznymi współcześnie projektowanych obiektów. enteliWEB zaprojektowano po to, by ułatwić zarządzanie energią. Dzięki zastosowaniu technologii dashboards w interfejsie graficznym przejście od wykresów zużycia energii do raportów jej zużycia wymaga zaledwie jednego kliknięcia. Graficzny interfejs oparty na systemie zarządzania zadaniami dostarcza operatorom niezbędnych informacji bez potrzeby ich długiego szukania. Najnowsza platforma działa w oparciu o HTML5, tak jak w przypadku wszystkich aplikacji dostępu do wszystkich funkcji. Nasza oferta produktowa wyczerpuje zagadnienie kompleksowej integracji systemów niskoprądowych. Od automatyki klimatyzacji- wentylacji-ogrzewania (HVAC), monitoringu mediów aż po system kontroli dostępu, oświetlenia oraz cyfrową telewizją dozorową (IP CCTV).

M.O.: Reasumując – inteligentne rozwiązania mają przed sobą świetlaną przyszłość….
K.G.: Jestem przekonany że tak. Obserwujemy rynek i wymagania naszych klientów, którzy przygotowują projekty inwestycyjne. Dostarczamy narzędzia już nie tylko dla zarządcy budynku, ale także biur projektowych, działów analiz technicznych, producentów sprzętu i oświetlenia. Monitoring instalacji technicznych to zdecydowanie zbyt mało dla świadomych inwestorów, facility managerów oraz służb technicznych. Zgodnie z trendem zrównoważonego i oszczędnego wykorzystania energii powstają i rozwijają się „inteligentne aplikacje”, ale także hardware. Kolejna linia produktowa sterowników strefowych firmy Delta Controls spełnia potrzeby bardziej wymagających odbiorców, przede wszystkim zarządców powierzchni biurowych. Nasze sterowniki kolejnej generacji będą zintegrowane z oprawami, żaluzjami, urządzeniami mobilnymi, wykorzystując swoją sieć wi-fi oraz bluetooth. Wszystko realizowane jest za pomocą spersonalizowanej aplikacji.

open