ANNA BANAŚ – Z MIŁOŚCI DO MOSTÓW
Z dr inż. Anna Banaś, zastępcą Kierownika ds. Jakości w akredytowanym Laboratorium Badań Terenowych i Opiekunem Koła Naukowego Młodych Mostowców Politechniki Gdańskiej MOST WANTED, rozmawiał Paweł Majewski.
Paweł Majewski: Most Wanted to obecnie jedno z bardziej rozpoznawalnych Kół Naukowych w Polsce. W jaki sposób do tej pory realizowaliście swoją misję?
Anna Banaś: Bardzo miło nam to słyszeć. Działamy nieprzerwanie od listopada 2014 roku przy Katedrze Transportu Szynowego i Mostów na Politechnice Gdańskiej. Jesteśmy więc relatywnie młodą organizacją, ale myślę, że nasz dorobek i doświadczenie przewyższa znaczną część istniejących dłużej organizacji studenckich. Niezaprzeczalnie naszą pasją i miłością są konstrukcje mostowe, a celem jest zarażanie nią innych. Staramy się inspirować i zachęcać do obiektów mostowych i konstrukcji inżynierskich już najmłodszych. Przykładem tego jest chociażby nasz coroczny udział w Bałtyckim Festiwalu Nauki czy Festiwalu KINGS, gdzie spotykamy się z dziećmi już w wieku przedszkolnym. Prowadzimy dla nich warsztaty, quizy i gry interaktywne, które być może rozbudzą w nich inżynierską pasję. Jesteśmy także organizatorami licznych ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych konkursów. Wśród nich nie można pominąć konkursu „MOST 3D WANTED”, pierwszego na świecie konkursu na zaprojektowanie i wykonanie mostów drukowanych na drukarkach 3D. Cieszy się on bardzo dużą popularnością wśród studentów z uczelni technicznych z całej Polski – odbyły się już dwie edycje konkursu. Naszą drugą flagową inicjatywą jest konkurs fotograficzny „Most światłem malowany”. W tym roku odbyła się jego trzecia edycja. Co roku najlepsze zdjęcia wydawane są w albumie pokonkursowym.
P.M.: Jakie widzicie perspektywy rozwoju? W jaki sposób planujecie łączyć Waszych absolwentów z Branżą?
A.B.: Studenci często na podstawie samych zajęć na studiach nie potrafią wybrać swojej dalszej ścieżki kariery. Jako grupa pasjonatów staramy się przybliżyć im niuanse zawodu inżyniera. Organizujemy między innymi spotkania z cyklu JOB WANTED, gdzie studenci mają okazję spotkać się z ludźmi z przemysłu: kierownikami budów, projektantami czy inspektorami. Studentów do zawodu inżyniera staramy się zbliżyć także poprzez udział w licznych szkoleniach zewnętrznych czy wycieczkach na budowy. Już w najbliższym czasie, bo 24 i 25 października, wybieramy się na Dzień Młodego Inżyniera do Warszawy, a następnie na wycieczkę do centrum szkoleniowego PERI. Ciągle szukamy nowych możliwości i jesteśmy otwarci na współpracę z firmami.
P.M.: A może jednak zachęcacie ich do pozostania na uczelni?
A.B.: Działalność w Kole Naukowym to też jedna z najlepszych ścieżek do zapoznania i zaprzyjaźnienia się z nauką. Jeden z byłych członków naszego koła już niebawem będzie otwierał swój przewód doktorski. Chcemy w ramach członkostwa w kole umożliwić studentom wszechstronny rozwój i pozwolić na zdobywanie wiedzy, która znacznie wykracza poza tę, którą mogą zdobyć na studiach. Dlatego nasi studenci aktywnie uczestniczą w badaniach prowadzonych przez Laboratorium Badań Trenowych działające przy KTSiM oraz w licznych konferencjach naukowych. Różnorodność tematów z jakimi spotkać się można podczas badań in situ oraz na konferencjach sprawia, że wiedza zdobyta poza akademicką ławą lepiej i na dłużej zapada w pamięć.
P.M.: Wasza działalność to nie tylko organizacja konkursów, ale również aktywny w nich udział.
A.B.: Idea konkursu, czyli nauka poprzez zabawę i wzajemną rywalizację, nie jest nam obca. Corocznie bierzemy udział w Studenckim Konkursie Mostów Stalowych we Wrocławiu. W tym roku udało nam się także wystartować w organizowanym przez koło Pylon z Politechniki Śląskiej konkursie FoodBridge – na mosty wykonane z makaronu. W najbliższym czasie planujemy jako koło wystartować w Konkursie dla Młodych Inżynierów, który jest realizowany w ramach projektu „Builder For The Young Engineers”. Wierzymy, że uda nam się zaprojektować naprawdę wyjątkową kładkę, a kto wie, może i wygrać?
dr inż. Anna Banaś
Adiunkt w Katedrze Transportu Szynowego i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska na Politechnice Gdańskiej
Zastępca Kierownika ds. Jakości w akredytowanym Laboratorium Badań Terenowych
Opiekun Koła Naukowego Młodych Mostowców Politechniki Gdańskiej MOST WANTED