Home Bez kategorii PERI POLSKA – KONKURS KDMI
PERI POLSKA – KONKURS KDMI
0

PERI POLSKA – KONKURS KDMI

0
0

Pragniemy, aby nasz współudział w organizowanym konkursie stał się inspiracją i motywacją dla młodych, wkraczających w życie zawodowe inżynierów.

W kolejnych odsłonach czasopisma „Builder”, które dostępne jest w wersji papierowej i elektronicznej, szczegółowo opiszemy wybrane systemy, m.in. system stropowy SKYDECK i rusztowanie podporowe MULTIPROP.

Geneza deskowań

Obecnie istnieje wiele definicji pojęcia „deskowanie”, które czasami określane jest wymiennie jako „szalowanie”. Termin wywodzi się od pierwotnych materiałów i czynno-ści, jakie towarzyszyły samemu procesowi jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Odbywały się one z użyciem krawędziaków i desek łączonych za pomocą gwoździ. Konstrukcje drewniane, tworzone od podstaw bezpośrednio pod konkretne zadania sprawiały, że elementy traciły swoją przydatność dla dalszych procesów już po jednokrotnym użyciu. Metody obróbki i montażu deskowań nie były w stanie sprostać rosnącym potrzebom technicznym i ekonomicznym, związanym z coraz bardziej zaawansowanymi konstrukcjami obiektów budowlanych.

Czym są deskowania

Zapowiedzią zmian stało się wprowadzenie elementów prefabrykowanych, które jako elementy panelowe skutecznie skróciły czas pracy nad samym deskowaniem i zniwelowały koszty ze względu na możliwość wielokrotnego stosowania. Był to początek rewolucji deskowań, eksplozji ich rozwoju i upowszechniania. Sięgnięto kolejno po nowe materiały produkcyjne. Po drewnie dołączyła stal, a po latach jeszcze aluminium. W połączeniu z elementami drewnopochodnymi nowe technologie otworzyły szereg pragmatycznych rozwiązań wzmacniających nośność i niwelujących cię-żar elementów składowych. Ostatnie lata przyniosły dodatkowe materiały konstrukcyjne – polimery techniczne. Deskowania, wykonane niemal w całości z kompozytów, otwierają kolejną ścieżkę rozwoju, nadając nowy ton pojęciu „deskowanie”.

W parze z postępem deskowań rozwojowi uległy automatycznie konstrukcje wsporcze, podpierające deskowanie i stanowiące ich kręgosłup. Przenoszą one szereg obciążeń generowanych przez m.in. warunki atmosferyczne, obciążenia robocze, czy ciężar układanej mieszanki betonowej.

Trudno w tym miejscu nie wspomnieć również o odrębnym segmencie rozkwitu deskowań, jakim było wprowadzenie systemów samoczynnego wspinania. Dotąd bezwładna konstrukcja deskowań uniezależniła się od przenoszenia dźwigiem. Wyposażona w zestawy siłowników hydraulicznych, stała się samodzielną jednostką przemieszczającą się na kolejne etapy wykonywanych elementów żelbetowych.

Modernizowane w ten sposób deskowania otworzyły dotąd niedostępne sfery realizowanych konstrukcji żelbetowych. Urzeczywistniły szereg wizji architektonicznych, nieosiągalnych technicznie do tej pory. Pomimo przełomu, jaki miał miejsce w technice, samo określenie procesu zachowało swoje pierwotne miano – „deskowanie”.

Propozycje PERI w konkursie

Pragniemy, aby nasz współudział w organizowanym konkursie stał się inspiracją i motywacją dla młodych, wkraczających w życie zawodowe inżynierów. W kolejnych odsłonach czasopisma „Builder”, które dostępne jest w wersji papierowej i elektronicznej, opiszemy szczegółowo wybrane systemy, m.in. system stropowy SKYDECK i rusztowanie podporowe MULTIPROP. Wytypowane spośród naszej bogatej palety rozwiązań propozycje deskowań mogą stać się inspiracją dla Was w czasie opracowywania prac konkursowych. Użycie naszych deskowań w zadaniach zarówno w grupie projektowania konstrukcji, jak również zarządzania procesem budowy, daje wiele ciekawych materiałów do przemyśleń i wniosków, jakie można zawrzeć w opracowaniach.

Rozwiązania powinny być w swej funkcjonalności proste i efektywne. Liczymy również na Wasze nowatorskie pomysły, nieszablonowe propozycje lub wzbogacenie opracowań dodatkowymi warunkami brzegowymi, generującymi nowe przeszkody do pokonania. Przykładowo obiekt kubaturowy może zostać w momencie realizacji poddany nieprzewidzianym wcześniej obciążeniom, np. wjazd betonowozu na płytę stropową celem podania mieszanki betonowej dla kolejnych działek roboczych. Liczymy na Waszą pomysłowość i otwartość umysłu.

Powodzenia!

PERI oferuje nowoczesne systemy deskowań i rusztowań. Jest niekwestionowanym liderem we wdrażaniu nowoczesnych technologii i stale prowadzi prace nad kolejnymi, niestosowanymi dotąd rozwiązaniami.

Kontakt:
Ryszard Senderek
Kierownik Zespołu Technologów
tel. 603 970 595
e-mail: ryszard.senderek@peri.com.pl
www.peri.com.pl

open