Home IT&BIM VIRTUAL REALITY DLA DEWELOPERÓW
VIRTUAL REALITY DLA DEWELOPERÓW
0

VIRTUAL REALITY DLA DEWELOPERÓW

0
0

Teraz, gdy zapoznaliśmy się z technologią druku 3D i wiemy, jak wykorzystać chmurę punktów, na rynek wchodzi nowa technologia, która wkracza do branży budowlanej – wirtualna rzeczywistość (Virtual Reality – VR).

Znana powszechnie w branży komputerowej wirtualna rzeczywistość okazuje się być bardzo przydatnym narzędziem dla firm deweloperskich. W czym może być przydatna? Odpowiedź jest prosta – w sprzedaży.

Firmy wykonawcze i biura projektowe poprzez coraz bardziej powszechny sposób pracy w technologii BIM już dobrze zdają sobie sprawę, że cyfryzacja inwestycji jest skutecznym sposobem na realizowanie projektów lepszej jakości. Obecnie dzięki innowacyjnym programom – Revit Live oraz Stingray – służącym do wykorzystania wirtualnej rzeczywistości – przychodzi czas na inwestorów, a zwłaszcza deweloperów, którzy do tej pory nie do końca widzieli potrzebę dostosowania się do następujących wraz z BIM zmian.
Wirtualna rzeczywistość nie jest tak naprawdę nowością. Początków wdrażania można doszukiwać się w latach 80. XX wieku. Za twórcę pojęcia Virtual Reality (VR) uważa się Jarona Laniera, który zdefiniował rzeczywistość wirtualną w następujących słowach: „Rzeczywistość wirtualna jest sposobem użycia technologii komputerowej w tworzeniu efektu interaktywnego, trójwymiarowego świata, w którym obiekty dają wrażenie przestrzennej (fizycznej?) obecności”.

Nowa jakość wirtualnej rzeczywistości
Początki tej technologii nie były łatwe. Jakość obrazu wirtualnej rzeczywistości była wątpliwa, głównie przez niską wydajność komputerów. Aktualnie modelowanie 3D w branży budowlanej jest już powszechne. Komputery są coraz szybsze, a karty graficzne bardziej wydajne. Dodatkowo koszt zestawu do obsługi wirtualnej rzeczywistości znacząco się zmniejszył.
Wielu twórców gier komputerowych wykorzystuje już silnik VR, aby klimat gry był jeszcze bardziej realny, a tym samym i gra bardziej wciągająca. Branża budowlana także idzie w kierunku adopcji wirtualnej rzeczywistości i ułatwienia eksploracji modelu BIM we wszystkich fazach projektu. Docelowo chodzi o interakcję z klientem.

Projektowanie w czasie rzeczywistym
Wysokiej rozdzielczości obraz wirtualnej rzeczywistości robi ogromne wrażenie na odbiorcy. Co ważne, podczas rozglądania się w wirtualnym modelu nie ma odczucia spowolnienia. Obserwując świat architektury, zauważa się dążenie do rozwijania wizualizacji w czasie rzeczywistym. Teraz widać również trend w kierunku projektowania w czasie rzeczywistym, czyli tak zwany Live Design. Proces ten może być realizowany w wielu różnych wariantach.
Prezentowane są dwa scenariusze procesu przejścia modelu 3D do technologii VR: poziom dla początkujących oraz dla użytkowników zaawansowanych.

