Home Firmy RESPILON Z FAKRO NA FINALE SMOGATHONU
RESPILON Z FAKRO NA FINALE SMOGATHONU
0

RESPILON Z FAKRO NA FINALE SMOGATHONU

0
0

Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób, pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami, które skutecznie mogą pomóc w walce ze smogiem. W tym roku do konkursu zgłoszono 120 projektów technologicznych z całego świata (półfinały miały miejsce w USA, Wielkiej Brytanii, Polsce, Indiach i Hongkongu), z których wyłoniono 12 półfinalistów.

W trakcie dwóch dni krakowskiego finału demonstrowali oni swoje rozwiązania przed naukowcami, inwestorami oraz aktywistami ekologicznymi.

Do ścisłego finału przeszło sześć zespołów, które swoje pomysły zaprezentowały w poniedziałkowy wieczór, 27 listopada, przed publicznością w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wśród nich znalazła się czeska firma RESPILON, twórca membrany filtrującej RESPILON AIR®, zbudowanej z warstw nanowłókien która niezwykle skutecznie chroni przed szkodliwymi zanieczyszczeniami znajdującymi się w smogu i alergenami.

RESPILON jest partnerem firmy FAKRO, producenta stolarki budowlanej oraz akcesoriów. W produktach antysmogowych i antyalergenowych cleanAir FAKRO montowanych na oknach, zastosowano membranę filtrującą RESPILON AIR®, która w 97,7% zatrzymuje PM2,5 oraz w 82,9% PM1 (PM10 zatrzymywane są w 100%). Unikalne cechy membrany zostały zbadane i potwierdzone w renomowanych laboratoriach, m.in. EMPA (Szwajcaria), VUT (Czechy), Nelson (USA). Co ważne zarówno ramki jak i markizy filtrujące cleanAir są już w sprzedaży.

W trakcie trwania finału Smogathonu można było odwiedzić stoisko firmy RESPILON, gdzie prezentowana była markiza antysmogowa cleanAir FAKRO. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ponieważ każdy mógł sam sprawdzić budowę i skuteczność działania membrany.

Antysmogowy konkurs wygrał startup Artveoli ze Stanów Zjednoczonych – twórca estetycznego, wyglądającego jak obraz, panelu montowanego na ścianie, który podobnie jak rośliny w procesie fotosyntezy, potrafi zamienić dwutlenek węgla w tlen. Zwycięzcy otrzymali 100 tys.$ z czego 75% przeznaczą na wdrożenie swojego rozwiązania w Krakowie.

open