Home Architecture Design WAKACYJNY DOM ZE STALI GREENCOAT
WAKACYJNY DOM ZE STALI GREENCOAT
0

WAKACYJNY DOM ZE STALI GREENCOAT

0
0

Dom KD, wakacyjny dom w Szwecji, zawierający dachową stal powlekaną organicznie GreenCoat®, został nominowany do nagrody World Architecture Festival (WAF) Award 2017 w kategorii „Willa – gotowe budynki”.

Zaprojektowany przez architekta Timo Karasalo z pracowni GWSK Arkitekter w Sztokholmie, jest całorocznym domem wakacyjnym zlokalizowanym na wyspie Öland w Szwecji. Nominowany dom zawiera elementy projektowe podobne do tradycyjnych budynków znajdujących się na wyspie, ale wykonany został z nowoczesnych i ekologicznych materiałów.

Dach domu KD w kolorze Metallic Silver wykonany jest z powlekanej organicznie stali GreenCoat® z SSAB. SSAB to znana na całym świecie firma produkująca jedne z najlepszych stali na świecie, która blisko współpracuje z innowacyjnymi architektami zainteresowanymi ekologicznymi rozwiązaniami.

Obecnie GreenCoat jest jedynym produktem na rynku, który wykorzystuje w powłoce szwedzki olej rzepakowy zamiast składników ropopochodnych, co czyni go najbardziej ekologiczną stalą do zewnętrznych zastosowań budowlanych. Został wybrany na dach domu KD ze względu na koncepcję konstrukcji niewymagającej konserwacji, o dużej trwałości i małym wpływie na środowisko.

„Idea „nowoczesnej stodoły” pojawiła się dość wcześnie na etapie projektowania, gdyż prawie wszystkie budynki w tym regionie stawiane są z metalowym dachem”, wyjaśnia architekt Timo Karasalo.”Nasi klienci oczekują od nas wyboru materiałów, które są zarówno trwałe, jak i przyjazne dla środowiska. Jeśli chodzi o roboty blacharskie, GreenCoat spełnia oba kryteria.”

Powlekane organicznie stale GreenCoat oferowane są z opatentowaną, bazującą na biotechnologii (BT) powłoką, ktora zmniejsza wpływ budynku na środowisko, zapewniając jednocześnie maksymalną trwałość, odporność na korozję i trwałość koloru. Dodatkowo, produkty te stanowią znacznie lżejszy materiał w porównaniu do alternatywnych rozwiązań i cechują się małym wydłużeniem w niskich temperaturach, co zmniejsza efekt wyboczenia.

„Ten projekt to historia, w której lokalna tradycja budowlana inspiruje koncepcję projektową.To było świetne uczucie, móc powiedzieć rolnikom z tego regionu, że powierzchnia powłoki zainspirowana jest ich własnymi rozwiązaniami”, mówi Karasalo.

Kolejnym projektem zawierającym stal GreenCoat® jest studium projektowe Skýli sporządzone przez Utopia Architects, które również nominowane jest do nagrody WAF 2017 Award w kategorii “Rozwój w obszarze wypoczynku – przyszłe projekty”. Oprócz tego, dom „Tin House” autorstwa architekta Henninga Stummela, którego cała okładzina wykonana jest ze stali GreenCoat®, jest finalistą nagrody WAF Award w 2016 roku.

Zwycięzca nagrody 2017 WAF Award ogłoszony zostanie podczas Światowego Festiwalu Architektury (WAF) w dniach 15-17 listopada w Berlinie.

Zdjęcia: Dom KD: Linus Flodin; Copyright: SSAB

– Do wykonania domu KD, zlokalizowanego na szwedzkiej wyspie Öland, wykorzystano ekologiczną, powlekaną organicznie stal GreenCoat®.

– Dom KD został nominowany do nagrody World Architecture Festival 2017 Award w kategorii „Willa – gotowe budynki”.

– Timo Karasalo, GWSK Architects, Sztokholm, zdecydował się wybrać powlekaną organicznie stal GreenCoat® ze względu na jej trwałość i mały wpływ na środowisko.

– Logo finalisty nagrody WAF

Dodatkowych informacji udziela:
Anke Meyer, Corporate Marketing, SSAB, tel.: +49 1724244309, anke.meyer@ssab.com


SSAB jest firmą stalową z siedzibami w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych. SSAB oferuje produkty i usługi o wartości dodanej opracowane w ścisłej współpracy z klientami, tworząc w ten sposób mocniejsze, lżejsze i bardziej proekologiczne rozwiązania. SSAB zatrudnia pracowników w ponad 50 krajach. SSAB ma zakłady produkcyjne w Szwecji, Finlandii i Stanach Zjednoczonych. Spółka SSAB jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX Nordic w Sztokholmie oraz na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach. www.ssab.com.

open