Wirtualna rzeczywistość dla zaawansowanych
Rozwiązanie dla profesjonalistów z branży budowlanej przewiduje użycie trzech aplikacji: Revit, 3ds Max i Stingray. Proces ten rozpoczyna się w Revit, gdzie odbywa się tworzenie geometrii budynku oraz wszystkich dodatkowych obiektów, od których oczekujemy, że pojawią się w modelu BIM. Następnie projekt ten należy zaimportować do 3ds Max w celu dodatkowego, bardziej zaawansowanego modelowania lub tworzenia animacji. W kolejnym kroku model jest importowany do aplikacji Stingray poprzez tzw. aktywny link (live link). Już w Stingray’u wszystko jest renderowane w czasie rzeczywistym z podglądem rezultatów na bieżąco.
Wewnątrz programu jest wiele narzędzi do kontroli nad sceną. Zmiany w modelu można wykonać bardzo szybko. Co prawda wymaga to wiedzy z wielu aplikacji, ale za to pozwala również na dużą swobodę w projektowaniu. W interaktywnym środowisku aplikacji Stingray jest możliwość przelotu dookoła modelu, jak również użycia opcji grawitacji i przejścia się po pomieszczeniach budynku, zmieniając np. sposób oświetlenia, teksturę mebli itp. Jest też pełen dostęp do informacji pochodzących z modelu BIM. Po zakończeniu pracy Stingray stworzy plik .exe, który jest gotowy do użytku w systemach Windows i urządzeniach mobilnych iOS.

Revit Live dla początkujących
Osoby, które nie mają doświadczenia w 3ds Max i Stingray, a chcą skorzystać z „mocy” projektowania „Live Design” i wykorzystać technologię VR, mają możliwość wykorzystania propozycji usługi Revit Live. Jest to usługa chmurowa, która w pewien sposób łączy dwie aplikacje: 3ds Max i Stingray oraz pozwala na skorzystanie z wirtualnej rzeczywistości poprzez jedno kliknięcie myszy. Na ten moment usługa Revit Live jest wciąż rozwijana. W tym momencie można skorzystać z map terenu, ustawić lokalizację geograficzną projektu, datę i godzinę w celu kontroli analizy słońca, zmieniać materiały, używać opcji grawitacji itp. Jest również możliwość dodawania elementów otoczenia, takich jak ludzie czy samochody. Proces przygotowania sceny w „chmurze” zazwyczaj zajmuje kilkanaście minut.

Oprogramowanie to nie wszystko
Ważnym elementem wirtualnej rzeczywistości jest sprzęt. Najbardziej popularne zestawy okularów VR to modele HTC Vive, Occulus Rift czy tablet Google’s Tango. Warto również zwrócić uwagę na specyfikację komputera, na którym opracowywane są sceny w aplikacji Stingray. Najważniejszym elementem jest karta graficzna. Im lepszego systemu GPU użyjemy, tym lepszej jakości doświadczymy.

Wirtualna rzeczywistość na budowie
Wirtualna rzeczywistość na rynku nieruchomości może stanowić rewolucję. Jej możliwości są nieocenione przede wszystkim w celach sprzedażowych. Tradycyjne pokazywanie mieszkań na makietach lub wizualizacjach niebawem przestanie być wystarczające dla potencjalnych klientów. Dziś poszukuje się rozwiązań, które szybko i łatwo pozwolą naprawdę zobaczyć, jak będzie wyglądał ich przyszły dom. Wirtualna rzeczywistość może przynieść deweloperowi konkretne zyski, gdyż możliwość „dotknięcia” wymarzonego lokum zdecydowanie ułatwi decyzję zakupową potencjalnych klientów.
Tworzenie wizualizacji cały czas się rozwija. Dzięki nowym technologiom i nowoczesnym aplikacjom profesjonalną wizualizację może stworzyć każdy użytkownik BIM, a nie tylko ekspert. Wszystko dąży do tego, aby nie tworzyć pojedynczych zdjęć lub animacji, ale dostarczyć klientowi możliwość oglądania wirtualnego modelu w czasie rzeczywistym na komputerze, urządzeniach mobilnych, jak również przy użyciu zestawów VR.  Dziś poszukuje się rozwiązań, które szybko i łatwo pozwolą naprawdę zobaczyć, jak będzie wyglądał przyszły dom. Wirtualna rzeczywistość może przynieść deweloperowi konkretne zyski, gdyż możliwość „dotknięcia” wymarzonego lokum zdecydowanie ułatwi decyzję zakupową potencjalnych klientów.

Wojciech Kozłowski
Inżynier aplikacji BIM
AEC Design

open